18 Temmuz 2019

12 EYLÜL DARBESİNİ UNUTMADILAR


Akyazı’da 12 Eylül darbesinin 38. yılı nedeniyle, 7 Kasım 1982'de halk oyuna sunulan anayasa için yüzde 80 ''hayır" oyu kullanan Topağaç köyünde etkinlik düzenlendi. 

Akyazı Kaymakamlığı, Akyazı Belediyesi ve 15 Temmuz Milli İrade Derneğince hazırlanan program, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Programda konuşan Sakarya Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli, Sakarya'da 15 Temmuz gecesini en ön safta yaşayan, hatta valiliğe ilk giden kişilerden biri olduğunu söyledi. 
ANLAMLI ETKİNLİK
Nasibinde darbelerle mücadele etmek olduğunu anlatan Çiçekli, ailesinin Ankara Sincan'da ikamet ettiğini ve 28 Şubat'ı da orada yaşadığını belirterek, 12 Eylül'ün 38. yılında Topağaç köyünde bir etkinliğin yapılmasının anlamlı olacağına karar verdiklerini bildirdi. 
EN İYİ YER BURASI
1982 anayasasına yüzde 80 "hayır" oyu kullanmanın her babayiğidin harcı olmadığını vurgulayan Çiçekli, "12 Eylül bir yerlerde, bir takım etkinliklerle yad edilecekse, 12 Eylül'ler, muhtıralar, post modern darbeler, 15 Temmuz'lar unutulmasın diye bazı programlar yapılacaksa bunların yürütüleceği en güzel mekanlardan birisi de bu köydür diye düşündüm. Bundan sonra da bu sürekli hale gelir inşallah." ifadelerini kullandı. 
DÜNYA DİZ ÇÖKTÜ
Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan da 38 yıl önce Topağaç köyünde bir tohum ekildiğine değinerek, "Bu tohum millete öyle bir ruh verdi ki 36 yıl sonra 15 Temmuz'da bu ülkede her taraf Topağaç oldu. 15 Temmuz'da bu millet bir ayağa kalktı. Bütün dünyaya diz çöktürdü elhamdulillah. Rabbim bu ruhu Akyazı'da, Sakarya'da, Türkiye'de ve dünyada daim kılsın inşallah. Bu ruh oldukça bu millete hiçkimse diz çöktüremez." diye konuştu. 
KIVILCIMI ÇAKTILAR
15 Temmuz Milli İrade Derneği Başkanı Ali İnci de eski adı Ramaslı olan Topağaç köyünün verdiği "hayır" oylarının kıvılcım niteliği taşıdığına işaret ederek, "O kıvılcım, 15 Temmuz'da darbecilerin kafasına, beynine ateş topu gibi indi. Darbe yapamadılar. Başkomutanımızın emriyle milletimiz darbeyi kabul etmedi. Biz derneğimizi kurduk. 15 Temmuz'u, 28 Şubat'ı, 1980 ihtilalini, 1971 darbesini, 1960 darbesini ve nicelerini unutmayacağız, unutturmayacağız, gelecek nesillerimize bunu anlatacağız. Bir daha bu millete hiç kimse darbe yapamayacak." dedi. 
KİMLER VARDI
Konuşmaların ardından darbe sonrası cezaevlerinde kalan Sakaryalı vatandaşlara şilt takdim edildi.  Vatandaşlara yemek verildi. Anlamlı geceye Kaymakam Vekili ve Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli, AK Parti Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu, Belediye yetkilileri, geçmiş dönem Milletvekili Ali İnci, AK Parti ve MHP İlçe Başkanları, STK başkanları ve yöneticileri, Mahalle Muhtarları, bazı daire Müdürleri ile kalabalık vatandaş katıldı. Kenan Certel/AKYAZI
13 Eylül 2018 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI