17 Temmuz 2019

BAKAN FAKIBABA: ŞEHRE GÖÇÜ ÖNLEYECEĞİZ


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba: "Kırsalda kalkınma olmadan Türkiye kalkınamaz. Kalkınma yerelden başlar, yerel her şeyi bilir. Önce kırsalı kalkındırmalıyız. İyi yaşam şartlarını ortaya koymalıyız. Şehre göçü önleyeceğiz" dedi

 Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, , Sapanca'daki bir otelde il ve ilçedeki görevli bakanlık personeliyle bir araya geldi. Basına kapalı toplantının ardından Fakıbaba, aynı otelde düzenlenen "Sakarya İli Tarım Sektör Raporu Sunumu ve Çiftçi Eğitimi Sertifika Dağıtım Töreni"ne katıldı. Törende konuşan Fakıbaba, sofrada tüketilen her lokmada çiftçilerin emeği ve alın terinin olduğunu söyledi. Her koşulda üretim yapan Türk çiftçisinin bu toprakların gerçek sahibi olduğunu aktaran Fakıbaba, Avrupa'nın en büyük, dünyanın yedinci büyük tarımsal gücü haline çiftçiler sayesinde gelindiğini aktardı. Anadolu coğrafyasının, birçok ürünün ilk defa toprakla buluştuğu yerler olduğunu dile getiren Fakıbaba, bu nedenle çiftçinin daima farklı ve özel olduğunu, Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin (TZOB) de bu kitlenin Türkiye'de en önemli ve en büyük temsilcisi olduğunu kaydetti. 

‘TARIM STRATEJİK SEKTÖRDÜR’
Bakan Fakıbaba, ziraat odalarının görüşleri, istekleri ve önerilerinin kendileri için önem ifade ettiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: “Türk çiftçisine hak ettiği değeri ve desteği her zaman el birliği ile sağladık ve sağlamaya devam edeceğiz. Kırsalda yaşayan 20 milyon insanımızın, tarımda istihdam edilen 5 milyon vatandaşımızın daha iyi şartlarda üretmesi ve daha çok kazanması için büyük reformlar yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Tarımı, stratejik ve iktisadi bir sektör olarak ele aldık. Çiftçilerimizi de stratejilerimizin merkezine alarak projelerimizi belirledik. Çiftçimizi gerçekten bu stratejinin merkezine aldık. Kırsalda kalkınma olmadan Türkiye kalkınamaz. Kalkınma yerelden başlar, yerel her şeyi bilir. Önce kırsalı kalkındırmalıyız. İyi yaşam şartlarını ortaya koymalıyız. Şehre göçü önleyeceğiz." Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, hayvancılığa 25 milyar lira hibe destek verdiklerini ifade ederek, et ithalatına ilişkin şunları söyledi: “Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) varken hayvan ithal etmemiz bizi üzüyor. TİGEM gibi, elimizde çok değerli 3 milyon dönüm arazimiz var. Biz bu bereketli toprakları, çok farklı şekilde Batı nasıl kullanıyorsa, ondan daha iyi şekilde kullanacağız.” 
TOPRAK, SU, ÇİFTÇİ
Bakan Fakıbaba, çiftçilerin bilgi ihtiyacını karşılamak için var güçleriyle çalıştıklarını anlatarak, "Bu kapsamda ilgili sektör paydaşlarıyla iş birliği yapıyoruz. Toprağı suyla, çiftçiyi bilgiyle buluşturmamız gerektiğini söylüyorum. Geleceğin tarımda, tarımın geleceğinin de özellikle kadın ve gençlerde olduğuna inanıyoruz. Çok verimli topraklarımız var, değerlendiriyoruz ama yeterli ve verimli şekilde değerlendiremiyoruz. Gençlerin tarımsal faaliyetlerde yer almasını sağlamak için çeşitli projeler yürütmekteyiz. Talep ne kadarsa arzın o kadar olması lazım." değerlendirmesinde bulundu.

SAKARYA TARIM RAPORUNDA NE VAR? (NEG)

Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından, Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ya sunulan Sakarya Tarım Sektörü raporunda ise ilginç bilgiler yer aldı. Toplam 232 sayfalık rapora, Sakarya ‘ya bağlı tarımsal veriler, sorunlar ve çözüm önerileri sunuldu.  Hazırlanan raporun son bölümünde ise sorun alanları ve çözüm önerileri yer aldı. Rapora göre ilimizde ki tarımsal sorunlar şöyle sıraladı.
Tarım topraklarının tarım dışına çıkması: İlimizde tarım sektörünün en önemli sorunu tarım topraklarının tarım dışına çıkmasıdır. Aslında bu sorun tüm ülkenin sorunu olsa da, hızla artan nüfus konut intiyacı, sanayi kuruluşlarının yatırım tesisleri için arazi talep etmesi, tarım topraklarının tarım dışına çıkmasına neden olmaktadır.  Çözüm önerisi olarak, tarım  toprağının tarım dışına çıkışını engelleyecek bir düzen kurulması gerekiyor.
Tarım topraklarının küçük ve çok parçalı olması: Tarım toprakları açısından ikinci sıradaki sorun ise  arazilerin küçük ve çok parçalı olmasıdır. Bu durum toprak işleme, makine ve girdi kullanımı vb. konularda güçlük yaratmakta, maliyetlerinin artırmaktadır. Toprak toplulaştırma çalışmalarnın yapılması ve hızlandırılması gerekmektedir.
Su kaynaklarının etkin kullanılmaması ve kirliliği: Su kaynakları açısından ilimiz en şanslı illerinden biridir.  Aynı zamanda il arazilerinin büyük bölümnün iklim koşulları nedeniyle sulama yapılmadan sulu arazi vasfındadır ve ürünlerin verimliliği yüksektir. Adapazarı, Serdivan, Sapanca  gibi illerde drenaj sorunu bulunmaktadır. Son yıllarda yağışlar nedeni ile tarım arazilerinden suların çekilmesi gecikmektedir. Taban suyu yüksekliği nedeni ile ilimizde mısır haricinde tarım arazilerinde başka ürün ekilmemektedir. Bu arazilerde suyun drene edileceği sistem kurulmalıdır. Diğer taraftar arazilerin diğer altyapı eksiklikleri giderilmelidir.
Piyasa aksaklıkları ve belirsizliği: Sakarya tarımında en önemli diğer bir sorun yetiştirilen ürünlerin tümünde piyasalardaki aksaklıklardır. Ürünün en son tüketicinin satın aldığı fiyatı içerisinde, üreticinin payının düşük, başka bir deyişle üretici-tüketici arasında ki fiyat büyüktür. Bu konuda mevzuatlarda bazı düzenlemeler yapılsada, sorun giderilememiştir. Oysa gerçekte sadece mevzuata uyum için sistem bilgileri doldurulmuştur. Etiket üzerinden en fazla payı alan üretici gözükse de, yine aşırı fiyatlanmanın nereden kaynaklandığı bilinmemektedir.
İnsan kaynakları ile ilgili sorunlar: Çiftçi yaş ortalamasının ilerlemesi, ara eleman eksikliği, teknik eleman sayısının az olması, teknik elemanların büro işi yükü ve bu nedenle sahaya gidişlerinin azlığı, her kesimde bilgi ihtiyacının giderilmemesi şeklinde sıralanabilir. Sakarya çiftçilerinin bilgi, ilgi ve eğitim diğer illerden daha ileridir. Ancak göçler devam etmektedir. Bu nedenle genç ve çocuk nüfusunun köylerde kalabilmesi için en temel ihtiyaçları giderecek, Türk aile yapısına uygun sistem oluşturulmalı, köylerde yaşam standartları yükseltilmelidir.
Hazırlanan raporda bitkisel üretim ile ilgili sorunlar, hayvansal üretimle ilgili sorunlar, mandacılığın geliştirilmesi, büyükşehir yasası, tarıma dayalı el sanatları sorunlar ve çözüm önerileri, doğa ve tarım turizm konusunda öneriler yer aldı.

 
30 Mart 2018 , Cuma Bu haber toplam 0 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI