CADDER BAŞKANI, ÇARK’TAKİ YÜKSEK KİRALARLA İLGİLİ KONUŞTU: KİRA DÜŞERSE KALİTE DÜŞER11 Ocak 2018, Perşembe

BASINLA BULUŞTULAR
Çark Caddesi Esnaf ve İş Adamları Derneği’nin yeni olağan kongresinde seçilen yönetim kurulu dün Rodi Burger’de basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantıda konuşan Dernek Başkanı Kemal Turgaç, Çark Caddesi’ndeki temel sorunları 6 başlıkta toplayarak, “Bunlar çevre ve temizlik, asayiş ve güvenlik, kayıt dışı şatışlar, dilencilik ve kolları, trafik ve otopark, tuvalet ve benzeri sosyal hizmetlerdir” dedi.
24 SAAT EKİP OTOSU
Caddeye 24 saatlik sabit ekip otosu ve bayan polis istediklerini ifade eden Turgaç, asayiş konusunda istedikleri hizmetleri alamadıklarını söyledi. Çark Caddesi’nde kiraların yüksekliğiyle ilgili soruya cevap veren Turgaç, “Kira arz talep meselesidir arkadaşlar. Bugün boşalan dükkanı 100 kişi ararsa ben de dükkan sahibi olarak şımarık davranırım. Kiralar aşağı inerse kalite düşüyor demektir” şeklinde konuştu.

Çark Caddesi Esnaf ve İş Adamları Derneği’nin yeni olağan kongresinde seçilen yönetim kurulu dün Rodi Burger’de basın mensuplarıyla bir araya geldi. Programda konuşan Çark Caddesi Esnaf ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Turgaç, Çark Caddesi’nin en büyük alışveriş merkezi olduğunu söyledi.
6 TEMEL SORUN
Çark Caddesi’ndeki temel sorunları 6 başlıkta toplayan Başkan Turgaç, “Bunlar çevre ve temizlik, asayiş ve güvenlik, kayıt dışı şatışlar, dilencilik ve kolları, trafik ve otopark, tuvalet ve benzeri sosyal hizmetlerdir. Bu sorunların üzerine değerli basın mensupları ve ilgili resmi kurumlarla ortak bir çalışma yürüterek gitmek istediğimizi buradan belirtmek isterim. Amacımız caddemizin en iyi şekilde şehrimize layık bir görüntü içerisinde olması olacaktır” dedi.
BAYAN POLİS İSTİYORUZ
Kurumları eleştirmek istemediğini dile getiren Turgaç, “Çark Caddesi’nde 24 saatlik sabit ekip otosu istiyoruz. Bayan polis istiyoruz. Üniformalı ve yabancı dil bilen polis istiyoruz. Emniyet başarılı bir şey yapmak istiyorsa vitrin olarak Çark Caddesi’ni kullanmalı. Asayiş konusunda istediğimiz hizmeti maalesef alamadık” dedi. Otopark sorununa değinen Turgaç, “Şimdi otopark sorununu çözmek istendiğinde 5 yıl geçer” dedi.
KİRA ARZ TALEP MESELESİ
Çark Caddesi’nde kiraların yüksekliğiyle ilgili olarak Turgaç, “Kira arz talep meselesidir arkadaşlar. Herkesin söylediği eksik olur. Bugün boşalan dükkanı 100 kişi ararsa ben de dükkan sahibi olarak şımarık davranırım. Aşağı gelirse ne olur, daha da kötü olur. Kalite düşüyor demektir. Durmasından yanayım. Aşağıya inmesi veya yukarı çıkmasından yana değilim. Çark Caddesi bir proje caddesi değildir. Bu caddenin büyümesine veya küçülmesine kimse karar veremez” dedi.
BİNALARIN SONU DEMEK
Caddede yaşanan koku sorunuyla ilgili Başkan Turgaç, “Benim tahminimce 50 santimlik baskı beton atıldı. Orasının kazılması ne demek biliyor musunuz? Ya o kokuyu çekeceğiz, ya Çark Caddesi’ni kaybedeceğiz. Oranın kazılması binaların sonu demek. Karar vermemiz gerek. Koku dönem dönem geliyor. Öncelik alışverişin durmaması. Esnafın zarar görmemesi. Eğer bunlar varsa biz karşıyız. Burası saniyesi para olan bir yer” dedi. Turgaç, “Bu cadde hepimizin çocukluğu, hepimizin gençliği, inşallah hepimizin yaşlılığı da olacaktır. Yeni nesiller de bu böyle devam edecektir. Bu bilinçte devam edersek başarılı olacağımıza çok inanıyorum” diye konuştu. Konuşmalar sonrasında, programa katılan basın mensuplarına; ’10 Ocak Gazeteciler Günü’ adına plaket takdim edildi. Mustafa Kaya

Bu haber toplam 4369 defa okundu.