19 Eylül 2018

CHPLİ ÖZKOÇ NİTELİKLİ OKULLAR SORUNUNU MECLİSE TAŞIDI: GÖZDE LİSELER
 YOK EDİLİYOR


İlimizin önde gelen okullarının nitelikli okullar listesine alınmaması üzerine soru önergesi veren Özkoç, “Gözde Anadolu Liseleri’nin sınav sistemi dışına çıkarılarak yok ediliyor” dedi

SORU ÖNERGESİ VERDİ
CHP Milletvekili Engin Özkoç, ilimizin gözde okullarından Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi’nin nitelikli okullar listesine dahil edilmemesini Meclis gündemine taşıdı. Özkoç, konuya ilişkin Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Özkoç, “Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi gibi bir okulun, sınavla yerleştirme sistemine dahil edilmemesinin izaha muhtaç olduğunu vurguladı.
O OKULLARA NE OLDU
Gözde Anadolu Liseleri’nin sınav sistemi dışına çıkarılarak, yok edildiğini belirten Özkoç, “Zengin olmayan bütün yurttaşlar için nimet olan bu kaliteli devlet okulları vasatlaştırılarak, aileler ve çocuklar cezalandırılıyor. TEOG puanları, üniversiteye yerleştirme başarıları göz önüne alınıyorsa, Sakarya’da öne çıkan Anadolu liselerine ne oldu? Hangi kriterlerle 14 lise belirlendi? Seçilen 14 okulun, 5’i meslek, 3’ü ise İmam Hatip” dedi
HESABINI KİM VERECEK
Çocuğunu Mesleki Teknik Liseye veya İmam Hatip Lisesi’ne göndermek istemeyen veliler için sadece 6 seçenek olduğunu ifade eden Özkoç, “Geçen yıl 474 puanla girdikleri okula, bu yıl ikamet belgesiyle öğrenci kaydedilmesinin hesabını bu çocuklara kim verecek?” dedi. Açıklanan listeye göre, Sakarya’da 11 ilçede nitelikli okul bulunmadığına da dikkati çeken Özkoç, “Sonuna kadar da sürecin takipçisi olacağım” dedi.

CHP Milletvekili Engin Özkoç, Sakarya’nın gözde okullarından Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi’nin nitelikli okullar listesine dahil edilmemesini, Meclis gündemine taşıdı. Özkoç, konuya ilişkin Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Sakarya’da geçen yıl TEOG sınavında 474 gibi yüksek bir puanla öğrenci alan, üniversite yerleştirme başarısı yüksek, nitelikli eğitimiyle göz dolduran Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi gibi bir okulun, sınavla yerleştirme sistemine dahil edilmemesinin “izaha muhtaç” olduğunu vurgulayan Özkoç, şöyle konuştu:
GÖZDE ANADOLU LİSELERİ
“Gözde Anadolu Liseleri, sınav sistemi dışına çıkarılarak, yok ediliyor.  Yoksul demiyorum, zengin olmayan bütün yurttaşlar için nimet olan bu kaliteli devlet okulları vasatlaştırılarak, aileler ve çocuklar cezalandırılıyor. TEOG puanları, üniversiteye yerleştirme başarıları göz önüne alınıyorsa, Sakarya’da öne çıkan Tes-İş Adapazarı Anadolu Lisesi, Mithatpaşa Anadolu Lisesi, Şehit Üsteğmen Selçuk Esedoğlu Anadolu Lisesi, Ali Dilmen Anadolu Lisesi, Şehit Muhammet Fatih Safitürk Anadolu Lisesi, Akyazı Konuralp Anadolu Lisesi, Atatürk Anadolu Lisesi gibi Anadolu Liselerine ne oldu? Hangi kriterlerle 14 lise belirlendi? Seçilen 14 okulun, 5’i Mesleki ve Teknik, 3’ü İmam Hatip lisesi.
İKİ TÜRLÜ TAHRİBAT VAR
Çocuğunu Mesleki Teknik Liseye veya İmam Hatip Lisesi’ne göndermek istemeyen veliler için sadece 6 seçenek var; 1 tane Anadolu Lisesi, 1 tane sosyal bilimler lisesi, 4 de fen lisesi. Bu işin iki türlü tahribatı var. Birincisi; evlatlarının iyi eğitim almasını isteyen anne babalara özel okullar adres gösteriliyor. Bakın biz bunu 4+4+4 sistemine geçilirken söyledik. Ben Meclis’te rekor konuşmayla 12 saatte anlattım; bu sistem, özel okulları mecbur kılacak. Ve ne yazık ki dediğimiz oldu; 2012’den bu yana özel okullardaki öğrenci sayısı ikiye katlandı. İkinci ivmeyi de bu yeni sistem yaratacak. Hiç imkanı olmayanlar da sisteme mahkum kalacak. Ya da son yılların artan trendi açık liseye yönelecek. İkinci büyük haksızlık da; çocuklarımızın emeklerinin ziyanı olacak. Yıllarca Anadolu lisesi sınavlarına hazırlanan, dönemin en yüksek puanla öğrenci kabul eden okullarına girmeye hak kazanan çocuklarımıza ne olacak? Geçen yıl 474 puanla girdikleri okula, bu yıl ikamet belgesiyle öğrenci kaydedilmesinin hesabını bu çocuklara kim verecek?”
11 İLÇEDE NİTELİKLİ OKUL
Engin Özkoç, açıklanan listeye göre, Sakarya’da 11 ilçede nitelikli okul bulunmadığına da dikkati çekerek, “Sakarya’da belirlenen 14 nitelikli okul, 5 ilçenin sınırları içinde. Yani; Karasu, Kocaali, Kaynarca, Geyve,  Söğütlü, Karapürçek, Taraklı, Ferizli, Pamukova, Sapanca, Erenler’de bir tane nitelikli okul yok. Buralarda yaşayan aileler, çocuklarına iyi bir eğitim aldırmak isterse, devlet bu ailelere nasıl bir imkan sağlayacak? Tüm bu soruların yanıtını, Meclis’teki muhataplarına yönelttim. Sonuna kadar da sürecin takipçisi olacağım, velilerin, çocuklarımızın, yarınlarımızı düşünen vatandaşlarımızın yanında yer alacağım. Bu büyük haksızlığın önüne hep beraber geçmek, mücadele vermek zorundayız” dedi.
15 Nisan 2018 , Pazar Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI