22 Ocak 2019

TOYOTA İLİMİZ İHRACATININ YÜZDE 93’ÜNÜ TEK BAŞINA YAPIYOR: TOYOTA YOKSA SIFIRIZ


Ocak ihracat rakamlarını Toyota Fabrikası’nın üretim hattında düzenlenen törenle açıklayan TİM Başkanı Büyükekşi, Sakarya ihracatının yüzde 93'ü otomotiv sektörü tarafından yapıldığını belirtti

OCAK RAKAMLARI
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Ocak ayı ihracat rakamlarını dün Toyota'nın Sakarya Fabrikası'ndaki üretim hattında gerçekleştirilen toplantıyla açıkladı. Toplantıya Vali İrfan Balkanlıoğlu, SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul, Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, Toyota Genel Müdürü Hiroshi Kato ve davetliler katıldı.
İKİ KATINA ÇIKTI
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdürü ve Üst Yöneticisi (CEO) Hiroshi Kato, yeni model C-HR'nin seri üretime başlamasıyla 2017 yılında ihracatlarının bir önceki yıla göre iki katına çıktığını belirtti. Kato, "Geçtiğimiz yıl itibarıyla da 280 bin adet düzeyine yükselttiğimiz kapasitemizle bugün Toyota'nın Avrupa'daki en yüksek üretim hacmine sahip fabrikası durumundayız” dedi.
ÜST SIRALARA ÇIKACAK
Sakarya'nın son derece stratejik konumda olduğunu dile getiren TİM Başkanı Büyükekşi, “2017 yılında ilimiz, ihracatını 2 kattan fazla artırdı. Yaptığı 5,2 milyar dolar ihracat ile en fazla ihracat yapan 7. ilimiz oldu. Kentin ihracatının yüzde 93'ü otomotiv sektörü tarafından yapılıyor. Bugün burada, kendimizi bir ihracat kalesinde gibi hissediyoruz. '2017 İlk 1000 İhracatçı' araştırmasında Toyota'yı çok daha üst sıralarda göreceğiz” dedi. 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Ocak ayı ihracat rakamlarını dün Toyota'nın Sakarya Fabrikası'ndaki üretim hattında gerçekleştirilen toplantıyla açıkladı. Toplantıya Vali İrfan Balkanlıoğlu, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Kösemusul, Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, TİM Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Burhanoğlu ve Toyota Genel Müdürü Hiroshi Kato da katıldı.
İKİ KATINA ÇIKTI
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdürü ve Üst Yöneticisi (CEO) Hiroshi Kato, yeni model C-HR'nin seri üretime başlamasıyla 2017 yılında ihracatlarının bir önceki yıla göre iki katına çıktığını belirtti. Toyota Türkiye'nin 1,8 milyar avroya erişen yatırımla bugün 5 binden fazla kişiye istihdam sağladığını belirten Kato, "Geçtiğimiz yıl itibarıyla da 280 bin adet düzeyine yükselttiğimiz kapasitemizle bugün Toyota'nın Avrupa'daki en yüksek üretim hacmine sahip fabrikası durumundayız." ifadesini kullandı.
100 ÜLKEYE İHRACAT
Kato, üretilen otomobilleri 100 ülkeye ihraç ettiklerini dile getirerek, Türk otomotiv sanayisinin bir üyesi olarak ihracat fazlasıyla ekonomiye katkıda bulunuyor olmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını kaydetti. TİM'in ilk bin ihracatçı firma araştırmasının en üstlerinde Toyota Türkiye olarak yer aldıklarını vurgulayan Kato, “Sadece biz değil. Bize parça tedarik eden yan sanayimiz de bizimle paralel bir büyüme içerisindedir. Amacımız yüksek üretim ve mühendislik kabiliyetlerimiz ve deniz aşırı Toyota tesisleri arasında en iyilerden biri olarak kabul gören kalite düzeyimiz sayesinde katma değerli üretim ve ihracat faaliyetlerimizle katkılarımızı sürdürmektir” dedi.
STRATEJİK KONUM
Marmara bölgesinin önemli illerinin başında gelen Sakarya'nın son derece stratejik bir konumda olduğunu da dile getiren TİM Başkanı Büyükekşi, şehrin adeta, kavşak noktada yer aldığını belirtti. Sakarya'nın endüstriyel altyapısı oldukça kuvvetli olduğuna ve ihracat rekortmeni şirketlere ev sahipliği yaptığına işaret eden Büyükekşi, '2016 Yılı İlk 1000 İhracatçı Firma Araştırması'nda 7 Sakarya firmasının bulunduğunu aktardı. Büyükekşi, “2017 yılında ilimiz, ihracatını 2 kattan fazla artırdı. Yaptığı 5,2 milyar dolar ihracat ile en fazla ihracat yapan 7. ilimiz oldu. İlimizin ihracatının yüzde 93'ü otomotiv sektörü tarafından yapılıyor. Biliyoruz ki Sakarya'nın diğer sektörlerde de yüksek potansiyeli var” dedi.
İHRACATIN KALESİ
Sakarya'nın güçlü Türkiye davasında 2023'ün öncü şehirleri arasında yerini alacağına dikkat çeken Büyükekşi, şehrin ivmeli ihracat performansında Toyota'nın büyük paya sahip olduğunu dile getirdi. Toyota'nın 5 binden fazla personeliyle 100'e yakın ülkeye otomotiv ihracatı gerçekleştirildiğini kaydeden Büyükekşi, “Bugün burada, kendimizi bir ihracat kalesinde gibi hissediyoruz. Toyota 2016'da en çok ihracat yapan firmalar listesinde 7. sırada bulunuyor. 2017'de ulaştığı 4,4 milyar dolar ihracat ile 2016 yılındaki ihracatını tam 2,5 katına çıkardı. Mayıs ayında açıklayacağımız '2017 İlk 1000 İhracatçı' araştırmasında Toyota'yı çok daha üst sıralarda göreceğiz. Hatta araştırma sonuçları açıklandığında, ihracatını en çok artıran firma olma şansı son derece yüksek” şeklinde konuştu.
İHRACATTA ÖNEMLİ ARTIŞ
Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu da 2017 yılında otomotiv endüstrisinin 28,5 milyar dolarlık ihracat yaptığını ve 2016'ya göre yüzde 20'ye yakın artış sağladığını söyledi.  Sabuncu, bundan önceki en büyük ihracatın 2008 yılındaki 29,7 milyar dolar olduğunu belirterek, "Demek ki biz 2008'deki bu rakamı geçebilmek için 2017’yi beklemek durumunda kaldık ama aradan geçen bu sürede büyük bir farkla da olsa bu rakamı geçerek 28,5 milyar dolara geldik. Otomotiv endüstrisi 12 sene arka arkaya ihracat şampiyonu. Yani 12 sene arka arkaya hangi rekor kırılabilir, diğer alanlarda çok zor ama otomotiv endüstrisi Türkiye'de başarmış durumda." diye konuştu.
TOYOTA’YA TEŞEKKÜR
Sabuncu, Toyota'ya teşekkür ederek, "Türkiye'nin geçen sene 28,5 milyar dolar ihracata (otomotiv) erişmesinde en büyük paylardan biri de Toyota'ya aittir. Gerek ürettiği arabanın sayı olarak arttırması gerekse de üretilen araçlardaki özellikle C-HR'nin katma değerinin yüksek olması Türkiye'nin otomotiv endüstrisinin ihracatının artmasına sebep olmuştur." ifadelerini kullandı.
2 Şubat 2018 , Cuma Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI