20 Eylül 2018

ÇARK CADDESİ ESNAFINDAN İLGİNÇ TALEP: MANOLYALARI KALDIRIN


Çark Caddesi esnafı, dün düzenlediği basın toplantısında , Cadde üzerinde bulunan ağaçların yerlerinin değiştirilmesi, yada budanması gerektiğini ifade ederek, beledinin kendileri dikkate almasını istedi.

Çark Caddesi esnafları dün düzenlediği basın toplantısında, cadde üzerindeki ağaçların iş yerlerinin girişleri ve tabelaları engellediği  gerekçesi ile  tepki gösterdi. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Hakan Tenekeci, konuyla ilgili olarak esnafların imzaladığı dilekçeyi, büyükşehir belediyesine teslim ettiklerini belirtti. Esnaf adına açıklama yapan Tenekeci, “Biz ağacı seven bir toplumuz, ağaçla iç içe yaşıyoruz. Ağaç doğru yeri doğru zamanda dikildiği zaman doğaya faydası vardır.  Zamanında belediye Çark Caddesini ağaçlandıracağı zaman  hiç hesap yapmadan, dükkan önlerine, iki dükkan arasına bakmadan ağaç dikmiş. Esnaf arkadaşlarla konuştuğumuz zaman  ‘Ağaçların iki dükkan arasına getirildiğini mağdur olmayacağını ifade ediyorlar.  Ama,  mevcut ağaçlar kapıların önünde ve işyerlerine girişleri engelliyor, hemde dükkan tabelalarını kapatıyor. Temizlik yaptıktan sonra ağaçlara konan kuşlar kirletiyor’ diyor. Ancak belediye ağaçlandırma yaparken güzel bir düşünce ile hareket etmiş, ama hesaplama  yapmamış.  Eskilerin tabiri ile kaş yaparken göz çıkartmayalım” dedi.
TABELALAR VE GİRİŞLER
Esnafların yaşadıkları mağduriyeti daha önce bireysel olarak ilgili belediyelere bildirdiğini ifade eden Tenekeci, “Ama kimse ilgilenmemiş.  Tekrar bir toplantı yaptık arkadaşlarla, toplu hareket etme kararı vererek, belediye toplu bildirelim istedik. Konu ile ilgili olarak Büyükşehir Belediyesinin Park ve Bahçeler müdürlüğüne dilekçe verdik. Dilekçemizde, “Büyükşehir belediyesine verilen dilekçede, imzası bulunan esnafların iş yerleri önünde bulunan ağaçların, vergisi verdiğimiz  tabelaların önünü kapatmaktadır. Bu sebeple mağdur olduğumuzu bildirerek, ağaçların yerlerinin değiştirilmesi yada kaldırılmasını, yada park ve bahçeler müdürlüğü ekiplerinin, tabelaların görülmesini sağlayacak şekilde düzenlenmesini istiyoruz” ifadelerini kullandık.  Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ile birebir görüşmemizde de ilettik. Ancak, bizi kimse bizi dikkate almadı” şeklinde konuştu.
EKİPLER UYARMIŞ
Belediyenin görevi, şehri güzelleştirmek, altyapısı üst yapısı ile daha rahat bir yaşam sunmak olduğunu ifade eden Tenekeci, “Belediye, bizim sıkıntımıza kulak vermezse, biz bu işin içinden nasıl çıkacağız.  Böyle basit bir olayı nasıl çözemez. Örnek vericek olursak, belediyenin kiraladığı bilbordlarının önüne ağaç diksek, acaba bu bilbordları kimse kiralarmı. Bende ağaç diktim dersem, belediye bunu bana sormazmı. Yaptığımız bazı görüşmelerde, bu ağaçlar dikilirken, bazı personelin ileride bu ağaçların zarar vereceğini, şayet dikeceksek, bodur büyümeyen bitki dikelim diye uyarmış. Şimdi biz esnaf olarak, sıkıntı yaşadığımız bu konuda, belediyenin çare bulmasını istiyoruz. En kısa zamanda buna kulak verirler. Biz ağacı seviyoruz, ama ağacı doğru zamanda doğru yere dikelim.TAM ZAMANI
Şuan ağaç budama ve sökme zamanı. Manolya ağacının budanması ve yeri değiştirilmesi için uygun bir zaman.  Budanma zamanı da Mart başı- mart sonu. Biz şuanda bu konuyu aktarıyoruz ki, zamanında yapılmazsa bir sene bekleriz. Yeni yapılan caddelerde, cadde ortasına dikildiği gibi dikilebilir. Diğer bir yanlış ise bireysel olarak yapılan başvuruların dikkate alınmamasıdır. İlla toplu olarak mı hareket etmeliyiz. Belediye kendisine yapılan başvuruları dikkate alıp ilgilenmek zorunda. Ama, seçim zamanında tek tek esnafı dinliyorlar. Bizi seçim zamanı dinleyecekler, bizi sadece seçim zamanımı hatırlıyorlar. Her zaman hatırlamak zorundalar” diyerek açıklamasını sona erdirdi.   Serkan ÖZAY
16 Şubat 2018 , Cuma Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI