19 Eylül 2018

AKP’NİN 5’İNCİ SIRA MİLLETVEKİLİ ADAYI GAZETEMİZE KONUŞTU: ALİ İNCİ’YE GÜVENİN


Gazetemize konuşan AKP Milletvekili Adayı Ali İnci seçmene seslenerek, “Vakit Sakarya vakti. Seçmenlerimiz Ali İnci’ye güvensinler. Gerekli çalışmayı yapacağımdan kimsenin şüphesi olmasın” dedi

VAKİT SAKARYA VAKTİ
24 Haziran’da yapılacak seçimlerde AKP’den milletvekili adayı olan Ali İnci arkadaşımız Mustafa Kaya’ya konuştu. Seçim dönemini seçmenin naz etme dönemi olarak değerlendiren İnci, vatandaşın bu süreçte sorunlarını ortaya koyduğunu söyledi. İnci hem Cumhurbaşkanlığı hem de milletvekilliği seçimleri için seçmenden destek isteyerek, “Ali İnci’ye güvensinler. Gerekli çalışmayı yapacağımdan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.
SORUNLARI GÖRÜŞECEĞİZ
AKP iktidarından Sakarya’nın yeterince yararlanmadığı iddialarını kabul etmeyen İnci, “Bu söylem doğru bir söylem değil. Geçmişte vekillerimizin de Cumhurbaşkanımızın da Sakarya’ya çok güzel hizmetleri oldu” dedi. Vekil seçilmesi halinde Sakarya’nın tüm sorunlarının masaya yatırılacağını dile getiren İnci, Sorunları hızlıca ilgili bakanın katılımıyla masaya yatıracağız. Avantajlarımızın üstüne daha fazla gideceğiz” dedi.
YATAY MİMARİYE KARŞI
Sakarya’nın yatay mimari olarak büyümesini eleştiren İnci, “Ne yatay ne dikey mimari. İkisinin ortası var yani. Sakarya’ya baktığımızda oturmuş olan beş katlı bina ne dikeydir ne de yataydır, ikisinin ortasıdır. Beş katlı binaların Sakarya’da olmasından yanayım. Her zaman bunu söylüyorum. Konut yapacağız ve yatay mimari olacak diye tarım alanlarının da tahrip edilmesine karşıyım. Tarım ve sanayiyi dengeli götürmeliyiz” diye konuştu.

Giriş yazısı: Hendek Belediyesi eski başkanı ve 25’inci dönem milletvekili Ali İnci, 24 Haziran’da yapılacak seçimlerde partisi tarafından 5’inci sıra milletvekili adayı olarak gösterildi. İnci ile siyasetteki süreci ve yaşadıklarını Ormanpark’ta konuştuk. Sorularımıza içtenlikle cevap veren Ali İnci milletvekili seçilmesi halinde Sakarya’nın sorunlarını masaya yatıracaklarını söyledi.Mustafa Kaya: Uzun yıllar belediye başkanlığı yaptığınız. 7 Haziran seçimlerinde milletvekili seçildiniz ancak 1 Kasım seçimlerinde aday gösterilmediniz. 3 yılda ne değişti ve tekrar adaysınız?
Ali İnci
: 7 Haziran seçimlerinde Türkiye’de çağrılan iki tane belediye başkanı vardı. Bunlar Kayseri ve Hendek Belediye başkanlarıydı. Bu durumun Sakarya ve benim için büyük bir şereflendirme olduğunu düşünüyorum. 1 Kasım seçimlerinde kenara bırakıldığımız zaman söylediğimiz bir söz vardı: “Büyüklerimizin verdiği karara saygı duyarım. Aday olan arkadaşlara başarılar diliyorum” Siyaset uzun solukludur demiştim ama çok da uzun soluklu olmadı. 2.5 sene sonra yeniden ‘Yola devam’ diyoruz.

Mustafa Kaya: Siz 7 Haziran öncesi olduğu gibi 5’inci sıradasınız. Sıralamanızı öğrenince tepkiniz ne oldu? Kendinizi daha yukarıda bekliyor muydunuz?
Ali İnci:
Yok ben kendimi beşinci sırada veya 6’ncı sırada bekliyordum. Ama bizi teveccüh buyurdular ve beşe koydular. Ben 6 diye bekliyordum. 5 ve 6’ncı sıradaki vekiller milletin vekilleridir. Burada her siyasi partinin oyları var, cepte keklik bir yer değil. Kimse öyle bakmasın. Bizim ismimizle alakalı Sakarya’ya güzel işler yapacağına inanan herkesin oy vereceği sıra. İlk 4 AK Parti’nin milletvekilidir yani kontenjan milletvekilidir. Benim bulunduğum sıra ise çalışılarak çıkılacak bir yerdir. Onun için milletin teveccühünü alarak seçilmek benim arzu ettiğim bir olaydır. Zaten, “Ali İnci zaten milletvekili” diye bir şey yok. Ali İnci oy verirsen milletvekilidir” denebilecek bir yerdeyim. Bu da benim için büyük bir mutluluktur.

Mustafa Kaya: Uzun süreden beri alandasınız. Sahada gördüğünüz talepler neler? Sakaryalı vekillerinden ne bekliyor?
Ali İnci:
Halkımız milletvekillerinden kendilerini dinlemesini ve onlara uğramasını istiyor. “Sadece seçimden seçime gelmeyin” sözleriyle karşı karşıya kalıyoruz. Bana da aynı şeyi söyleyen insanlar, ‘Sen hariç’ diyor. Biz devamlı sahadayız. Halkımız Ali İnci’yi hariç tutuyor. Biz Kocaali’den Taraklı’ya Sakarya’nın her yerinde vatandaşların düğünlerinde, cenazelerinde, iyi ve kötü günlerinde varız. 2.5 yıllık süre içinde baktığınızda Kaynarca’da da Ali İnci var, Taraklı’da da var. Biz hiç sahadan çıkmadık.
Mustafa Kaya: AKP iktidarından yeterince Sakarya’nın yararlanamadığı eleştirilerine ne diyorsunuz?
Ali İnci: Bu söylem doğru bir söylem değil. Geçmişte vekillerimizin de Cumhurbaşkanımızın da Sakarya’ya çok güzel hizmetleri oldu. Cumhurbaşkanımız Sakarya’ya geldi ve stat arazisini Millet Bahçesi yaptı. Zaten stat satılmış, alan da belli ama Cumhurbaşkanımız arazinin geri alınmasını istedi. Diğer illerin hizmetlerden yararlanıp Sakarya’nın yararlanmadığı gibi bir durum olmaz. Bunu düşünmek yanlış.

Mustafa Kaya: Milletvekili seçildiğinizde ilk icraatınız ne olacak?
Ali İnci:
Bizim daha önce başlattığımız projeler vardı. ‘Nerede kalmıştık’ diyerek başlayacağız. Tarım alanında ve fındıkla ilgili konularımız var. Hem il milletvekillerimizle hem diğer illeri ilgilendiren konularla ilgili diğer milletvekilleriyle bir araya gelerek Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önüne sorunu götürüp çözümü için uğraşacağız. Tarım Bakanlığı’nda vekillerle beraber tarımı masaya yatırmışsak şimdi de Milli Eğitimi masaya yatıracağız. Yalnız eğitim de değil. Turizm Bakanlığı’nda da Sakarya için neler yapılabileceğiyle ilgili çalışma yapacağız. Sahayı hem bakanlık konumunda hem il müdürlüğü doğrultusunda inceleyerek yolumuza devam edeceğiz. Sorunları hızlıca ilgili bakanın katılımıyla masaya yatıracağız. Avantajlarımızın üstüne daha fazla gideceğiz.

Mustafa Kaya: Bu şehirde bin yataklı hastaneyle ilgili sözler verilmesine rağmen net adım atılmadı? Hastane neden bu kadar gecikti?
Ali İnci:
Bin yataklı hastaneyle ilgili yer tespiti yapıldı. Önümüzdeki iki üç yılda bölgeden yol geçmiş olacak ve bu dönemde hastane aradan çıkmış olacak. Geniş ve güzel bir alanda yapılacak. Proje çalışmaları şimdi devam ediyor. Cumhurbaşkanımızın sözünün üzerine söz olmaz. Burada Cumhurbaşkanımız son noktayı koydu. Burada haddimizi aşarak, ‘Bin yataklı hastaneyi takip edeceğiz’ dememiz bile yanlış. Cumhurbaşkanı bizzat yerini ve yapımını söylemiş. Alt kademelerde gevşeklik olursa biz de Cumhurbaşkanımıza giderek takıldığımız yeri kendisine söyleriz.

Mustafa Kaya: Sizce Sakarya depreme hazır mı? Depremden zarar görmüş biri olarak depreme hazırlık konusunda yapılanları yeterli buluyor musunuz?
Ali İnci:
Burada 5 katlı binalar var. Bunlar 1998 yönetmeliğinden önce yapılan binalar. Bu binaların şu ana kadar değişmesi gerekiyordu. Büyükşehir Belediyemiz ve bakanlığımızla bu binaların üzerine gideceğiz. Çünkü bu binalarda kullanılan malzeme kalitesinin de gözden geçirilmesi gerekir. Eğer bir deprem olursa bu beş katlı binalar ve ekonomik ömrünü doldurmuş iki katlı binalar sıkıntı oluşturabilir. Adapazarı, Akyazı ve Hendek’te yıkılan iki katlı binalar da çoğunluktadır. Bu binalar ekonomik ömrünü doldurmuştur. Böyle binaları tutmamak gereklidir. Bunun içinde vatandaşa imkan verilerek binalarını yenilemeleri sağlanmalıdır. Allah’ın felaketinin karşısında kimse duramaz ama biz tedbir almamız lazım. Milletvekili seçilirsem deprem ve binalar konusunu da ilgilileriyle masaya yatıracağız.Mustafa Kaya: Size göre yatay mimari mi yoksa dikey mimari mi?
Ali İnci:
Ne yatay ne dikey mimari. İkisinin ortası var yani. Sakarya’ya baktığımızda oturmuş olan beş katlı bina ne dikeydir ne de yataydır, ikisinin ortasıdır. Beş katlı binaların Sakarya’da olmasından yanayım. Her zaman bunu söylüyorum. Japonya’da 30 katlı binalarda depreme yakalanırsanız kimsede telaşe olmadığını görürsünüz. Depremi geçirmiş beş katlı binalar vardı. Ziraat Bankası çarşıda gözümüzün önünde duruyor. Hiçbir zarar gördü mü? Demek ki bizim binaları sağlıklı yapmamız lazım. 1999 seçimlerinde deprem öncesinde seçim beyannamemde benim 4 katlı yıkılan bir bina var. Hemen yanında da 8 katlı binalar var. Deprem olmadan bunu seçim beyannameme koyarak bu konuya ne kadar hassas olduğumu da gösterdim. Biz doğruları yapacağız. O zaman çadır kuralım iki katlı yatay dediğimiz zaman. Ne yatay mimari, ne dikey mimari.

Mustafa Kaya: Tarım ve sanayi dengesini nasıl korumayı düşünüyorsunuz?
Ali İnci:
Biz tarım alanlarımızı koruyacağız. Yalnız tarım alanlarının tahribatına sanayi olarak bakmayın. Konut da tarım alanlarının yok olma nedenlerinden biridir. Konut yapacağız ve yatay mimari olacak diye tarım alanlarının da tahrip edilmesine karşıyım. Yalnız sanayiyle bakmayın. Orada bir fabrika kurduğunuzda bir, mahalle yaptığınız zaman ise 20 fabrika kadar tarım alanını ortadan kaldırıyorsunuz. Tarım ve sanayiyi dengeli götürmek lazım. Bizim bu mümbit ve bereketli ovayı tahrip etme hakkımız yok. Allah’ın sunduğu bu büyük nimetten hepimizin yararlanması lazım. Bu alanların tahribatı Sakarya’ya hiçbir fayda getirmez. Bunun için bundan sonraki sanayide ağır sanayi değil hafif sanayi ve büyük arazileri kapatan sanayi değil, küçük sanayileri tercih etmemiz gerekli.

Mustafa Kaya: AKP’nin oylarında düşüş eğilimi olduğu iddialarını nasıl değerlendiriyorsunuz. Sahada olan biri olarak konuyla ilgili görüşünüz nedir?
Ali İnci:
AK Partili seçmenin başka partiye gitmesi diye bir durum asla söz konusu değil. AK Partili seçmen kızgınlığını ve dargınlığını ifade ediyor. Bu doğal bir süreç. Bizimle ilgili baktığımızda seçmenin kırgınlığını belirtmesi en doğalıdır. Bu da benim çok hoşuma gidiyor. Çünkü bu kırgınlığında içinde ne varsa söylüyor. AK Partili seçmen bu dönemde söyleyecek bunları. Bunu söylerken de, “Oyumu Cumhurbaşkanına vereceğim, milletvekilliğinde vermeyeceğim” diyerek tepkisini ifade etmeye çalıştı. Sahada gezdiğimizde, ‘Vermezsen biz çıkmayız’ deyince vereceğini söylüyor. Seçmenin naz etme dönemidir bu dönem. Bu naz etme döneminde seçmen samimiyetle Sakarya’nın sorunlarını ortaya koymaktadır. Ben bu süreci çok güzel bir süreç olarak görüyorum. Son haftaya girdiğimizde AK Partili seçmen, “AK Parti’den başka hangisine oy vereceğiz” diyor. Seçmen, “Ülkeyi satana, yıkana ve durdurana mı vereceğiz” diyor. Seçmen, AK Parti’den daha iyisi olsa oy vereceğini söylüyor. Fakat projeleri durduracak olan, satacak olan ve yıkacak olan var. Traktör ve bisiklet kullanmayla bu işler olmaz. Piyasaya çıkıyor adam traktör sürüyor. Süleyman Demirel mantığıyla siyaset yapıyor. Biraz da koyun gütse daha iyi olacak her halde. Bir eksik var.

Mustafa Kaya: 15 Temmuz Milli İrade Derneği’nde başkanlık yapıyorsunuz. Milletvekili seçildiğinizde başkanlığı bırakacak mısınız?
Ali İnci:
15 Temmuz Milli İrade Derneği’nin genel başkanıyım. Allah nasip ederse bu dernek Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olacak. Milletvekili olduğumda da görevimi devam ettireceğim ve Türkiye’nin tüm illerinde teşkilatlanacağız. İllerde yapılanmasında vekil olmamızın daha fazla yarayacak olduğunu düşünüyorum. Bu derneğimiz ülkemizin gençlerini aydınlatacak. Geçmişte yapılan darbeleri bundan sonra yapamayacaklar.

Mustafa Kaya: Sakarya’ya gazilik unvanı verilmesini savunmuştunuz. Vekil seçildiğiniz takdirde konuyla ilgili çalışmalarınız olacak mı?
Ali İnci: Konuyu enine boyuna ele aldık. Arkadaşlarımız, “Sakarya ismi çok güzel. Onun üzerine Sakarya geçmişten beri gazilik unvanı da var” dediler. Bunun üzerinde durmadık.

Mustafa Kaya: Her yere yetişmeye çalışıyorsunuz? Bu enerjinizin özel bir sırrı var mı?
Ali İnci: Eskiden beri aynı çalışıyordum ben. 15 Temmuz gecesi Valilik Kapısında en öndeydik şimdi de en öndeyiz. Enerjiden bir şey kaybetmedik hala. Özel bir sırrı yok. Antrenman yapıyorsanız çok farketmez. Çoğu insan yarı yolda kalır yani.

Mustafa Kaya: Partinizin aday listesi çok eleştirildi. Siz farklı etnik yapıların listede temsil edildiğini düşünüyor musunuz?
Ali İnci:
Hangi gruba yer verilmediğini soruyorum size. Ne aranıyordu ki. Eğer Roman derseniz ben Romanları temsil ediyorum. Eğer Kürt derseniz Kürtleri benden iyi temsil edecek kimse yok her halde bu listede. Roman olup benden fazla onların sorunlarıyla dertlenecek biri var mı?

Mustafa Kaya: Ali İnci’nin seçmene son mesajı nedir?
Ali İnci:
Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi vakit Sakarya vakti. Cumhurbaşkanlığı seçiminde cumhurbaşkanımızın resmimin altına, milletvekilliği seçiminde ise AK Parti’ye mühürlerini vursunlar. Ali İnci’ye de güvensinler. Gerekli olan çalışmayı yapacağımdan kimsenin şüphesi olmasın.

++++++++

SORUNLAR MASAYA YATIRILACAK

Mustafa Kaya: Milletvekilliği de yaptınız, belediye başkanlığı da. İki görevin kolay ve zor yanları nelerdir?

Ali İnci:
Yerelde belediye başkanlığı yaptığınızda gerçekleştirdiğiniz icraatlar sizin eseriniz olarak ortada durur. Sakarya milletvekili olarak ise göreviniz şehrin tümünü ilgilendiren konularla ilgili kanun ve yasalar çıkartmaktır. Yol ve su problemleri yerine daha çok Sakarya halkının yararına olan kanunları çıkartacaksınız. Halkı bilmek ve onların sorunlarını bilmek bu noktada önemlidir. Biz kısa dönem milletvekili olduk. O dönem yaptığımız bir olay vardı. Bunu Tarım İl Müdürü ve ilçe müdürlerimiz çok iyi bilirler. Onlardan Sakarya’nın tarım alanında en önemli sorunları nelerdir ve neler yapmamız lazım gerektiğini çıkartmalarını istedim. Bütün arkadaşları çok hızlı bir şekilde çalıştırdım. Ankara’da büyük bir toplantı yapacağımızı ve onların da katılacağını söyledim. Milletvekillerimizle bir bütün olarak tarımla ilgili çalışma yaptık. Sakarya’nın tarımını masaya yatırdık. Sakarya’nın tarımını masaya yatırırken Türkiye’de bundan faydalandı. Halkın taleplerini masaya getirdik ve taleplerin daha hızlı neticelenmesinin gayreti içinde olduk. Harran denince akla Şanlıurfa, Çukurova denince akla Adana gelmişti ama Sakarya deyince akla gelen yer yoktu. Orman Bakanlığıyla fındık üreticisi arasında sıkıntı vardı. Fındık yetiştirilen yerler daha çok orman açılarak yapılan yerlerdir. Orman Bakanlığı bu fındıkların sökülmesine uğraşırdı. Biz Orman Bakanı ile bir araya geldik ve sorunun çözümü için çalıştık. Milletvekili bir kentin sanayisi, turizmi, tarımı ve sanayisiyle de ilgilenecek. Milli Eğitimi de masaya yatırmıştık. Sakarya halkı bize teveccüh ederse vekil arkadaşlarımızla birlikte Sakarya için güzel işler yapacağımıza inanıyorum.
20 Haziran 2018 , Çarşamba Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI