23 Eylül 2018

SOKAK HAYVANLARINA TASAVVUF MUSİKİSİ


Adapazarı Belediyesi Hayvan Bakımevi'ndeki yüzlerce sokak hayvanına terapi amaçlı müzik dinletiliyor. Başkan Yardımcısı Sezer, “Hayvanlarımızı sakinleştirmek ve rahatlatmak için birçok müzik türü denedik ve en iyi sonucu tasavvuf müziğinde aldık" dedi.

Adapazarı’nda belediyenin Sahipsiz Hayvanlar Geçici Bakımevi'nde sokak hayvanlarına rahatlamaları için müzik dinletiliyor. Taşkısığı Mahallesi'ndeki ormanlık alanda 10 dönümlük bir arazi üzerine kurulu olan bakımevinde "Tehlikeli köpekler", "Bulaşıcı hastalıklı köpekler" ve "Anneli yavrulu köpekler" bölümlerinden oluşan müşahede alanları yer alıyor. Yaklaşık 500 sokak hayvanı kapasiteli bakımevinde, hayvanlara belli zamanlarda rahatlamaları amacıyla müzik dinletiliyor.
TEDAVİ VE CERRAHİ İŞLEM
Ayrıca barınağın idari binası içerisindeki ameliyathanelerde, kısırlaştırma, aşılama, küpeleme, yaralı hayvanlara müdahale, tedavi ve cerrahi işlem yapılabiliyor. Öte yandan 2014 yılında faaliyete geçen bakımevinden şu ana kadar bin 193 hayvan sahiplendirildi. Adapazarı Belediye Başkan Yardımcısı Rıdvan Sezer, 4 yıl önce kurulan bakımevinde sokak hayvanlarına hizmet verildiğini söyledi.Bakımevinin alanını Orman Müdürlüğü'nden tahsis ettiklerini ve çalışmalar kapsamında hayvanseverlerle iş birliği içerisinde olduklarını aktaran Sezer, 500 kapasiteli barınakta ortalama 300-350 hayvanın bulunduğunu kaydetti.
13 PERSONEL VE 3 NAKİL
Bakımevinde, bir veteriner, 13 personel ve 3 nakil aracıyla hizmet etmeye çalıştıklarını vurgulayan Sezer, "Acil vakalara müdahale eden tek birimiz. 24 saat hizmetteyiz. Kısırlaştırma çalışmalarının dışında sahiplendirme çalışmaları da yapıyoruz." diye konuştu. Bakımevinin Türkiye'de yapılan örnek bir çalışma olduğunu belirten Sezer, sözlerini şöyle sürdürdü: "Burada hayvanlarımızı sakinleştirmek ve rahatlatmak için birçok müzik türü denedik ve en iyi sonucu tasavvuf müziğinde aldık. Hayvanlar yemeklerini yedikten sonra tasavvuf müziğini duyunca kendilerini salıyorlar ve rahatlıyorlar. Hayvanların tasavvuf müziğiyle rahatladığını görüyoruz. Bu sebeple barınağımızda tasavvuf müziği çalıyoruz. Barınağımızı büyütmek ve kapasiteyi bin civarına çekmek istiyoruz. Biz kanunlar çerçevesinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Barınak etrafında da beslenme alanları oluşturduk. Hizmete devam edeceğiz." 
5 Nisan 2018 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI