19 Eylül 2018

ESKİ BAKANDAN 6 PROJE ÖNERİSİ


Kentsel Gelişim Proje önerilerini paylaşmak üzere basınla bir araya gelen eski bakanlarından Ersin Taranoğlu, "Son 15-20 senedir Türkiye'nin bütün şehirlerinde değişim var. Sakarya'nın ilçelerinde de değişim var. Tek garip kalan Adapazarı merkezdir" dedi.

3 dönem Milletvekilliği ile eski Orman ve Spor Bakanı olarak görev yapan Ersin Taranoğlu, basın mensuplarıyla bir araya gelerek Adapazarı'nda kentsel gelişime katkı sağlayacağını düşündüğü 6 projeyi paylaştı. Eski Bakan Taranoğlu, Adapazarı'nın kentsel gelişimi için; 'Şehir Girişi ve Maltepe Tüneli', 'Park ve Rekreasyon Alanı Olarak Önerilen Bölgeler', 'Alternatif Şehir Girişi ve Yeni Bulvar', 'Sapanca-Arifiye-Kent Merkezi Raylı Sistem Güzergahı', 'Atatürk Bulvarı Araç Trafiğinin Yeraltına Alınması' ve 'Tarihi Meydan Önerisi' olarak hazırladığı projeler hakkında bilgiler verdi. Sakarya'da Belediye Başkanları, Milletvekilleri, SATSO ile Esnaf Odası Başkanı ve Gazeteciler Cemiyeti Başkanlarından oluşan 5 kurumun önemine değinen Taranoğlu, bu kurumların bir olması ve birlikte kararlar alması gerektiğinin altını çizdi. 
BASIN ETKİLİ

Her 3 ayda bir Belediye Başkanı, Milletvekilleri, SATSO, Esnaf Odası Başkanı ve Gazeteciler Cemiyeti Başkanıyla bir araya gelerek sohbet etmesi, şehri konuşması gerektiğini belirten Ersin Taranoğlu, "Ben siyaset yapıyor olsam her 3 ayda bir; Belediye Başkanı, Milletvekilleri, SATSO, Esnaf Odası Başkanı ve Basın Meslek kuruluşları bir araya gelirim. Şehri konuşurum. Birbirimizde öğreneceği şeyler var. Fakat biz birbirimizi anlamıyoruz,  birbirimizi dinlemiyoruz. Bu beşlinin yan yana gelerek sohbet etmesi lazım. Siz gazeteciler ise; en az bir milletvekili, bir başbakan kadar etkilisiniz" dedi. 

ŞEHRİN ALACAĞI VAR

Projelerin şehri değiştirecek kapsamda olduğunu ifade eden Taranoğlu, "Bugün bu projeleri önermemin sebeplerimden bir tanesi de Tayyip Erdoğan gibi bir siyasi liderin olmasıdır. Ben işin siyasi tarafında değilim. Zannedersem Sakarya'nın önünde 5 senesi var. Çünkü benim siyasi analizlerime göre Türk siyasetinin tarlası yeniden çiziliyor. Bir daha ki seçim 2024'te olacaksa bu liderlerin hiçbiri yok. 2024'ün Türkiye'sinde siyasi partilerin bir kısmı ve siyasi liderlerin tamamı yok. Hepsinin son seçimi. 2024'ten, Cumhuriyet'in 100'üncü yüzyıldan sonra yeni bir nesil gelecek. Bu son şansımız. Sakarya'ya baktığım zaman, Sakarya'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan alacaklı olduğunu düşünüyorum. En azından Bakan alacaklıydı ama alamadı. Sakarya, bu projeleri istemeli ve hakkını almalı”  diye konuştu. 

GARİP ADAPAZARI

Türkiye'nin bütün şehirlerinde değişim olduğunu ve bu değişimden Adapazarı'nın pay alamadığını vurgu yapan Ersin Taranoğlu, "Son 15-20 senedir Türkiye'nin bütün şehirlerinde değişim var. Sakarya'nın ilçelerinde de değişim var. Tek garip kalan Adapazarı merkezdir. Bu son şanstır.  Herkesin vebali var. Bu şehrin ana arterleri Bulvar'dır, yapılış tarihi 1962. Fabrika, İzmit, Yeni Cami, Çark Caddesi ve Karaağaç Bulvarı'nda 1 santim gelişme var mı, yok. Niyet var mı, yok. Şehrimize başka bir gözle bakmak lazım. Bunun vaktide bugün" şeklinde konuştu. 


PROJELERİ ANLATTI 

Projeler hakkında bilgi veren Taranoğlu, "Bu şehrin ana hatlarını değiştiremezsiniz, büyük istimlaklar var. Yani Yeni Cami, Fabrika Caddesi, İzmit Caddesi, Atatürk Bulvarı bunları değiştiremezsiniz ama sorunlar burada. O zaman şehre yeni bir aks oluşturmak lazım. Eskiden TEK dediğimiz yerde sabah, akşam trafikten geçilmiyor. Ben burada Maltepe'nin başından başlayarak bir tünel öneriyorum Dörtyol'a bağlantılı olacak şekilde. Yaklaşık 1 buçuk kilometrelik bir Maltepe Tüneli öneriyorum. Şehrin en güzel yerlerinde belediyenin binaları var ve birde askerler oturuyor. Kentpark içerisinde 7-8 tane belediye binası var. Askeri birlik var. Ben bunların hepsinin yıkılmasından yanayım. Bu toplam alan 980 bin metrekare. Burada siyasi iradeye ihtiyaç var. Benim diğer önerim şu, Ofis dediğimiz yere 120 metre genişliğinde bir bulvar yerleştirelim diyoruz. Büyük istimlakta yok bu alanda. Bu yola önerimiz, şehrin girişi Dörtyoldan değil tarihi Beşköprü'yü de içerisine alan bu yoldan olmalı. Bulvarda araçlar için 5 gidiş 5 geliş olmalı, kaldırımları en az 10 metre olmalı. Bulvarın ortasında da Sapanca'dan Arifiye, Arifiye'den merkeze gelen demiryolu bozulmadan tramvay hattı yapılmalı. Atatürk Bulvarı'nı gelin insanlara açalım. Yeni Cami'den, Orhan Cami'ye kadar bütün araç trafiğini yerin altına alalım. Son olarak Uzun Çarşının orhan Cami tarafındaki iş yerleri yıkılarak, Ağa Camiine kadar olan alan Tarahi Meydana dönüşmeli" ifadelerini kullandı. 
16 Mayıs 2018 , Çarşamba Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI