TÜVASAŞ’TA TACİZDE 7 KİŞİNİN İFADESİ ALINIYOR13 Şubat 2018, Salı

Prof. Dr. Tansu Çiller Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim gören 17 yaşındaki K.Y. isimli öğrenci, staj için gittiği Türkiye Vagon Sanayi A.Ş.’de (TÜVASAŞ) kendisini doktor olarak tanıtan 60 yaşındaki H.Y.’nin cinsel tacizine uğraması olayı ülke gündeminde geniş yer bulurken emniyet olayı aydınlatmak için geniş çaplı soruşturma başlattı.Kızın ailesi de olayla ilgili şikayette bulundu.
STAJ YERİ DEĞİŞTİRİLDİ
Adapazarı Prof. Dr. Tansu Çiller Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim gören 17 yaşındaki K.Y. isimli öğrenci, mesleki eğitim için TÜVASAŞ’ta staj görmeye başladı. Staj sırasında rahatsızlanan 17 yaşındaki K.Y. kurum içerisinde bulunan doktorun odasına gitti. İddialara göre doktoru bekleyen K.Y.’yi fark eden H.Y. kendisini doktor olarak öğrencinin üstünü çıkartmasını istedi. Öğrenciyi eliyle ve öperek taciz eden H.Y.’nin kendisine yaptıkları fabrika yönetimine anlatan K.Y.’nin staj gördüğü birim değiştirilirken konu okula bildirilmedi.
EMEKLİLİĞE SEVK EDİLDİ
İlk dönemin sona ermesinden hemen önce staj yaptığı bölümde görevli 60 yaşındaki H.Y.’nin cinsel tacizine uğrayan küçük kızın hemen staj yaptığı birim değiştirilirken memur olduğu iddia edilen 60 yaşındaki H.Y.’nin önce lojmandan çıkartıldığı daha sonra ise emekliliğe sevk edildiği bilgisine ulaşıldı.
OLAYI KAPATMAK İSTEMİŞLER
İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre’nin devreye girmesiyle olay polise intikal etti. Polise yaşadıklarını anlatan Liseli K.Y olayın TÜVASAŞ’ta duyulmasıyla birlikte taciz skandalını örtbas etmeye çalıştığı iddia edilen 7 kişi emniyette ifadeye götürüldü. Polis taciz skandalını kapatmaya çalışan TÜVASAŞ çalışanlarının ifadesini alıyor.
BU İLK OLAYI DEĞİL
Olayın şüphelisi H. Y.’nin geçtiğimiz yıllarda fabrikada görevli bir mühendisi darp ettiği şikayet üzerine ifade verdiği, ancak o zamanki yönetimin de devreye girmesinin ardından tarafların barıştırılarak soruşturmanın kapatıldığı iddia edilenler arasında. Yine aynı dönemde fabrikada bulunan başka bir bölümde çalışan kadınların H. Y. için şikayetleri olduğu da konuşulanlar arasında.

KAYNAK: HABERLİSİN
 

Bu haber toplam 7184 defa okundu.