Akıl sağlığı yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Akıl sağlığı17 Mart 2016, Perşembe

Terör olaylarında hayatını kaybeden insanlarımıza ve güvenlik güçlerimize Allah’tan  rahmet ,yakınlarına sabır diliyorum. Rabbim bir daha bu acıları yaşatmasın .

İnsanın sağlıklı bir yaşam sürmesi için zihinsel ,fiziksel ve ruhsal olarak sağlıklı olması gerekir. Bunlardan birinde oluşacak bir problem diğerlerini de olumsuz etkileyecektir.

Akupunktur felsefesinde her duygunun organsal karşılığı bulunur. Bugün modern tıbbın da genel anlamda kabul ettiği bu yaklaşımda aşırı öfkenin kaygının,korkunun, endişenin,üzüntünün,karaciğeri, böbreği,akciğeri,kalbi etkilediğine  ve hastalıkları oluşturduğuna inanılır.

Ekonomik kaygıların, ahlaki değerlerimizi törpülediği bir dönemdeyiz. Bir yerde yanlışı,yalanı, istismarı,haksızlığı  görmek ve sessiz kalmayı tercih etmek, çıkar için doğrulardan vazgeçmek   iç çatışmayı, iç çatışma da  stresi doğurur.Yalan, kin, nefret, öfke gibi yaşadığımız ve içimizde yaşattığımız  her türlü negatif duygu,düşünce ,davranış  stres oluşturur. 

er olumsuz duygu ve düşüncenin fiziksel karşılığı, yansımaları vardır.Kimseye söylemesen de kendinle baş başa kaldığında, içine döndüğünde  nerde yanlış yaptığını bilirsin.Yanlışlarımızla yüzleşmek iyileşmenin ilk adımıdır.Geçmişimizle barışık,bugünümüzde mutlu,yarınımızdan umutlu olmak zorundayız.

Son dönemlerde, yaşadığımız toplumda, inanç ve ahlak anlamında çöküş ve yozlaşma nedeniyle fiziksel anlamda sağlıklı bireylerin  çıkmasını beklemek çok zor. Ahlaki çöküşü yazılı basında, televizyondaki haberlerde, dizilerde, yarışma proğramlarında görmek mümkün.

Reyting için her şey serbest. Herkesin birbiriyle kavga ettiği,bağırdığı,hak hukuk gözetmediği,kazanmak için her şeyin mübah olduğu,saygı ve sevginin ,hoşgörü ve merhametin yok olduğu bir vasat oluştu.

Son yaşanan terör saldırıları da toplumda tedirginliği ve korkuyu ,öfkeyi beslemekte.Kınamak veya lanetlemek kelimesi yaşanan acıların yanında anlamsız,boş,duygusuz ,donuk kalıyor,acılarımızı hafifletmiyor.

Her terör olayı,her duyduğumuz şehit haberi,içimizdeki acıyı büyütmekte,duygu dünyamızı alt üst etmekte.
Aşırı zihinsel , ruhsal yüklenme  ve yıpranma vücudun kapasitesini aştığında fiziksel bir rahatsızlık ortaya çıkar ve bu kaçınılmazdır.Birçok kronik ağrının altında;  aile içinde,  akraba veya toplum ilişkilerinde yaşanan olumsuzlıkların olduğunu görüyoruz.

Bu iletişim bozuklukları düzeltilmedikçe tam tedavi ya çok zor oluyor ya da zaman alıyor.  Kişi tedavi olsa da ortam aynı olduğu sürece iyileşme kalıcı olmuyor.
Bu zor günlerde toplumsal huzuru ve güveni sağlamak ülkeyi yönetenlerin görevi , birey de kendi iç huzurunu sağlamak adına  iç hesaplaşmasını yapıp,negatif duygu ve düşüncelerden arınarak, kalbini ve aklını temizleyip,iyi insan olmaya çalışmalı.

Böylece huzurun  ve güvenin sağlandığı bir ortamda sağlıklı bireyler olabilmemiz mümkün olacaktır.
Zihinsel ve ruhsal sağlık, fiziksel sağlığı getirir.İç güzelliği dışa yansır. Sağlıklı, huzurlu güzel insanlar, güzel, huzurlu bir toplum oluşturur.