19 Eylül 2018

'TEK ÇARE BAŞLAMAMAKTIR'


Adapazarı İlçe Sağlık Müdürlüğü Liselilere yönelik madde bağımlılığı konulu eğitim seminerler düzenliyor. Seminere katılan eğitimciler, bu alışkanlıkların tehlikeli olduğunun anlaşıldığında her şeyin geç olacağını hatırlatarak, “Tek çare başlamamaktır” de

Adapazarı İlçe Sağlık Müdürlüğü Liselilere tütün ve diğer bağımlılık yapıcı maddelerin zararları ve korunma yollarıyla ilgili bilgilendirme yapıyor. Eğitim grubu tarafından, tütün ve diğer bağımlılık yapan maddelere erken yaşlarda başlanması ve gençleri bu alışkanlıklardan korumak için şehirde bulunan liselerde yoğun bir şekilde eğitimlerin devam ettiği ifade edildi.
İKİ AYRI LİSEDE
Yunus Emre Anadolu Lisesi ve Özel Şahin Sağlık Meslek Lisesinde gerçekleştirilen konferanslarda sunum yapan Psikolog Fuat Öztürk,” insanlar özellikle arkadaş çevresi, grup baskısı, merak, özenti, taklit duyguları, yalnızlık hissi, kendini kabul ettirme duygusu, iletişimsizlik, gayesizlik, ümitsizlik, başarısızlık gibi sebepleri bahane ederek sağlığa zarar verecek alışkanlıklar edinirler. Bu alışkanlıkların düşman olduğu anlaşıldığında çok geç olabilir. Bu nedenle tek çare hiç denememek, hiç başlamamaktır” dedi.
4 BİN  ZARARLI MADDE
Sigara dumanında 4 bin’den fazla zararlı madde bulunduğunu ifade eden eğitimciler, bu maddeler içerisinde en tehlikeli olanların bağımlılık yapan nikotin, egzoz gazı olan karbonmonoksit, kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltan katran gibi maddeler olduğunu belirtti. Psikolog Fuat Öztürk gençlere yaptığı konuşmasının sonunda “hastalıklı birisi olarak yaşamak, yaşınızdan daha fazla görünmek ve erken ölmek istemiyorsanız sigara içmeyi denemeyin ve sigara içenlerden uzak durun” ifadelerinde bulundu.
BİR İNSAN BİLE ÖNEMLİ
Sağlık Hizmetleri Birim Sorumlusu Gülcan İpeksoy, Hemşire Müşerref Gedikli, Meral Aman ve Psikolog Fuat Öztürk’ten oluşan ekip, insanlarımızın zararlı alışkanlıklara hiç başlamamaları ve başlayanların da bir an önce vazgeçmeleri konusunda verecekleri eğitim savaşının devam edeceğini ve bir insanı dahi kurtarmanın çok önemli olduğunu dile getirdi.  Sinem Fazlıoğlu
4 Mart 2018 , Pazar Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI