24 Eylül 2018

SAKARYALI VATANDAŞ DÜN SANDIK BAŞINDA SON SÖZÜNÜ SÖYLEDİ: CUMHUR: 5 MİLLET: 2


Sakarya dün sandık başına gitti. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan yüzde 70’in üzerinde oya alırken, AKP ve MHP’den oluşan Cumhur İttifakı 5, CHP, İyi Parti ve Saadet Partisi’nden oluşan Millet İttifakı 2 milletvekili çıkardı

2 BİN 235 SANDIK
Türkiye dün sandık başına gitti. İlimizde …. seçmen, 2 bin 235 sandıkta Cumhurbaşkanını ve milletvekillerini belirlemek için oy kullandı. 8 partinin katıldığı milletvekilliği seçiminde seçmeni kendini temsil edecek 7 milletvekilini seçti. Milletvekili seçimlerinde katılım oranı yüzde 90’ı aştı. Resmi olmayan sonuçlara göre AKP 4, MHP 1, CHP 1 ve İyi Parti de bir milletvekili çıkarttı. AKP’li Ali İhsan Yavuz, Recep Uncuoğlu, Kenan Sofuoğlu ve Çiğdem Erdoğan Atabek, MHP’li Levent Bülbül, CHP’li Engin Özkoç, İyi Parti’li Ümit Dikbayır milletvekili seçildi. 
AKP’DE DÜŞÜŞ VAR
AKP’nin 1 Kasım seçimlerine göre oyları düştü. 1 Kasım’da yüzde 68.65 alan AKP, 24 Haziran seçimlerinde yüzde 58. 16 oy aldı. 1 Kasım seçimlerinde 5 milletvekili çıkaran AKP’nin milletvekili sayısı dün yapılan seçimde 4’e düştü. AKP’de beşinci sırada bulunan Ali İnci meclise giremedi. AKP en yüksek oyu yüzde 69 ile Akyazı’da alırken, en düşük oyu ise yüzde 48 ile Serdivan’da aldı. Seçimde MHP ve AKP’nin birlikte oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın oyu yüzde 71.70 oldu. AKP’de kaybedilen vekillik moralleri bozdu.
DİĞER PARTİLER NE YAPTI
Cumhuriyet Halk Partisi de geçen seçimlere göre oylarında düşüş yaşadı. 1 Kasım’da yüzde 15.38 oy alan CHP, 24 Haziran’da yüzde 13.5’de kaldı. 1 Kasım’da bir milletvekili çıkaran CHP’de Engin Özkoç yeniden parlamentoya seçildi. Milliyetçi Hareket Partisi’nde ise, İlimizde MHP de geçen seçime göre oyunu arttırdı. 1 Kasım’da yüzde 12.24 oy alan MHP, dün yapılan seçimde yüzde 13.77 oy aldı. Seçimlere ilk kez katılan İyi Parti ise aldığı yüzde 9.45 oyla bir milletvekili çıkardı. İyi Parti’de Ümit Dikbayır milletvekilliğini kazandı.
 

705 BİN SEÇMEN
Türkiye, Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimi için dün sandık başına gitti. İlimizde 2 bin 239 sandıkta 705 bin 270 seçmen oy kullanacaktı.  Türkiye genelinde seçmenler, saat 08.00-17.00 saatleri arasında yapılan seçimlerde, ilimizde 636 bin 103 oy kullanıldı. 622 bin 752 oy geçerli sayıldı.
CUMHURBAŞKANLIĞI
Seçmenler, üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bulunan, kimliği tereddütsüz ortaya koyan, resimli, resmi nitelikteki belgelerden biriyle oy kullandı. Yapılan seçimlerde  ilimizde Cumhurbaşkanı adaylarından Recep Tayyip Erdoğan   % 70.6 , Muharrem İnce %.19.3, Meral Akşener % 7.1, Selahattin Demirtaş % 1,5 Temel Karamollaoğlu %1,4 oranında oy aldı
MİLLETVEKİLİ DAĞILIMI
İlimizde yapılan seçimlerde ise Milletvekili  olarak AKP’den Ali İhsan Yavuz, Recep Uncuoğlu, Kenan Sofuoğlu, Çiğdem Erdoğan Atabek, MHP’den Levent Bülbül , CHP’den Engin Özkoç, İP’den Ümit Dikbayır mecliste ilimizi temsil edecek.

AKP ÖNÜNDE KUTLAMA

Sandıkların açılmasının ardından AKP il binası önünde partililer tarafından heyecanlı bekleyiş başladı. Sonuçların ortaya çıkması ile heyecanlı bekleyiş, yerinin mutluluğa bıraktı. İl Yönetimi Milletvekili adayları, partililerin kutlamaları kabul etti. Araç konvoyları yüzünden parti önünde trafik sıkışıklığı yaşandı.
Foto: Dün Sakaryalı seçmen 2239 sandıkta oy kullandı. Sabah saatlerinde başlayan oy kullanımı akşam Saat 17.00’de sona erdi. AKP önünde ise kutlama vardı.**
AKP’de yoğunluk

24 Haziran Seçimleri heyecanının en fazla yaşandığı parti AKP oldu. AKP İl binasında, il Başkanı Fevzi Kılıç ve adayları, seçim sonuçlarının SKM’den takip etti. Milletvekilli adayları ise seçim sonuçlarını en fazla merak eden isimlerdi.  Sonuçların açıklanmaya başlanması ise meclise giren adaylar, tebrikleri kabul etti. Sakarya'nın Sapanca, Serdivan, Erenler, Hendek, Söğütlü ve Kaynarca ilçelerinde de vatandaşlar ilçe başkanlıkları önünde toplanarak sevinç gösterilerine katıldı. Bazı vatandaşlar da ilçe merkezlerinde araçlarıyla konvoy oluşturdu. Öte yandan parti binasının önünde kurulan dev ekran ile partililer, parti dışında da takip etme imkanı buldu.

**
MHP Teşkilatında
heyecan vardı


Saat 17.00’de seçimlerin sona ermesi ile partilerin il yönetimlerinde de heyecan vardı. MHP İl Teşkilatında, MHP eski Milletvekili Zihni Açba, birinci sırası milletvekili adaya Levent Bülbül ve diğer adaylar, il Başkanı Yusuf Ziya Akar ve partililer sandık temsilcilerinden gelen sonuçları tek tek not aldı. Gecenin ilerleyen saatlerinde MHP’yi temsil edecek olan Levent Bülbül, tebrikleri kabul etti.

**
CHP’de toplandılar

CHP İl Örgütü’nde seçim sonuçları Millet İttifakını oluşturan İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin il başkanı ve milletvekili adayları ile birlikte takip etti. İl Başkanı Erdoğan Isır’ın makam odasında toplanan ittifak üyeleri, seçim sonuçlarını dakika dakika takip ederek, değerlendirmede bulundu.

**
Akyazı ilk sırada

Seçim sonuçlarının açıklanması ile gözler ilçellere çevrildi. Resmi olmayan sonuçlara göre seçimlerde AKP’nin en fazla oy kazandığı ilçe, geçen seçimlerde olduğu gibi Akyazı oldu. Serdivan ise en az oy alan ilçe oldu. Akyazı’da AKP 40 bin 23 oy aldı. Serdivan’da ise kullanılan 82 bin 531 oydan 40 bin 400’ü AKP’


 
25 Haziran 2018 , Pazartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI