21 Eylül 2018

NEHRE AKAN ZEHİRLİ ATIK ÖZKOÇ VE DİKBAYIR’IN GÜNDEMİNDE: MUHALEFET TAKİBE ALDI


Haftalardır Söğütlü OSB’den akan zehirli atık, nihayet muhalefet milletvekillerini harekete geçirdi. CHP’li Engin Özkoç yazılı bir açıklamayla Çevre Bakanı’na sorular yöneltirken İP’li Ümit Dikbayır deşarj noktasında incelemelerde bulundu.

BÖYLE CİDDİYETSİZLİK OLMAZ
Söğütlü OSB’den akan zehirli atık muhalefetin de gündemine girdi. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç yaptığı yazılı açıklamada”  3. OSB’de neler oluyor, neden bu sorun, göz göre göre hala çözülmüyor, anlayabilmiş değiliz. Bugün bile ortada çelişkili açıklamalar var. Bir taraf 15 gün, başka bir yetkili taraf ise 3 ayda arıtmanın halledilebileceğini söylüyor. Böyle bir ciddiyetsizlik olmaz” ifadelerine yer verdi.
SAKARYA ARTIK SAHİPSİZ DEĞİL
İyi Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır da önceki gün akşam saatlerinde Sakarya Nehri’ndeki deşarj noktasına giderek incelemelerde bulundu. Dikbayır dün de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne giderek yetkililerden bilgi aldı. Dikbayır, “Sakarya artık sahipsiz değildir. Sakarya Nehri’ne değil haftalarca bir gün bile zehirli atık dökülemez. Bu katliamın bir an önce durdurulmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

CHP Grup Başkanvekili ve Milletvekili Engin Özkoç, 3. OSB’den Sakarya Nehri’ne bırakılan atık su ve meydana gelen balık ölümleriyle ilgili yeni atanan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan yanıt istedi. 3. OSB’ye, daha 6 ay önce, nehri kirlettiği için 145 bin lira ceza kesildiğini hatırlatan Özkoç, “Şubat ayı itibariyle yeni sistemin devreye gireceği ve hiçbir sorun kalmayacağı açıklanmıştı. Anlaşılan o ki, bir iki ay değil, aylardır bu işin sağlıklı bir işleyişi olmamış. 3. OSB’de neler oluyor, neden bu sorun, göz göre göre hala çözülmüyor, anlayabilmiş değiliz. Bugün bile ortada çelişkili açıklamalar var. Bir taraf 15 gün, başka bir yetkili taraf ise 3 ayda arıtmanın halledilebileceğini söylüyor. Böyle bir ciddiyetsizlik olmaz” dedi. Özkoç, insan sağlığına ve doğaya kast eden böyle bir ihmalin peşini bırakmayacağını ifade etti. 
NET CEVAP YOK
Nehirde kirlenme ve çevreye yayılan korkunç kokunun ardından toplu balık ölümlerinin gündeme geldiğini belirten Özkoç, ortaya çıkan tablonun basit ve çelişkili açıklamalarla geçiştirilemeyeceğini, insanlarımızı koruyacak önlemlerin ve uyarıların da derhal ortaya konulması gerektiğini söyledi. Özkoç, şöyle konuştu: “Bulanık bir tablo var, net cevaplar bekliyoruz; Atık suyun arıtılmasına ne zaman başlanacak? Ne zaman tam randımanlı bir arıtma sağlanacak? Suya karışan bu siyah kimyasalın içeriği nedir? Çevreyi, suyu, sudaki canlıları ve insanlarımızın sağlığına nasıl bir etkisi var? Bu etki ne kadar sürecek? Nasıl bir önlem alınacak? İnsanlarımızın nelere dikkat etmesi gerekiyor?
PARDON OLMAZ
Atık suların arıtmadan geçirilmeden nehre bırakılması ardından yaşanan balık ölümlerinin nedeni nedir? Nehirdeki kirlilikle bir bağlantısı var mıdır? Soluduğumuz havayı, içtiğimiz suyu, besinimizi zehirleyen sorumlular kimlerdir? Devlet vatandaş ilişkisinde “pardon” olmaz. Derhal sorumluların açığa çıkarılması, bir çözüm takviminin ortaya konulması ve böyle bir ihmalin bir daha yaşanmayacağı işleyişin sağlanmasını bekliyoruz.”
12 Temmuz 2018 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI