22 Ocak 2019

ERENLER'DEN 130 ÜLKEYE İHRACAT


Son 11 yılda Türkiye'de satılan her iki traktörden birinde imzası bulunan ve Türkiye'nin toplam traktör ihracatının yüzde 87'sini gerçekleştiren TürkTraktör, üretiminin yüzde 25'ini 130’u aşkın ülkeye ihraç ediyor


Erenler’de üretim hacmi açısından Avrupa'nın en büyük tesisinde yılda yaklaşık 50 bin traktör üreten TürkTraktör, üretiminin yüzde 25'ini ihraç ediyor. Traktör üretiminde 64 yıllık geçmişiyle otomotiv sektörünün faaliyet gösteren ilk üreticisi konumundaki TürkTraktör, Ankara'daki fabrikaya ek olarak, 2014'te Avrupa'nın üretim hacmi açısından en büyük traktör fabrikası olan Sakarya'nın Erenler ilçesinde ikinci fabrikasını devreye aldı.
3 MARKA ÜRETİLİYOR
Türkiye traktör pazarındaki en büyük paya sahip TürkTraktör'ün, son 11 yılda Türkiye'de satılan her 2 traktörden birinde imzası bulunuyor. New Holland, Case IH ve yurt dışına satılan Steyr olmak üzere üç markanın üretimini yapan şirket, 1979'da başladığı ihracat serüvenini, şu anda 130'dan fazla ülkeye yaparak sürdürüyor. 2017 yıl sonu itibarıyla Türkiye'nin toplam traktör ihracatının yüzde 87'sini yapan TürkTraktör, bugüne kadar 850 binin üzerinde traktörün üretildiği tesislerde, Türk mühendislerin geliştirdiği yerli traktör motorunun da yapımı sağlanıyor. 2017 yıl sonu itibarıyla 490 bini aşkın motor üreten fabrika, motora ek olarak transmisyon ve krank üretimi de gerçekleştiriyor. 
1954 YILINDA KURULDU
TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta, TürkTraktör'ün çok köklü geçmişe sahip bir şirket olduğunu söyledi. Şirketin 1954 yılında Ankara'da kurulduğunu, Erenler ilçesindeki fabrikanın ise 2014'te faaliyete geçtiğini belirten Votta, "Erenler'deki fabrikamız üretim hacmi açısından Avrupa'nın en büyük fabrikası ve çok modern bir tesis. Yılda yaklaşık 50 bin traktör üretiliyor. Bu, Türkiye'deki toplam üretimin yaklaşık üçte ikisi. Aynı zamanda Türkiye'den ihracat edilen traktörlerin yüzde 987'sini biz üretiyoruz." diye konuştu.
YÜZDE 25’İ İHRAÇ EDİLDİ
Şu anda 130'dan fazla ülkeye ihracat yaptıklarını vurgulayan Votta, şöyle devam etti: "2017'de burada üretilen traktörlerin yüzde 25'i ihraç edildi ama gelir açısından bakıldığında oran yüzde 25'ten daha fazla. Çünkü ihraç ettiğimiz traktörler genellikle daha büyük modeller oluyor. 2017'de yaklaşık 50 bin traktör ürettik ama burada üretim yapımız çok esnek. Kimi günler 150 traktör üretirsiniz, kimi zaman 200, isterseniz 200'ün de üstüne çıkabilirsiniz. Bu tesis bulabildiğiniz en esnek üretim tesislerinden biri. Fabrikamız esnek bir yapıya sahip olduğu için bu planları istediğimiz zaman değiştirebiliriz."
TOPLAM 3 BİN ÇALIŞAN
Şu anda TürkTraktör'de bini Sakarya'daki fabrikada olmak üzere 3 bini aşkın kişinin çalıştığı bilgisini veren Votta, tarım sektörüne yönelik üretim yaptıkları için talepte dalgalanmaların yaşanabildiğini, buna bağlı olarak personel sayısında da inişler çıkışların olabileceğini ifade etti. 
21 Ocak 2018 , Pazar Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI