VALİ BALKANLIOĞLU: TEKNOLOJİNİN
ESİRİ OLMAYIN13 Ocak 2018, Cumartesi

Vali İrfan Balkanlıoğlu, il ve ilçelerdeki okulların Öğrenci Meclis Başkanlarıyla bir araya gelerek sorun, görüş ve taleplerini dinledi. Serdivan Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesi Toplantı Salonundaki programa Vali Balkanlıoğlu’nun yanı sıra Serdivan Kaymakamı Muhsin Çatmadım, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, ilçe milli eğitim müdürleri, okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenci meclis başkanları ile öğrenciler katıldı. Öğrencilik döneminde öğretmenleri ve idarecilere imrendiğini ve onlar gibi olmak istediğini söyleyen Vali Balkanlıoğlu, “Bizler bu makam ve mevkilerde geçiciyiz. Sizler ileriki zamanlarda bizim yerimize geçip, il ve ilçeleri hatta ülkeyi yöneteceksiniz” dedi.
EGEMENLİK MİLLETİNDİR
Vali Balkanlıoğlu, “Sizi seçen insanların temsilcisi durumunda olmanız size aslında büyük bir güç vermeli. Milli egemenlik diyoruz, ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ diyoruz. Ama egemenliğin tanımını çok iyi bilmemiz lazım. Egemenlik güç demektir ve devletin verdiği güç, millete aittir. Yani Türkiye Cumhuriyeti devletine güç veren asıl temel, milletin gücüdür. Milletimiz güçlü ise, devletimiz de güçlü olur. TBMM’de bulunan vekillerimiz ile sizin aranızda fark yoktur. Onlar adı üstünde milletin temsilcisi, sizler de öğrencilerimizin, okullarımızın temsilcisisiniz. Okulunuzdaki sorunları, arkadaşlarınızın problemlerini, okulla ve eğitimle ilgili yaşadığınız sıkıntıları ya da varsa daha iyiye ve güzele ulaşmak için projelerinizi okul idarenizle, bizlerle, öğretmenlerinizle paylaşmaktan çekinmeyin. Çünkü seçilmiş olarak sizler, demokrasinin bir yansımasısınız.
ÇOK ÇALIŞMALISINIZ
Size en büyük tavsiyem; ne olursa olsun çok çalışmanız. Öğrencilik yıllarımda daha çok çalışıp, yabancı bir dil öğrenseydim diyorum bazen. Bu günlerinizi boşa geçirmeyin, derslerinize iyi odaklanın, çok kitap okuyun ve mutlaka en az bir yabancı dil öğrenin. Teknolojinin esiri olmayın ve sosyal hayatın içinde hep varolmaya çalışın. Günümüz gençleri ne yazık ki kendilerini bazen ifade bile edemiyorlar, bu konuda teknoloji ve sanal alemin olumsuz etkisi çok büyük. Üniversite mezunu genç bize ailesinden ya da akrabalarından birilerini gönderip, iş talebinde bulunuyor. Yani kendisini izah edemiyor ve güvenmiyor” dedi. Daha sonra Öğrenci Meclis Başkanlarının sorun, talep ve görüşlerini de dinleyen Vali Balkanlıoğlu, tüm konuşmacıların söylediklerini not aldırarak, çözümü için ne gerekiyorsa yapılacağını da ifade etti. Vali Balkanlıoğlu ayrıca, eğitim alanındaki kurumsal kapasitenin geliştirilmesi, öğrenci, öğretmen ve yönetici işbirliğinin artırılmasına dair gençlerimizin düşüncelerinin, geleceğimize ışık tuttuğunu da sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 2349 defa okundu.