17 Ocak 2019

AKÇAY'A BALIK BIRAKILDI


Sapanca’da 4 yıl önce yakalanarak yavru alımı yapılan kırmızı benekli alabalıklardan 7 bin 500 tanesi Akçay Deresinden bırakıldı. Amaç 2023 yılına kadar 50 milyon alabalık yavrusunu orman içi sulara ulaştırmak

2014 yılında Sakarya'nın Sapanca ilçesinden geçen Akçay Deresinde yakalanan kırmızı benekli alabalığı alan yetkililer, İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Sapanca İçsu Ürünleri Üretimi ve Araştırma Birimine getirerek burada kültür koşullarına adaptasyonu sağladıktan sonra yumurta ve yavru alımı başlattı. Ekipler üremesi yapılan kırmızı benekli alabalıklardan 7 bin 500 tanesini Akçay Deresine bıraktı.
SU BİLİMLERİ FAKÜLTESİ
İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Meriç Albay konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Ben büyük emeklerle buraya geldiğimizi düşünüyorum. Bunun için biz burada bugün tören yapıyoruz ama asıl bundan sonrası çok önemli. Çünkü bu tür tehdit altında olan bir tür. Yakalanması, avlanması ve ticareti yasak. Hepimizin önemsemesi lazım. Buraya belki sırf bu balığı görebilmek için gelenler olacak. Bu türü yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak hepimizin görevi” dedi. SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş yaptığı açıklamada, “SASKİ olarak bize düşen bu bölgede ki geliştirdiğimiz su yapılarını bu balıkların yaşam standartlarına göre dizayn etmek. Biz inşallah kurumsal olarak bu sorumluluğu taşıyacağız ve bu sorumluluğa göre hareket edeceğiz” diye konuştu.BALIKLANDIRMA ÇALIŞMASI
İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Devrim Memiş ise yaptığı açıklamada, “Bugün yaptığımız balıklandırma faaliyeti yetiştiricilik alanının bir faaliyeti aynı zamanda. Akçay Deresi’nde 100 ila 200 gram arasında birkaç balığı Sapanca İçsu Ürünleri Üretimi ve Araştırma Birimi’nde büyüttük. Yaklaşık bu balıklar 2-3 yaşından sonra yumurta verme, olgunlaşma yaşına geliyorlar. 2-3 yıllık bir çalışma sonucunda bu yıl ürettik. 6 aylık bir çalışma şuanda balıklar 15 gram civarında ortalama. Ve aldığımız dereye aynı noktaya bırakıyoruz. Amacımız; azalan stokları, nesli tehlike altında olan bu türü yetiştiricilik yoluyla tekrar aynı noktada çoğaltmak. Tabi çoğaltmak yetmiyor, izlemek gerekiyor. Bu nedenle Milli Parklar ile beraber balıkları gözle görülür bir şekilde markaladık. Bizim dereye bıraktığımız balık burada yumurtlamalı çünkü ana yeri burası, bunu takip edeceğiz. Kırmızı beneklilerin gelecek nesillere aktarılması gerekiyor, bu güzelliği sadece bizler değil gelecek neslin de görmesi lazım. 7 bin 500 adet balığı bugün bırakıyoruz, 7 bin 500 adet balığı da sonbahar ayında bırakacağız” ifadelerini kullandı. Açıklamaların ardından yetkililer 7 bin 500 kırmızı  benekli alabalığı dereye bıraktı. 
21 Temmuz 2018 , Cumartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI