21 Eylül 2018

VALİLİK, SAKARYA NEHRİ’NDE YAŞANAN KİRLİLİĞE KAYITSIZ KALMADI
: ARITMA TESİSİ
DEVREYE GİRDİSöğütlü 3. OSB’den salınan atıkların Sakarya Nehri’ne dökülmesiyle ilgili Valilik açıklama yaptı. Açıklamada, arıtma tesisinin devreye girdiği belirterek, suyun renginin yakın zamanda normale döneceği ifade edildi

SORUN GİDERİLDİ
Söğütlü 3. OSB’de yaşanan çevre felaketiyle ilgili Valilik bir açıklama yaptı. Açıklamada OSB’de bulunan ve teknik nedenle devre dışı kalan arıtma tesisindeki sorunun giderildiği belirtildi. Açıklamada, “Tesisin arıtma verimine kısa sürede ulaşacağı beklenmektedir. Tesisin tam verime ulaşmasıyla atık suyun rengi normal hale dönecektir” denildi.
DEŞARJ NOKTASI
Açıklamada ayrıca Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün 3. OSB’nin arıtma tesisinin deşarj noktasından ve atık sulardan numune aldığı belirtilerek, “Analiz için yetkili laboratuvarlara gönderilmiştir. Tarım ve Orman Müdürlüğünce ölen balıklardan numune alınmış olup, alınan numunelerin analiz sonuçlarına göre balık ölümlerinin nedeni belirlenecektir” denildi.
SATSO HEYETİ
Bu arada Maksudiye Mahalle Muhtarı Himmet Özdemir de nehrin kirletildiğini belirterek, “Nehri zehirliyoruz ve balıklar ölüyor. Çevresi, kıyı ve arazisi kurur oldu” dedi. SATSO Çevre Komisyonu üyeleri de hazırladıkları raporu SATSO Başkanı Akgün Altuğ’a iletti. Komisyon Başkanı Tuncer Açan,  3. OSB Müdürüyle de konuyu görüştüklerini söyledi.

Söğütlü’den geçen ve ilçede bulunan Organize Sanayi Bölgesinin (OSB) Sakarya Nehri'ne döktüğü atık su vatandaşların 6 ay önce tepkisine neden olmuştu. Maksudiye Mahallesi'nden nehre bırakılan atık su, nehrin üzerini siyaha bürümüş ve çevreye yayılan kötü kokudan vatandaşlar rahatsız olmuştu. Bunun üzerine yapılan haberlerle birlikte yetkililer atık sudan numune alarak inceleme başlatmıştı. Daha önceden nehre bırakılan OSB'nin atık suları, nehre akmaya devam ediyor. Duruma tepki gösteren Maksudiye Mahalle Muhtarı Himmet Özdemir, "Bize arıtma kurulduğunda bu sorunun tamamen ortadan kalkacağı söylendi. 2 aydır muazzam bir şekilde Sakarya Nehri kirletilmekte. Biz insan olarak OSB’lere, üretime hiçbir zaman karşı değiliz ama bunlar yapılırken altyapısının da yapılması gerekiyordu” şeklinde konuştu.
ÜRETİME KARŞI DEĞİLİZ
Üretime karşı olmadıklarını ancak tedbirlerin alınması gerektiğine değinen Özdemir, “Bu çevre kirliliğinin oluşturduğu olay ile önce Sakarya Nehri'ni kirletiyoruz, zehirliyoruz ve balıklar ölüyor. Çevresi, kıyı ve arazisi kurur oldu. Rüzgarsız havalarda bu bölgede bulunan tarlalarda çalışan insanlar abartısız bir şekilde söylüyorum kokudan dolayı maskeyle çalışmak zorunda kalıyorlar. Çok zor bir durum. Çevre Korumadan da geldiler numuneleri aldılar. Hangi fabrikaların olduğu tespit edilecek. Onları öğreneceğiz inşallah ve daha sonra ikaz edilecekler. Oradaki fabrikaların tamamı su ile çalışmıyor. Ortalama 15 fabrikanın su ile ilişiği var, bunun cezasını diğer müesseselere kesemezsiniz. Yapanı bulmak gerek” dedi.
11 Temmuz 2018 , Çarşamba Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI