23 Eylül 2018

KARASU LİMANI TAM KAPASİTEYE YAKIN


Karasu’da 22 yılda tamamlanan, liman neredeyse tam kapasiteyle hizmet veriyor. İlk üç yıl içinde 1,5 milyon ton yük hedefi olan limanın 250 bin metrekare olan liman sahası 500 bin metrekareye çıkarılacak

Karasu ilçesinde 1995'te temeli atılan ve geçen yıl hizmete açılan Batı Karadeniz'in en büyük limanlarından Karasu Limanı, neredeyse yüzde 100 dolulukla çalışıyor. Bölgenin ihracatını artırması beklenen liman, sahip olduğu kapasite ve sunduğu çok modlu taşıma avantajlarıyla Karadeniz'den dünyaya açılan lider liman olma yolunda. Vali İrfan Balkanlıoğlu, Karasu Limanı'nın bölge ekonomisi için son derece önemli olduğunu, Karadeniz'de kıyısı olan ülkeler için de limanın önem arz ettiğini belirtti.
BÖLÜNMÜŞ YOLLAR
Sakarya-Karasu arasındaki yolun limana bölünmüş yolla bağlandığını ifade eden Balkanlıoğlu, "Ayrıca Karasu'dan, İstanbul'a da bölünmüş yol çalışması hızla devam ediyor. Bölgemizdeki Organize Sanayi Bölgesi'ndeki kuruluşlar büyük ihracat kapasitesine sahip. Bu firmaların da ihracatta deniz yolunu kullanmaları avantaj sağlayacak. Savunma sanayi fabrikasının da burada yapıldığı düşünüldüğünde bunların en yakın liman aracılığıyla ihraç edilmesi son derece güzel bir imkan sağlayacak." dedi.
GÜVENLİ BİR LİMAN
Karasu Limanı Müdürü Gökçen Erdem de Karasu Limanı'nın toplam alanının 250 bin metrekare olduğunu bildirdi. Erdem, "5 gemiye aynı anda hizmet verebiliyoruz. Marmara Bölgesi'ne hizmet eden özellikli bir liman. İlk yılımızda yaklaşık 420 bin ton yük elleçlemesi yaptık, bu yılki hedefimiz 1 milyon ton." dedi. Erdem, ilk 3 ayda 1 milyon tonluk elleçleme hedeflerini geçebilecek potansiyeli gördüklerini aktardı.
DOLULUK ORANI
Limandaki yüklerin büyük bir kısmının ithalat yükü olduğunu dile getiren Erdem, şunları kaydetti: "Genelde tahıl ürünleri ve rulo saclar geliyor. Yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz. Şu anda ihracat beklenen düzeyde değil. Doluluk oranında ise hemen hemen yüzde 100 kapasiteyle çalışıyoruz. İlk üç yıl içinde 1,5 milyon ton yük hedefimiz var. Bununla ilgili tüm pazarlama faaliyetlerimiz devam ediyor. 250 bin metrekare olan liman sahamızı da 500 bin metrekareye çıkarmayı hedefliyoruz. Birçok yatırımcı limanla ilgileniyor. İlk 5 yıl içinde potansiyelimizde ciddi artış bekliyoruz. Karasu Limanı Sakarya'nın dünyaya açılan kapısı. Birçok firmanın bölgeye yatırım yapmasıyla liman çok daha cazip hale gelecek."
6 Nisan 2018 , Cuma Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI