24 Eylül 2018

ADNAN DALGAKIRAN: GELECEĞİN YILDIZI OLUR


Sakarya Makine İmalatçıları Birliği (SAMİB) tarafından sektör buluşmalarına bir yenisi eklendi. Buluşmaya katılan TİM Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Dalgakıran, “Sakarya nitelikli iş alanı yapılaşmasını sürdürürse, geleceğin yıldızı olur” dedi.

SAMİB tarafından geleneksel olarak düzenlenen kahvaltılı sektör buluşmalarının konuğu Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Dalgakıran oldu. Düzenlenen kahvaltılı buluşmaya, Prof.Dr. Mehmet Sarıbıyık, TEKNOKENT Müdürü Prof.Dr. Tahsin Ergin, Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Özcan Keskin, SAMİB eski dönem başkanı Metin Kar ve birlik üyeleri katıldı.  Buluşmanın açılış konuşmasını SAMİB Başkanı Günay Güneş yaptı. Güneş konuşmasında bu toplantıların Makine Sektörünün dünü, bugünü ve yarın hakkında konuşmak amacıyla gerçekleştirdiklerini söyledi.
ÜLKEDE SEFERBERLİK
Yaşamın, özgürlüğünün ve kalkınmanın en önem göstergelerinden biri olan Makine Sektörünün ve teknolojik gelişmenin önemini giderek daha iyi anlamaya başladıklarını ifade etti. Güneş şöyle devam etti, “ülkemizde bir çok konuda seferberlik ilan edildi. Savunma sanayine yönelik çalışmalar ve geliştirilen İHA ile bilgilerinin eksiksiz ve hızlı bir şekilde ulaşılmaktadır. İHA’ların tespit ettiği hedefler, Altay OBÜSleriyle imha edilmektedir. Bu demek oluyor ki, yakın gelecekte, artım dışa bağımlılık daha da azalacak, yede parçalar için büyük meblağlar ödeyerek, beklemeler ortadan kalkacaktır”  dedi.
DAHA İYİ TEKNOLOJİ
Günlük yaşantımızda bir çok araç ve gereçleri geliştirdiğimizi  ifade eden Güneş, “Yerli otomobil, yerli motor, yerli vagon, yerli lazer bunlardan bir kaçı. Gelişmiş ülkelerde kalkınma , sanayileşme ve teknoloji gelişmelere, devlet öncülük eder. Büyük sanayicilerle devam eder. KOBİ’ler de bunun belge kemiğini oluşturur. BU demek oluyor ki, bizler sağlıklı ve tutarlı bir şekilde devreye girmezsek bu projeler yarım kalır. Bunun için bizlerin teknolojiye ayak uydurmamız, dünya ile rekabet edemezsek te, en azından dünyanın kullandığı teknoloji kullanmalıyız, hatta daha iyisini kullanmalıyız, imalet teknolojilerimizi revize etmemiz, yapay zekayı, yaşamımızın merkezine oturtmalıyız” şeklinde konuştu. Güneş, konuşmasının devamında SAMİB’in çalışmaları hakkında bilgi verdi.
EN BÜYÜK ENGEL
Toplantıya konuk olarak katılan Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Dalgakıran ise makine sektörünü, gelişmeleri, sektörün gelişmesi için yapılması gereken uygulamalar hakkında bilgi verdi.  Makine sektörü olarak en büyük engelin, rahatlıkla karşılıklı konuşmamak, samimiyetsizlik  olduğunu ifade eden Dalgakıran, öz eleştiri yapılması gerektiğinin altını çizdi. Dalgakıran şöyle devam etti, “Bünyesinde teknoloji ve nitelikli istihdam sağlayan sektörlerin, gelişmiş bölgelerde olmalı. Bu gün destekleme teşvikleri taşralara verilirken, aynı desteklerden gelişmiş bölgelerdeki işletmelerde faydalanmalı. Bu doğrultuda, Sakarya nitelikli iş alanı yapılanmasını sürdürür ise geleceğin yıldızı olur. Orta ve yüksek teknolojinin olduğu  firmalar, Sakarya’da kümelenmeli ve merkez olmalı.”
HERKES GENERAL
Nitelikli elemanın önemine değinin Dalgakıran, “Nitelikli elemanınız yokta, gökten para yağdırsanız AR-GE yapamazsınız başarılı olamazsınız. Biz hastalığımızı bilmezsek, tedavisini bulamayız. Ülkenin zenginleşmesi için teknoloji üretmeliyiz. Türkiye son on yılda büyümesini üretimden yapmadı, hizmet sektöründen sağladı. Avrupa ülkelerinde ise önce üretim ve sanayileşme  ardından diğerleri geliyor. Öte yandan herkesi üniversite mezunu yaparsanız, nitelik olmaz üretim olmaz. Herkes general olursa, kimle üreteceğiz. Avrupa da bile nitelikli, teknik elemanlara ağırlık veriliyor. Doğruları konuşalım. Rekabet zorlaşıyor, acımasız ve yıkıcı yenilik geliyor.  Yeni ve farklı üretim yöntemleri geliştiriliyor. Dünya’da artık, her insan birden fazla işi yapabilecek şekilde eğitiliyor. Biz hala meslek liselerini tartışıyoruz” dedi . Dalgakıran, düşünen, analatik düşünen, araştıran ve sorgulayan bir eğitim gerektiğini ifade ederek, “Çözüm önümüzde duruyor, ama gerekeni yapmıyoruz. En çok girişimci üreten ülkeyiz, ama birbirimizin taklidini yapmaktan öteye gitmiyoruz” diyerek tavsiyelerde bulundu. Programın sonunda soru cevap bölümüne geçildi. Son olarak SAMİB Başkanı Günay Güneş tarafından, Adnan Dalgakıran’a günün anısına hediye verildi. İ.Şener SAK
21 Mart 2018 , Çarşamba Bu haber toplam 0 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI