22 Eylül 2018

'MUTLU OLACAKLARI OKULLARI TERCİH EDİN'


Liselere Geçiş Tercih ve Yerleştirme Sistemi hakkında İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş bir toplantı düzenledi. Dün düzenlenen toplantıda sistem ile ilgili bilgi veren Durmuş tercihlerde öğrencilerin mutlu olacağı okulları seçmesi gerektiğinin altını

Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesinde, Liselere Geçiş Tercih ve Yerleştirme Sistemi hakkında İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş tarafından bir basın toplantısı düzenlendi. Düzenlenen toplantıda  Ortaokul 8. Sınıf öğrencilerimiz için bu yıl ilk kez uygulanan Ortaöğretime Geçiş Sistemi ve Yerleştirme Esasları ile ilgili bilgilendirme bulunuldu.   İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş tarafından yapılan bilgilendirmenin ilk bölümünde bu yıl ayrılan kontenjanlar hakkında bilgi verildi. Durmuş 267 Ortaokuldan 13.841 öğrencimiye; Merkezi Sınav Puanı ile 14 liseye 1320 kontenjan, Yerel Yerleştirme ile 101 liseye 13.056 kontenjan ayrıldığını söyledi.
KAYIT ALANLARI
Öncelikli olarak bu  yılkı sınavla ilgili kayıt alanlarının elden geçirildiğini ifade eden Durmuş, “Eğitimde süreklilik ve coğrafi bütünlük esasına dayalı olarak öğrenci sayısı, okul türü, kontenjan ve donanımları göz önünde bulundurularak  ortaokul ve liselerin birbirleri ile eşleştirildiği ve tercihe bağlı olarak kayıt yapılabilecek farklı ortaöğretim kurumlarından kayıt alanları oluşturuldu.  İlimizde 19 kayıt alanı var Adapazarı ilçesi ve Akyazı İlçesi hariç her İlçe bir kayıt alanı, Adapazarı öğrenci nüfus yoğunluğu 3 bölgeye, Akyazı coğrafi yapısı nedeniyle 2 bölgeye ayrıldı Her kayıt alanında (Bölgede) her ortaokul mutlaka en yakınındaki bir Anadolu Lisesi bir İHL ve bir Meslek lisesiyle eşleştirildi. Yani bir öğrenciye üç türden okul seçme imkanı verildi. Tercih ekranına girildiğinde gidebileceği ve seçebileceği okulları görebilecek” dedi.ÜÇ AŞAMALI YERLEŞTİRME
Mevcut kontenjanın okullara göre yüzdelik dağılım hakkında da bilgi veren Durmuş Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne Yüzde 40, Dini Öğretim Genel Müdürlüğüne Yüzde 25, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü olarak ise mevcut kontenjanın Yüzde 45 ‘inin ayrıldığını söyledi.  Öğrencilerin yerleştirmesinin üç aşamada olacağını vurgulayan Durmuş, “Öğrencilerimiz ilk olarak yerel yerleştirmede tercihte bulunacak, ikinci aşamada Merkezi Sınavla okullara yerleşecekler. Üçüncü aşamada ise Pansiyonlu Okullar tercih edilebilecek. Öğrencinin en az 1, en fazla 5 tercih yapma hakkı olacaktır. Bir okul türünden en fazla 3 tercih yapma hakkı olacaktır. Tercih yaparken; Önce kayıt alanından (ilk 3 tercih), Komşu kayıt alanından, diğer kayıt alanından, tercih yapma hakkı olacaktır” diyerek bilgi verdi.
HANGİ KRİTERLER
Öğrencilerin yerleştirmelerinde de dikkate alınacak kriterlerin olduğunu vurgulayan Durmuş, “ Bu noktada ikamet adresleri (kayıt alanı), ortaokullarda bulunuşlukları, Tercih önceliği, Okul başarı puanları,  Devam-devamsızlık, Yaş kriterleri, öncelileri dikkate alınacak. Öğrencilerin, ikamet adresine göre bulunduğu “Kayıt Alanı”ndan okul tercih etmeleri durumunda, aynı okulu tercih eden “Komşu Kayıt Alanı”ndaki öğrencilerden; “Komşu Kayıt Alanı”ndaki öğrenciler de “Diğer” Kayıt Alanlarındaki öğrencilerden avantajlı olacaktır” dedi.
ÖZEL OKULLARA KAYIT
Merkezi Sınavla Yerleştirmede öğrencilerin en fazla 5 tercih yapabileceklerini belirten Durmuş, “ Yerleştirme, sınav puanı üstünlüğüne göre tercihleri doğrultusunda yapılacaktır. Puan eşitliği halinde sırasıyla; Ortaokul Başarı Puanına (OBP), Öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana, 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki yılsonu başarı puanı (YBP) üstünlüğüne, Okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına, Tercih önceliği durumlarına,  bakılarak yerleştirme yapılır” derken pansiyonlu okullara yerleştirme hakkında da bilgi verdi. İlimizde 17 adet pansiyonlu okul olduğunu hatırlatan Durmuş, “Bunların 9 (dokuz) tanesi ise bu bölümde bulunacaktır. 1 (bir) tanesi YİBO, 7 (yedi) tanesi ise nitelikli okullar kapsamında olduğundan bu bölümde görünmeyecektir. Güzel Sanatlar Liseleri, Spor Liseleri, Klasik Sanatlar ve Musiki, Görsel Sanatlar ve Spor Programı/Projesi Uygulayan Anadolu İmam Hatip Liselerine yerleştirme iş ve işlemleri ile öğrencilerin okullara kayıtları 13 Temmuz 2018 tarihine kadar (saat 17.00) tamamlanacaktır “ dedi. Durmuş özel Öğretime Yerleştirmede ise okullarının Merkezi Sınav Puanı esas alınarak kendi yönetmelik yerine göre kayıt yaptırabileceğini söyledi.
TERCİH KOMİSYONU
Nakil işlemleri hakkında da bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş velilerin ve öğrencilerin tercih yaparken zorlanmaması için  komisyonlar oluşturduklarını belirterek, bunlardan birinin Valilik Kampüs içinde Milli Eğitim Müdürlüğünde, diğerinin ise Kent Meydanında kurulan mobil komisyon olduğunu belirtirken, tüm ilçelerde de bu tür komisyonların oluşturulduğunu söyledi.  Durmuş, telefonla da, velilere ve öğrencilere destek olunacağını ifade ederken, tercih sırasında çocuklarında mutlaka komisyonlara getirilmesi gerektiğini söyledi.
MUTLU OLACAKLARI OKUL 
Durmuş, velileri de uyararak, “Çocuklar Meslek Lisesine gitmek istiyorsa gitsin. Aksi halde yıl sonunda veliler çocuklarımız sınıfta kalacak derdine düşüyor. Mutlaka çocuklarınızı ilgi duyduğu alana yazdırın. Çocuklar ilgi duyduğu bölümlerde başarıyı yakalayıp tadarsa, mutlaka bundan sonra da başarı  için çalışacaktır. Bu nedenle velilerin tatmin olacağı okullar değil, öğrencilerin mutlu olacağı okulları tercih edelim” dedi.
3 Temmuz 2018 , Salı Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI