24 Eylül 2018

HENDEK'TE HAYATA HAZIRLANIYORLAR


Sakarya'da Hendek Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi'nde eğitim gören otizmli ve zihinsel engelli çocuklar, 1+1 uygulama evi projesiyle günlük yaşam becerilerini kazanıyor.

Otizmli ve zihinsel engelli bireylerin sosyal gelişim ve iletişim becerilerini arttırmak, hayata tutunmalarına yardımcı olmak amacıyla Hendek Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi'nde uygulama evi projesi hazırlandı. Özel gereksinimli çocuklar, proje kapsamında 1+1 uygulama evinde aileleri olmadan mutfakta kendi başlarına yemek yapabilme, misafir ağırlama, lavaboda ihtiyaçlarını giderme, yüz yıkama, el yıkama, diş fırçalama, yatak toplama, kaldırma, ütü yapma gibi günlük yaşam becerilerini öğreniyor. Merkezde çeşitli atölyelerde eğitim alan çocuklar, bir yandan sosyalleşirken, aileleri de onları beklerken filografi ve taş işleme kurslarında zamanlarını değerlendiriyor. 
FETÖ’DEN DEVRALINDI
Merkezi müdürü Orhan Karagözlü, 2 yıl önce FETÖ'den devralınan okulun özel eğitim uygulama merkezi olarak 23 derslikle hizmete başladığını anlattı. Okulda 86 öğrencinin eğitim gördüğünü dile getiren Karagözlü, "Çocuklarımızın hayata tutunması ilk amacımız. Çocukların sosyal gelişim becerilerini, iletişim becerilerini arttırmaya, hayata tutunmalarına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda öğrencilerimizin okuma yazma ve iletişim becerilerini geliştirme anlamında elimizden geldiği ölçüde sosyal devlet gereğince üzerimize ne düşüyorsa yapıyoruz." dedi. Karagözlü, velilerin çoğunda "Çocuğum benden sonra ne olacak?" anlayışının hakim olduğuna işaret ederek, bu kapsamda merkezde 1+1 uygulama evini açtıklarını söyledi.
MİSAFİR AĞIRLAMA
Çocuklara kendi başlarına hareket edebilmeyi öğretmeye çalıştıklarını aktaran Karagözlü, şunları kaydetti: "Proje sayesinde çocuklarımıza mutfakta, kendi başlarına yemek yapabilmeyi, misafir ağırlamayı, lavaboda ihtiyaçlarını gidermeyi, yüz yıkama, el yıkama, diş fırçalama gibi, yatak toplama, kaldırma, ütü yapma, kısacası günlük yaşam becerilerini kazandırmaya çalışıyoruz. Böyle bir anlayışla düşünen bir velinin biraz rahatlamasını sağlıyoruz. Bu şekilde çocukların kendilerinden sonra da kendileri yokken de hayata tutunabileceklerini gösteriyoruz onlara. Bir çocuk yumurtasını kırabilmeli, elini yüzünü yıkayabilmeli, kahvaltısını yapabilmeli, bağımsız şekilde çamaşırını değiştirip ayakkabısını giyebilmeli. Bizim amacımız, sosyalleşebilmek. Çocuklar günlük yaşam becerilerini kendileri yaptığı müddetçe hem veliler rahatlıyor, hem çocuklarda stres yoğunluğu azalıyor." 
12 Mayıs 2018 , Cumartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI