20 Ağustos 2018

SESOB'TAN GALERİCİLERE
 BİLGİLENDİRME


SESOB’un galericilere yönelik düzenlediği bilgilendirme toplantısında konuşan Başkan Alişan, “Kimseyi kolay kolay bu işin içine sokmayacağız ki yıllanmış esnafın değeri artsın. Yancıları ayıklamak için bu düzenleme geldi” dedi.

İkinci el araç alım ve satımında yapılan değişiklikler, ekspertiz raporu, mesleki yeterlilik gibi konular kanunlaştı. Esnaf ve sanatkarın yeniliğe gelişime açık olmasını her fırsatta dile getiren SESOB Başkanı Hasan Alişan galerici esnafıyla bir toplantı yaptı. Alişan yapılan değişiklik ile galericilik kavramına kalite geleceğini söyledi.
BİLGİ KİRLİLİĞİNE SON
Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan torpilin geçmediği tek sektör olarak nitelendirdiği bu işletmelerin kalitelerini arttırmak için yeni uygulamaların çıktığını ve ulusal standartların getirildiğini belirterek, “Kulaktan dolma bilgi kirliliğini temizlemek amaçlı bu toplantıyı düzenliyoruz. İkinci el araçların internet üzerinden alım satımı yüzünden yok olmayla karşı karşıya gelen sektörü daha kaliteli, disiplinli ve düzenli bir hale getirerek yeniden canlandırma amacıyla yeni düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemelere göre galeri sahibi olabilmek için belirli standartlara sahip olunması gerek” dedi
YETERLİLİK BELGESİ
Başkan Alişan, “Galerici olabilmek için en önemli mevzu mesleki yeterlilik belgesi olmayanlar bu işi yapamayacak. En az lise mezunu olması zorunluluğu getirildi. İş yeri sahipleri 1 yıl içinde bu düzenlemelere uyum sağlamak zorunda. 50 yıldır bu işin babası olsanız gerekli sınavlara tabi tutulacak, eğer sınavlardan kalırsanız iş yerinizden olacaksınız. Yeni iş yeri açan herkes, isterse babamın oğlu olsun, bu yürürlüğe uymak zorunda. Kimseyi kolay kolay bu işin içine sokmayacağız ki yıllanmış esnafın değeri artsın. Yancıları ayıklamak için bu düzenleme geldi. En büyük gayretimiz bu işi üniversite seviyesinde yapabilmek” dedi.
UZMANI ANLATTI
İNPEC Eğitim ve Danışmanlık Şirketi’nden Tansel Ümit Erol’u galerici esnafıyla buluşturdu. Erol yapılan düzenlemenin enine boyuna incelendiğini, yeni standartların net olarak ortaya konduğunu söyledi. Galericilerin yeni dönemde hangi ölçülerde dükkanlarda olması gerektiği, SESOB ve SATSO’ya üye zorunluluğunu, hırsızlık, dolandırıcılık gibi suçlardan hüküm giyenlerin galericilik yapamayacağını, hem işletmecinin hem de çalışanlarının mesleki yeterlilik belgelerinin zorunlu hale getirildiğini aktararak katılımcıların sorularını yanıtladı.
11 Mart 2018 , Pazar Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI