18 Temmuz 2019

KORKUTAN AÇIKLAMA: O FAY MARMARA VE ÇEVRESİNİ ETKİLEYECEK


Marmara Depremi'nin çok daha büyük bir tehlikenin henüz yaşanmamış olduğunu ortaya koyduğunu belirten Gökçe, "1766 yılından bu yana kırılmamış olan fay nedeniyle olacak bir deprem Marmara Bölgesi'ni ve çevresini etkileyecektir" dedi.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası, 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin 19. yıl dönümünde depremden etkilenen Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Kocaeli, İstanbul, Sakarya ve Tekirdağ şubeleriyle bir araya gelerek “Depreme Hazır mıyız?” isimli basın toplantısı düzenledi. Best Western Premier Otel’de düzenlenen toplantıya İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Genel Başkanı Cemal Gökçe, İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya Şube Başkanı Hüsnü Gürpınar, Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur, ve basın mensupları katıldı. İMO Genel Başkanı Gökçe, "17 Ağustos" denilince sadece Marmara Depremi'nin değil, ülke tarihinde yaşanmış tüm depremlerin akla geldiğini söyledi.
DEPREM HER ZAMAN OLUR
Depremin her zaman olduğunu söyleyen İMO Başkanı Gökçe, " 100 yıllık Cumhuriyet Dönemi içerisinde yaklaşık olarak 110 bin insanımızı toprağa gömmemize rağmen, 700 bin mertebesinde de yapı stokumuzu yerle bir etmemize rağmen ne yazık ki 17 Ağustos 1999 depremini yaşadığımız zaman 'eyvah altımız delikmiş' dedik. İşte bu nedenle dedik ki; mademki yerin altı delik, o zaman depremi öğrenelim 17 Ağustos 1999 tarihi de bir milat olsun" dedi.
FAY HATLARI BİLİNİYOR
Yeryüzünde ve Türkiye'de bilinmeyen hiçbir fay hattının olmadığını savunan Gökçe, faylarla ve zemin durumu ile ilgili çok sayıda çalışma yapıldığını kaydetti. Depremin ne zaman meydana geleceğinin bilinmediğini dile getiren Gökçe, "Biraz sonra, 10 yıl, 40 yıl sonra bile olabilir. Bu nedenle biz meslek insanları, inşaat mühendisleri olarak depremin ne zaman olacağına yönelik bir kestirimde bulunamayız, bir tarih veremeyiz. Çünkü böyle bir teknoloji, bilgi yok. Bu henüz bulunamadı." diye konuştu. 
DEPREM RİSK YÖNETİMİ
Türkiye'de yaşanan orta büyüklükteki depremler sonucunda yapı stoku durumunun gözler önüne serildiğini aktaran Gökçe, daha güvenli ve yaşanabilir yerleşim yerleri ile yapıların üretilmesinin, deprem risk yönetiminin temel amaçlarından biri olduğunu kaydetti. Yerleşim planlarındaki ana riskleri göz önüne alarak gerekli düzenlemeleri yapmak için deprem yönetmeliklerini ödünsüz şekilde uygulamak gerektiğine işaret eden Gökçe, "1999 depremleri, önemli ölçüde can ve mal kayıpları ortaya çıkarmakla kalmamış, çok daha büyük bir tehlikenin henüz yaşanmamış olduğunu ortaya koymuştur. Bu da 1766 yılından bu yana kırılmamış olan fay nedeniyle Marmara Denizi'nin içinde olacak bir depremdir. Bu deprem, başta İstanbul olmak üzere Marmara Bölgesi'ni ve çevresini etkileyecektir. Buradan yöneticilerimizi bir kez daha uyarıyorum. Sesimizi çok yükseltmemiz lazım. Eğer sesimizi yükseltmezsek yaşanması beklenen deprem bizlere çok pahalıya mal olacaktır, 17 Ağustos’u aratacak" değerlendirmesinde bulundu.
15 Ağustos 2018 , Çarşamba Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI