20 Ağustos 2018

OKUMAYI EVİNDE ÖĞRENECEK


Çok küçük yaşta anne babasını kaybeden, 4 çocuk annesi ve 6 torun sahibi Hatice Konak, Almanya'da yaşayan kızının devreye girmesiyle çok istediği okuma yazma hayaline evinde kavuşacak olmanın mutluluğunu yaşıyor

Ferizli Seyifler Mahallesi'nde yaşayan 76 yaşındaki Hatice Konak, 8 yaşındayken anne ve babasını kaybetti. Küçük bir çocuk olduğu için kız kardeşiyle akrabalarının yanında büyüyen ve inek bakmak zorunda kalan Konak, okuma yazmayı çok istediği halde "Kız çocuğu okumaz." düşüncesiyle okula gönderilmedi. Çalışmak için Almanya'ya giden eşinden gelen mektuplara cevap veremediği, kızlarına mesaj çekemediği için okuma-yazma isteğinden yıllarca vazgeçmeyen Hatice Nine'nin hayali, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın başlattığı okuma yazma seferberliğiyle yeniden canlandı.
EĞİTİMCİLER SÖZ VERDİ
Almanya'da yaşayan kızı Bakiye Demirhan'ın telefonla ulaşmasıyla Hatice Nine'yi evinde ziyaret eden Ferizli Halk Eğitim Merkezi yöneticileri, merkeze gelmekte zorlanan Konak'a evinde okuma yazma öğretme sözü verdi. İlçe Halk Eğitim Merkezi'nden gönderilen ekipmanlar sayesinde öğretmeninden hafta içi okuma yazma dersi alan Hatice Nine, şimdi hayalinin gerçekleşecek olmasından dolayı çok mutlu.  Kızının Ferizli Halk Eğitim Merkezi'ni arayarak başvurduğunu ve bu şekilde kursa başladığını aktaran Konak, okumayı çok istediğini, öğrenmeye başladığını, harfleri tanıdığını ancak henüz birleştiremediğini belirtti.
HAYATIN EN MUTLU ANI
İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre de Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın başlattığı okuma yazma seferberliğine Sakarya olarak büyük duyarlılık gösterdiklerini anlattı. Farkındalık oluşturabilmek adına halk eğitim merkezlerine ulaşmada sıkıntı çeken tüm vatandaşların evine öğretmenleri gönderip bu seferberliğe katkı verdiklerine dikkati çeken Töre, şöyle devam etti: "Çok istekli, çok azimli, bu işi öğrenmeyi 'hayatının en mutlu anı' olarak tanımlayan öğrencilerimizi tanıdık. Hatice Nine ve komşusu Melahat Hanım da bir evde birlikte kurs almaktalar. Biz de misafir olarak kendilerini ziyaret ettik, başarı, azim ve cesaretlerinden dolayı kendilerine çok teşekkür ediyoruz. İnşallah ilk diplomalarımızı bu çalışkan öğrencilerimize sunacağız."
400 MERKEZDE BAŞLADI
Töre, Sakarya'da 0,3 oranında okuma yazma bilmeyen vatandaşın olduğuna işaret ederek, "Şu anda Sakarya genelinde 400 merkezimizde 5 bin 500 öğrencimize okuma yazma seferberliği başlatmış durumdayız. Hedefimiz, bu seferberliğin sonuna kadar tüm vatandaşlara birebir ulaşmak, okullarımızda, halk eğitim merkezlerimizde, camilerimizde, Kur'an kurslarımızda, buralara ulaşamayan vatandaşlarımızın da evlerine giderek, Sakarya'daki okumaz yazmazları sıfırlamayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu.
12 Mart 2018 , Pazartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI