18 Ağustos 2018

HÜRRİYET MAHALLESİ HALKI AYAKLANDI


2013 yılından bu yana köylerinde açılmak istenen taş ocağına karşı direnen Hürriyet Köyü sakinleri dün eylem yaptı. Taş ocağı yapılacak alanı, bölge halkının bu güne kadar birlik ve beraberlik içinde koruduğunu belirten köylüler, siyasilere seslenirken,

Karasu Hürriyet Mahallesi sakinleri köylerine yapılacak taş ocağına karşı eylem yaptı. Sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de katıldığı eylemde konuşan mahalle sakinleri, “Biz hayvanların otlaması için burayı koruma altına aldık. Biz ne kadar korumaya çalışırsak çalışalım bir firma gelerek taş ocağı açmak istiyor. Biz mahalleli olarak buna karşıyız. Projede taş ocağını evlerden uzak bir bölgeye çizmişler. Bu firma bizi kandırıyor. Vatandaşın ekmeği ve geleceğiyle oynuyor. Mahallenin 900 nüfusu var. Başka merası da yok. Biz taş ocağına karşıyız. Devlet büyüklerinden bize yardımcı olmalarını istiyoruz” dedi.
AĞAÇLAR KESİLECEK
Bölgede5-6 kilometrelik alanda ağaç kesimi yapılacağını dile getiren mahalle sakinleri, “Burada arıcılık yapılıyor. Koyunculuk var, büyükbaş hayvancılık var. Kuş cenneti burası. Longoza 3 kilometre burası. Doğayı gelip görmen mi izin verdiler” dedi. Ferizli’de vekillerle görüştüğünü belirten muhtar Abdurrahman Denizhan, “Bana Vali ile görüşeceklerini söylediler. Ben avukatımla birlikte mahkemeye verdim. Mahkeme bitmeden buraya girmelerini istemiyorum. Firma gelip nasıl çalışacak burada. Gelin ve burada referandum yapın. Burada yetişmeyen sebze yok. Bizim karpuzumuz İstanbul’a kadar gidiyor” dedi.
İÇME SUYU KAYNAKLARI
Vatandaşlar ise yaptıkları açıklamada, taş ocağının sadece ilimizi değil İstanbul’u da etkileyeceğini ifade etti. Taş ocağında kullanılacak patlayıcılardan çıkan zehirli gazın çevredeki su kaynaklarına karışacağını ifade eden mahalle sakinleri, “Taşocağında kullanılacak patlayıcılar dere vasıtası ile Sakarya Nehrine ulaşacak. Bu zehirli sular daha sonra, İstanbula içme suyu olarak kullanılacak. Ve 21 milyon kişinin zehirlenmesine, bu olay neden olacak. Biz aynı zamanda bu zehirlenmenin önüne geçmek için buradayız. O insanlara da  seslenmek istiyoruz. Bizim bu mücadelemizde, İstanbulda’ki çevre konusunda duyarlı olan doğa severleri, doğa sporcularını bölgemize davet ediyoruz. Bize destek olsun” dedi.
DOĞA SPORLARI
Bu alanı doğa sporlarının yapıldığı bir alan haline getirilmesi fikrini de öne süren mahalle sakinleri, “Ürettiğimiz etle, sütle, bu insanlarımıza faydalı olalım. Başlarımızın üzerinde yerleri var. Bu yeşil alan, bölge halkının birlik ve beraberlik içinde koruduğu bir alandır. Bu alan 3 bin dönüm olup, en verimli topraklara sahip bir bölge. Bu toprakları, birinci sınıftan, dördüncü sınıfa düşürecek, bir uygulamaya izin vermek istemiyoruz.  Artık gıda savaşları yaşanıyor. Eğer bu arazileri kaybedersek,  gıda savaşlarında yenik hale düşeriz. Bu toprakları kimsenin öldürmesine izin vermeyiz.”
11 Mart 2018 , Pazar Bu haber toplam 0 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI