23 Temmuz 2019

YAVUZ: ADAYLAR ÇOK İYİ ARAŞTIRILACAK, ERKEN SEÇİM YOK


AKP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ALİ İHSAN YAVUZ, MİLAT GAZETESİNE YAPTIĞI AÇIKLAMADA BAŞKAN ADAYLARININ ÇOK İYİ ARAŞTIRILACAĞINI BİLDİRDİ. İŞTE YAVUZ’LA YAPILAN VE MİLAT GAZETESİNDE YAYINLANAN O RÖPORTAJ:

Milat’a konuşan AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, “Rotamız milletimizin rotasıdır. Belediye başkanlarımızın milletle olan duygusal bağını çok iyi kurmasına dönük yeni bir döneme gireceğiz” dedi. Yavuz, yerel seçimler için adaylık müracaatlarının başlamadığını belirterek, “Yerel seçimlerde titiz bir aday belirleme süreci yaşayacağız. Değişim beklentisini çok iyi yöneteceğiz” diye konuştu.
AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, gelişen Türkiye’nin başta Amerika olmak üzere Avrupa ülkelerini korkuttuğunu, bu yüzden, ekonomik baskı uygulandığını söyledi.

Bayram ZilanAnkara

AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, yerel seçimlere ve gündeme ilişkin Milat’a konuştu.
 

-Türkiye’ye ekonomi ve kur üzerinden bir operasyon yapılıyor.  AK Parti ilk defa bu ekonomik göstergeler üzerinden seçime gidecek. Bu durum seçmeni nasıl etkiler?

Türk milletinin hiç kimsenin öngöremediği müthiş bir feraseti var. Tabiî ki seçimleri her şey etkileyebilir. Özellikle ekonomiyle ilgili meseleler daha fazla etkiler. Ancak halkımız tüm yaşananların farkındadır. Türkiye ilk kez bu kadar açığa çıkan bir operasyonla karşı karşıya. İlk kez son derece yersiz ve anlamsız bir yaptırım uygulanıyor. Türkiye’nin bölünmesi istikametinde birilerinin aleni bir şekilde PYD’ye destek verdiği görülüyor. ABD ve birtakım çevreler S-400’lerin alınmasını istemiyor. Başka yerden temin edilmesine dahi karşı çıkıyor. Bu çevreler Türkiye’nin hava savunma sistemine sahip olmasını istemiyor. Nükleer santrallerimize karşı çıkıyorlar. 3. havaalanını açmamızı istemiyorlar. Suriye’nin bölünmesine karşı Türkiye sessiz kalsın istiyorlar. Hatta orada başka devletlerin kurulmasına, Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğusunun riskli bölge haline gelmesine karşı çıkmayalım istiyorlar. En son Avrupa kanallarından birinde “3. Havaalanı devreye girdiğinde biz yandık” diye yorumlar yapılıyor. Kısaca bunlar bizden korkuyor, gelişen, büyüyen, güçlenen Türkiye’den korkuyorlar. Dünyayı korkutan diğer projelerden biri de Kanal İstanbul’dur. Bu nedenle Türkiye’nin sessiz kalmasını, projelerini durdurmasını kimsenin bizden beklememesi gerekiyor. Bütün bu başımıza gelenlerin sebepleri bunlardır.  Millet de bunu çok iyi fark ettiği için sanıldığı gibi AK Parti’nin çok aleyhine olacak bir konu olmayacaktır.

-Yerel seçime 6 ay kala siyaset koridorları ittifak planlarıyla ısınıyor. AK Parti açısından şu an ittifaka ilişkin bir gelişme var mı?

Yerel seçimlerde ittifaka ilişkin en yetkili kişiler tarafından gerekli açıklamalar yapıldı. Buna şu zaman diliminde ilave edebileceğimiz bir açıklamamız yok.

ERKEN SEÇİM YOK

-AK Parti’nin yerel seçimleri öne alma üzerine bir düşüncesi var mı?

Hayır. Çok net olarak söylüyorum, yerel seçimleri öne almak gibi bir düşüncemiz yok. Erken seçim, bazen zorunluluktan ötürü akıllara geldi ve yapıldı.  7 Haziran sonrasında mecburiyet kaynaklı bir seçim yapıldı. 24 Haziran seçimlerinde MHP’nin çıkışına dayalı olarak seçim ortamı oluştu. Biz özellikle yerel seçimleri erken almayı hiç düşünmedik. Kaldı ki istesek bile artık takvim sığmaz. Çünkü anayasa değişikliği gerekiyor. Dolayısıyla yerel seçimler Mart 2019’da yapılacak.

GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ

-Başkan Erdoğan yeni dönemde “Gönül Belediyeciliği” vurgusu yaptı. Gönül Belediyeciliğinin anlamı nedir? Bunu halktan karşılık görmeyen belediye başkanlarının değişimi olarak da yorumlayabilir miyiz?

AK Parti’nin en önemli özelliklerinden biri değişimi çok iyi yönetmesidir. Her dönem değişimler yaşadık. Son döneme bakacak olursak milletvekili tablosunda yüzde 50’ye yakın bir değişim yaşandı. Mecliste, parti yönetim organlarında değişim yaşandı. Şimdi önümüzde bir yerel seçim var. Bu süreçte de haliyle değişim yaşanacak. Belediyelerimizin ve belediye başkanlarımızın milletle olan duygusal bağını çok iyi kurmasına dönük yeni bir döneme gireceğiz. Bizim rotamız milletimizin rotasıdır. Milletimizin rotası bizim rotamızdır. Bu düşünce içerisinde milletimizde her seçimde bize teveccühünü artırıyor. En kritik zamanlarda dahi yanımızda ve arkamızda oluyor. Hatta bazen önümüzden yürüyor. 15 Temmuz bunun en canlı örneğidir. Milletimiz gözünü kırpmadan sokağa indi. Türk milleti lideri Recep Tayyip Erdoğan’a ve AK Parti’ye güveniyor. Bu kadar güzel bir millet yanımızdayken bizim milletle bağımızı çok iyi kurmak gibi bir mecburiyetimiz var. Güvenlerini kazandık, gönüllerini aldık şimdi daha fazlasını yapmamız lazım diyoruz.
 

-Daha fazlası derken, adaylar konusunda ne gibi bir kriter uygulanacak?

Yerel seçimlerde milletimizle gönül bağını çok sağlam inşa etmeyi şiar edindik. Ama başka özellikler de arıyoruz. Şehri çok iyi yönetebilsin, şehri kurgulayabilsin, çok iyi geliştirebilsin, çok iyi iş yapsın istiyoruz. Bu işleri de çok dürüst bir şekilde yapsın istiyoruz. Milletin teveccühünü de AK Partiye ve kendisine dönük artırmayı sağlamasını istiyoruz.
 

ADAYLAR İYİ ARAŞTIRILACAK

-Yerel seçimlerde aday profili dışında dikkat edeceğiniz diğer hususlar nelerdir?

Bir diğer önemli unsur, teşkilat temayül yoklamalarıdır. Bunu önümüzdeki günlerde yapacağız. Teşkilatın eğilimini belirleyeceğiz. Adayların teşkilatla, partiyle ve milletle ilişkisini gözeteceğiz. Teşkilatın dışına çıkarak anket çalışmaları yapacağız. 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde bir mülakat komisyonu kurmuştuk. Yerel seçimler için farklı bir komisyon kurulacak. Komisyonun başında Genel Başkanımız Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olacak.  Komisyon üyeleri bu saydığım unsurları gözeterek bir çalışma yapacak.
 

ADAYLIK SÜRECİ BAŞLAMADI
 

-Aday adaylık süreci başladı mı?

Müracaatların ardından temayül yoklaması başlayacak. AK Parti, müracaatların başlamasına ilişkin henüz bir karar vermiş değildir. Cumhurbaşkanımızın başkanlığında yapılan MKYK ve MYK toplantılarında bu konuyu şekillendirerek süreci başlatacağız.
 

-Aday belirlemede mülakat süreci olacak mı olmayacak mı?

Bu konuda son kararı Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan verecektir. Fakat şu an ki görüş ihtiyaç duyulmadığı sürece mülakatın gerçekleştirilmeyeceği yönündedir.

 
10 Eylül 2018 , Pazartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI