20 Eylül 2018

ALİ FUAT PAŞA'YI ANDILAR


Ulusal Kurtuluş Savaşımızın Komutanlarından Ali Fuat Cebesoy Paşa, ölümünün 50. yılında, Geyve İlçesi Alifuatpaşa mahallesinde düzenlenen bir törenle anıldı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Harp akademisinden sınıf arkadaşı olan Ali Fuat Cebesoy, Trablusgarp ve Balkan Savaşları başta olmak üzere pek çok muharebede yer almış Milli Mücadele komutanlardan, Ali Fuat Cebesoy ölümünün 50.yılında Geyve’de çeşitli etkinliklerle anıldı. İlk tören; adının verildiği Ali Fuat Paşa Ortaokulu çok amaçlı salonunda yapıldı.
İLÇE PROTOKOLÜ
Programa; Geyve Kaymakam Vekili (Pamukova Kaymakamı ) Recai Karal, Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, İlçe J. Komutanı Yzbş. Raşit Civek, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Doğan, Sakarya CHP İl Başkanı Erdoğan Isır, Geyve İlçe AKP Başkanı Abdullah Özdemir, CHP İlçe Başkanı Recep Güner, İYİ Parti İlçe Başkanı Yusuf Baran, okul müdürleri, kurum yöneticileri, Muharip gaziler Derneği Üyeleri, Kıbrıs Gazileri Derneği Üyeleri ve öğrenciler katıldı.Ali Fuat Cebesoy için ilk tören adının verildiği ortaokulda yapıldı.
MÜZEYİ GEZDİLER
Cebesoy’un hayatından önemli bölümlerin anlatıldığı programda, Okul öğrencilerinden; Sümeyye Çavdar “Ali Fuat Paşa ” şiirini, Buse Özer “Salacaklı Ali” şiirini, Zehra Besen “Sakarya Türküsü” şiirini sundu. Okul Öğrencilerinden oluşan koro “Ankara’nın Taşına Bak ” türküsünü seslendirdi. Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya ve Geyve Kaymakamlığına vekalet eden Pamukova Kaymakamı Recai Karal birer konuşma yaptı.
Diğer tören Merkez Cami bahçesinde ki A.F.Cebesoy’un kabri başında yapıldı. Törene katılanlar kabre karanfiller bıraktı ve birlikte dua yapıldı. Birlikte, Kuva-ı Milliye Müzesi ve Cebesoy Müzesi gezildi. Namık Cihan/GEYVE
12 Ocak 2018 , Cuma Bu haber toplam 0 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI