19 Eylül 2018

ERDOĞAN ISIR: EKONOMİ PERİŞAN OLUR


CHP İl Başkanı Erdoğan Isır, kapatılmasına karar verilen 14 Şeker Fabrikasıyla ilgili, “Bunları alanlar bir süre sonra kapatırsa, bölgedeki pancar üreticileri, hayvan yetiştiricileri, bölge ekonomisi perişan olur” dedi

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Erdoğan Isır, satılacak olan 14 Şeker Fabrikasıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Isır, “Türkiye Şeker Fabrikası AŞ’ye ait 14 şeker fabrikası satılıyor. İç Anadolu bölgesinde 2,5 milyon çiftçinin geçim kaynağı olan şeker pancarı üretimine 2000'li yıllarda kota getirilmişti. Şimdi ise fabrikalar satılıyor ve devlet bu işten tamamen çıkıyor. Şeker fabrikalarının hikâyesi ülkemizin kuruluş yıllarına dayanıyor. 1925’li yıllarda kurulan fabrikalar, savaştan çıkmış bir ülkenin ekonomik buhrana rağmen ayakta durabilmesinin en temel ayağını oluşturuyor” dedi.
ULUSLARARASI SERMAYE
Fabrikaların önemli olduğuna vurgu yapan Başkan Isır, “Dolayısıyla fabrikalarımız sadece yerli üretimin değil, uluslararası sermayeye bağımlılıktan kurtuluşun da sembolleriydi. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi demek, tekrar ülkemizin uluslararası tekellerin politikalarına bağımlı olması anlamına geliyor. Şeker pancarından üretilen şeker yerine, mısırdan üretilen şeker sağlığa yönelik ciddi tehlikeler barındırıyor. İçinde bulunduğumuz ekonomik krizi aşmak ve bütçe açığını kapatmak için ülkemizin elde kalan son fabrikaları satılması düşünülüyor. Üreticiye, tüketiciyi, çiftçiyi, esnafı düşünmeden alınmış bir karardır” dedi.
ŞEKER PANCARI İŞLETMECİLİĞİ
Şeker pancarı işletmeciliği ile şeker üretiminin birbirine bağlı olduğuna değinen Başkan Isır, “AB'de şeker fabrikalarının yüzde 60'ı, ABD'de tamamı pancar üreticileri kooperatifleri tarafından işletilmektedir. Şeker fabrikalarının kapatılmasıyla şeker pancarlarından üretilen şekerin yerini nişasta bazlı şeker mi alacaktır? Bundan önce özelleştirilen Et ve Balık Kurumu, Süt Endüstri Kurumu fabrikalarını satın alanlar fabrikaları kapattı. Binaları ve arsaları başka amaçla kullandı. Şeker fabrikaları çok amaçlı tesislerdir. Bunları alanlar bir süre sonra kapatırsa, bölgedeki pancar üreticileri, hayvan yetiştiricileri, bölge ekonomisi perişan olur. Dünyada şeker fabrikaları kooperatif eliyle yönetildiğini de unutmamak lazım. Devletimizin ve üreticinin içinde olduğu bir model üretmenin vatımız için daha sağlıklı ve ekonomik olacağını kamuoyumuza duyurmak isteriz” dedi.
25 Şubat 2018 , Pazar Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI