15 Ağustos 2018

AKYAZI BALBALI'DA BÜYÜK BULUŞMA


Akyazı Balbalı da düzenlenen Abhaz Şurasına katılan Bakan Soylu 14 yıl önce Abhaz büyüklerinin düğünlerde silah ve alkol kullanılmaması yönünde aldığı karardan ötürü mutlu olduğunu ifade ederek, “Allah sizden razı olsun” dedi.

Cemiyetlerde ateşli silah kullanılması ve alkol tüketilmesinin sebep olduğu pek çok acı olayı ve can kayıpları yaşayan  Abhazlar 2004 yılında Sakarya’nın Kayalar Mahallesinde yaşanan talihsiz kazanın ardından, toplum büyüklerinin çağrısı ve tüm abhaz köy temsilcilerinin katılıyla yapılan toplantıda, düğünlerde silah kullanma ve alkol kullanımını yasaklamıştı. Alınan ciddi yaptırımlar ile bu karar daha da güçlendirilmişti. Aradan geçen 14 yıl içerisinde Abhaz büyükleri tarafından alınan bu kararın eksiksiz ve harfiyen uygulayan gençler için önceki gün kararın yıldönümünde Balbalı Mahallesinde yemek düzenlendi, Abhaz şurası gerçekleştirildi.
GENİŞ KATILIM
Abhaz Şurasına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bakan yardımcısı Hasan Ali Çelik, Abhazya Geri Dönüş Bakanı Dbar Beslan, Dünya Abhaz Birliği Başkanı Musa Egzegos ve Genel Sekreteri İnar Gitspa, Abhazya Türkiye temsilcisi Vadim Horaziya, yardımcısı Cansuk Alazba, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Sakarya Milletvekilleri Mustafa İsen, Engin Özkoç ve Zihni Açba, AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Sakarya Ağır Ceza Reisi Sertaç Kesler, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Akyazı ve Hendek Kaymakamları, siyasi partilerin il ve ilçe temsilcileri bürokratlar, Sakarya, İstanbul, Kocaeli, Düzce, bolu, Kayseri, Eskişehir, Bursa, Mersin ve Adana’dan akın akın gelen abhazlar katıldı.
SİZLERİ DESTEKLİYORUM
İstiklal Marşı ve Saygı Duruşunun ardından Merve Toy’un yaptığı sunum ile Bedil Tahirbey Mahalle Muhtarı Coşkun Demir, bir açılış konuşması yaptı. Abhaz Derneklerin Onur Kurulu ve ayhabalar (büyükler) başkanı Adem Gümüş (Neheriya) konuşmasında aldıkları kararı eksiksiz yerine getiren gençlere övgüler yağdırdı Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’da bir konuşma yaptı. Toçoğlu, yaptığı konuşmada,  “Değerlere bağlılığı, metaneti, büyüklere saygıyı, misafirperverliği, komşuluğu, akraba hukukunu, zarafeti, güzelliği kendilerine şiar edinmiş kadim bir medeniyetin taşıyıcısı olan Kafkas kökenli kardeşlerimizle birlikte olduğum için bu gün benim için güzel bir gün. Aldığınız kararla kanayan yaramız olan düğün ve cemiyetlerde silah atma ve alkol kullanma yasağını sonuna kadar destekliyorum ve aldığınız bu karardan ötürü herkesi yürekten kutluyorum”
TÜRKİYE’YE SESLENDİ
Kürsüye gelen CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ise Abhaz gençleri büyüklerin aldığı kararı uygulayarak asaletlerini ortaya koyduklarını söyledi. Özkoç, “ Bizde küçükler ve gençler büyüklerine karşı asla baş kaldırmaz. Şartlar ne olursa olsun büyüklerin kararlarına her zaman saygı duyarlar ve alınan kararları da harfiyen uygularlar.  Çünkü büyüklerimiz bizleri böyle yetiştirdi” dedi. Özkoç, konuşmasında tüm Türkiye’ye seslenerek, alınan bu karara herkesin uyması yönünde çağrıda bulundu.  Özkoç’un ardından söz alan AKP Milletvekili Mustafa İsen’den kararı uygulayan gençleri tebrik ederek kutladı.
ÜLKE GENELİNE
Sakarya’nın tam bir mozaik olduğunu belirten Vali İrfan Balkanlıoğlu ise Abhazlarla birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.  Balkanlıoğlu,  “Büyükler tarafından alınan bu karar örnek bir karardır. Bende ülke geneline yayılmasını çok istiyorum. alınan kararın nesiller boyu sürmesini temenni ediyorum” ifadelerini kullandı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’da yaptığı konuşmada, “Neşeler, sevinçler, acılar birlikte yaşandığında işte o zaman millet olunur” dedi . Soylu şöyle devam etti, “Biz çok büyük Milletiz. Allaha şükürler olsun ki, biz hiçbir zaman büyüklerimize saygısız davranmadık, davranmamız da asla düşünülemez.” dedi.
‘ALLAH RAZI OLSUN’
Abhaz büyüklerinin aldığı bu karar asil bir karar olduğunu ifade eden Soylu, “Allah sizden razı olsun. Gençlerin büyükleri tarafından alınan bu karara tam anlamıyla uymaları takdire şayandır. Öylesine mükemmel bir coğrafyada yaşıyoruz ki, bu coğrafyada herkes var onların tamamı huzur içinde ve kardeşlik bağları ile birbirlerimize sıkı sıkıya bağlı olarak yaşıyoruz” ifadelerin kullandı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 24 Haziran seçimlerine dikkat çekerek “Güçlü bir Türkiye için istikrar gerekiyor. Biz güçlü ve istikrarlı olursan dünya da kimse önümüzde duramaz ve bizi yıkamaz dedi ve konuşmasını şöyle tamamladı “ Bugün İstanbul’da çok önemli toplantılara katılarak geldim. Gelirken Sayın Cumhurbaşkanımızdan ve Başbakanımızdan izin aldım. Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız Sakarya’ya, Akyazı’ya ve özellikle de Balbalılı hemşehrilerimize sevgi ve selamlarını gönderdiler. Bende buradan sizlere iletiyorum” dedi.
TAKDİR TOPLADILAR
Gerçekleşen etkinlikte Şuraya katılanlara organizasyon komitesi tarafından hazırlatılan yöresel yemekler ikram edildi. Yemek sonrası ise Abhazlara has oyunlar oynandı ve ilk kez şuraya katılanlarda oynanan oyunları hayranlıkla izledi. Aldıkları karara harfiyen uymaları nedeniyle büyükleri tarafından yemek ikramıyla taltif edilen gençler onurlarına verilen yemekle birlikte gelen misafirlerine de güzel ev sahipliği yaparak takdir topladılar. Kenan Certel/AKYAZI
8 Mayıs 2018 , Salı Bu haber toplam 0 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI