BAŞKAN TOÇOĞLU MECLİS TOPLANTISINDA BORÇLARLA İLGİLİ KONUŞTU: ÖDEME GÜCÜMÜZ VAR13 Mart 2018, Salı

77 MADDE GÖRÜŞÜLDÜ
Büyükşehir Belediyesi Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Oturumda 8 ilave gündem maddesiyle birlikte 77 madde görüşülerek karara bağlandı. Gündem dışı bölümde söz alan MHP Grup Başkanvekili Erkal Etçioğlu, belediyenin İller Bankası’na olan borçlarını gündeme getirdi.
İTİBARIMIZ YERİNDE
Basında Türkiye’nin en borçlu belediyesi olarak çıktıklarına değinen Başkan Toçoğlu, “Bir şampiyonluğumuz var. Türkiye’nin en borçlu 3. Belediyesi biz değiliz. Bu kredi kullanma konusu. Kredibiliteniz varsa kredi kullanırsınız. Ödeme gücünüz var ki kredi veriyorlar. İller Bankası’ndan en çok kredi kullanan 3. Belediyesiyiz. İtibarımız yerinde” dedi.
830 MİLYON TL KREDİ
Borçlarla ilgili bilgi veren Başkan Toçoğlu, “Kredi borçlarının tamamı 830 milyon TL. Bunların 712 milyon TL’si SASKİ’nin. 117 milyon da Büyükşehrin kredileri. 326 milyon lirayı SASKİ kurulunca ilçe belediyelerden devir almışız. Bu kredidir ve bunu borç batağı olarak göstermek dışarda yorum şampiyonları ve klavye şampiyonları var” dedi.
TUTUCU BÜROKRATLAR
MHP’li Etçioğlu’nun, tren konusunda TCDD ile orta noktada buluşulması gerektiğiyle ilgili sözlerine Başkan Toçoğlu, “Demiryollarıyla anlaşmak zor. Türkiye’nin en tutucu bürokratları orada. Bir çok projeyle gittik ama olmadı. Bu adamlar yordular bizi artık. Ankara ile sorun olmuyor genelde bölge müdürlüğündekiler biraz farklı davranıyorlar” diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Oturumda 8 ilave gündem maddesiyle birlikte 77 madde görüşülerek karara bağlandı. Gündem dışı bölümde söz alan MHP Grup Başkanvekili Erkal Etçioğlu, şehirde yaşananlarla ilgili sıkıntıları dile getirdi.
TABELA ELEŞTİRİSİ
Etçioğlu özellikle Suriyeli mültecilerin yoğun olarak yaşadıkları bölgelerdeki işletme tabelalarının Arapça olmasını eleştirdi. Etçioğlu, “Özellikle Çıracılar, Hasırcılar ve Tığcılar gibi bölgeler Arapça levhalarla donatılmış vaziyette. Kanunen levhaların Türkçe olması gerekmiyor mu? Ayrıca Suriyelilerin gıda işletmeleri hijyen açısından denetlenmeli” dedi.
ADAPAZARI YOK
Dörtyol’dan TEK Kavşağı’na gelirken yoldaki levhalarda şehir merkezi yazdığına dikkat çeken Etçioğlu, “Erenler var, Serdivan var daha sonra ise şehir merkezi yazıyor. Adapazarı ilçesi neden yazılmıyor. Ben bu konuda Karayollarına posta koydum. Adapazarı Belediyesi’ni yok sayarak ismini yazmamak suçtur. Konuyla ilgili gerekirse mahkemeye gideriz” dedi.
FARKLI DÜŞÜNÜYORUZ
Meclis oturumunda Karayolları Genel Müdürlüğü’nün şehir stadından karşıya geçecek yolu görüşeceklerini dile getiren Etçioğlu, “Biz aynı duyarlılığı Devlet Demiryolları’ndan de bekliyoruz. Biz başkanımızla bu konuda farklı düşünüyoruz. Vatandaşlardan sürekli şikayetler geliyor. Demiryollarıyla görüşülerek orta bir yol bulunması gerekiyor” şeklinde konuştu.
PAYDAN KESİLİYOR
Mecliste MHP Grup Sözcüsü Erkal Etçioğlu Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’nin en borçlu 3. Belediye olduğu konusunu gündeme getirdi. Etçioğlu, “Devlet para veriyorsa alacaksınız kardeşim. Proje olursa kredi verilir. Çalışan belediye borçlanır. Nasıl olsa projelerin karşılığı İller Bankasının paydan otomatik olarak kesiliyor” ifadelerini kullandı.
İNŞALLAH DÖNERLER
Etçioğlu’nun sorularına yanıt veren Başkan Toçoğlu, Arapça tabelalar ve Suriyeli mültecilerle ilgili, “İnşallah bu harekatlar başarılı olur da ülkelerine dönerler. İsim koyma meselesinde sadece Arapça değil başka dillerde de tabelalar var. Arkadaşlarımız konuyu araştırsın. Belediyemiz yetkisi dahilinde muhakkak hijyen konusunda gereğini yapsın” dedi
TUTUCU BÜROKRATLAR
Devlet Demiryolları bürokratlarının Türkiye’nin en tutucu bürokratları arasında olduğunu dile getiren Başkan Toçoğlu, “Demiryollarıyla anlaşmak zor. Türkiye’nin en tutucu bürokratları orada. Bir çok projeyle gittik ama olmadı. Bu adamlar yordular bizi artık. Ankara ile sorun olmuyor genelde bölge müdürlüğündekiler biraz farklı davranıyorlar” diye konuştu.
KÖPRÜLÜ KAVŞAK
Şehir merkezinde köprülü kavşak yapılmasına karşı olduğunu dile getiren Toçoğlu, “Şehir merkezlerimizi bu köprülü kavşaklarla kaybedebiliriz. Bunun örnekleri var. Ankara’da yaşayanlar çok pişman. Bizim için bu topografyayı bozmak günah. Gerekirse ilerde yapılsın. Şehrimiz güzel. Bir yaptınız mı boydan boya yapmanız gerekiyor. Sıcak bakmıyorum” dedi.

++++++++++++++

‘Ödeme gücümüz var’
Basında Türkiye’nin en borçlu belediyesi olarak çıktıklarına değinen Başkan Toçoğlu, “Bir şampiyonluğumuz var. Türkiye’nin en borçlu 3. Belediyesi biz değiliz. Bu kredi kullanma konusu. Kredibiliteniz varsa kredi kullanırsınız. Ödeme gücünüz var ki kredi veriyorlar. İller Bankası’ndan en çok kredi kullanan 3. Belediyesiyiz. İtibarımız yerinde” dedi.
830 MİLYON TL KREDİ
Borçlarla ilgili bilgi veren Başkan Toçoğlu, “Kredi borçlarının tamamı 830 milyon TL. Bunların 712 milyon TL’si SASKİ’nin. 117 milyon da Büyükşehrin kredileri. Terminal inşaatı için ödüyoruz, Yenikent Kültür Merkezi’ne de almışız. En son 50 milyon lira asfalt için almışız. Kamyon da almışız. Biz borçlarımızı ödüyoruz. Bankanın kredileri uygun” dedi.
BELEDİYELERDEN DEVİR
SASKİ’nin borçlarını değerlendiren Başkan Toçoğlu, “326 milyon lirayı SASKİ kurulunca ilçe belediyelerden devir almışız. Kalan da SASKİ’nin kredileri. Ödeme durumumuz var. 200 milyonluk kredinin de üç aydır peşindeyiz. Bu kredidir ve bunu borç batağı olarak göstermek dışarda yorum şampiyonları ve klavye şampiyonları var ama o öyle değil” şeklinde konuştu.

++++++++++++++++

Bürokratlara sert uyarı
Bürokrasi ve siyaset ilişkileriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Zeki Toçoğlu, “Ben bütün toplantılara bürokratları da götürüyorum. Böyle bir kültürleri oluşsun diye. Şimdi kimse şöyle düşünmesin: Ben burada oturuyorsam bürokrat orada oturuyor. Ben gittim mi o da gidecek. Gelecek kimsenin kaşına gözüne bakmaz. Herkes ayağını ona göre uzatsın” dedi.

Bu haber toplam 4329 defa okundu.