19 Eylül 2018

SINAVLA ÖĞRENCİ ALINACAK OKULLAR BELİRLENİRKEN SKANDALA İMZA ATILDI: BAŞARISIZ AMA NİTELİKLİ!


Milli Eğitim Bakanlığı 2 Haziran’da yapılacak merkezi sınavla öğrenci alacak nitelikli okulları belirledi. Sakarya’da ilan 14 okuldan birinin 3 ay önce en başarısız 5 okuldan biri olduğu için inceleme geçirdiği öğrenildi.

FEN  LİSESİ 480- İMAM HATİP 300
Milli Eğitim Bakanlığı 2 Haziran’da isteğe bağlı olarak 8’inci sınıf öğrencilerinin gireceği merkezi sınavla öğrenci alacak okulları ve kontenjanları açıkladı.  13 bin 750 8’inci sınıf öğrencisi bulunan  Sakarya’da 3’ü imam hatip,5’i meslek lisesi olmak üzere toplam 14 okulda 1320 kontenjan ilan edildi.  Listede 4 fen lisesi, bir sosyal bilimler lisesi, bir de Anadolu lisesi yer aldı. Fen Liselerinin toplam  kontenjanı 480 olarak açıklanırken İmam Hatip liselerine ise 300 kontenjan ayrıldı.
BAŞARISIZ DİYE SORUŞTURMA
Nitelikli okul olarak sınavla öğrenci alacağı ilan edilen Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin 3 ay önce, en başarısız  5 okuldan biri olduğu için soruşturma geçirdiği öğrenildi. Aynı şekilde Akyazı’da nitelikli okul olarak ilan edilen Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi’nin yurttan bozma bir binada bu öğretim yılında eğitime başladığı ve yeni binasına önümüzdeki yıl geçeceği belirtildi. Sakarya genelinde sadece Serdivan’daki Sakarya Anadolu Lisesi, 180 kontenjanla listeye girdi.
ERENLER’DEN HİÇ LİSE YOK
Adapazarı’ndan hiçbir Anadolu Lisesinin listeye alınmaması, Serdivan’ın bu liste hazırlanırken bile öne çıkarıldığı ve kayırıldığı şeklinde yorumlandı. Sakarya’nın en başarılı ikinci Anadolu Lisesi olarak bilinen  Figen Sakallıoğlu’nun listeye alınmaması Erenler’de büyük tepkiye neden oldu. Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi velileri dün okulda biraraya geldiler ve  adrese dayalı sistemle öğrenci alınmasının bu okuldaki başarıyı zayıflatacağını öne sürerek tepki gösterdiler.
GÜNEY VE KUZEY İHMAL EDİLMİŞ
Güneyde Geyve ve Pamukova ile Kuzeyde Karasu-Kocaali bölgesinde hiçbir okulun nitelikli okul listesinde olmaması da tepki çekti. Sakarya’da  sınavla okul alacak okul listesinde imam hatip ve meslek liselerinin ağırlıklı olarak belirlenmesi, başarılarıyla dikkat çeken okulların liste dışında bırakılması veliler tarafından tepkiyle karşılandı. Yüzde 10’luk dilimdeki öğrencilerin meslek lisesine gitmeyeceğini öne süren veliler,  bu listeyle öğrencilerin özel okullara yönlendirildiğini iddia ettiler.
12 Nisan 2018 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI