19 Haziran 2019

TELEFERİK GERGİNLİĞİ: KIRKPINAR'DAN MERA TEPKİSİ


Sapanca Kırkpınar Hasanpaşa ve Mahmudiye Mahalleleri arasında yapılması planlanan teleferikle ilgili dün istasyon için ayak kurulmak ve sondaj çalışması yapmak için ekipler geldi. Projenin meralarını yok edeceğini ileri süren bölge halkı ile ekipler ara

Geçtiğimiz hafta Bursa Teleferik ile Sapanca Belediye arasında yapılan protokol gereği, dün firma Teleferik Projesinin başlangıç noktasında sondaj çalışmak istemesi vatandaşların tepkisine neden oldu.  Bir vatandaş tarafından mera olarak kullanılmak üzere Hazine’ye bağışlanan 3 bin 700 metrekarelik alana, Sapanca Belediyesi tarafından açılan teleferik ihalesini kazanan Bursa Teleferik A.Ş. ve Teleferik Holding A.Ş. iş ortaklığı sondaj çalışması yapılarak, ayak kurmak istedi.
VATANDAŞ TOPLANDI
Projenin açıklandığı ilk günden itibaren, projenin başlangıç noktasının yapılacağı mera alanının değiştirilmesi gerektiğini belirten vatandaşlar bölgeye geldi. Çalışmaların başlamaması için direnen vatandaşlar, , bölgenin mera olarak kullanılmak üzere bağışlandığını, istasyon ayağı kurulmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Yaşanan gerginlik üzerine bölgeye Sapanca Belediyesi yetkilileri, zabıta ve polis geldi.
YETKİ BELGESİ YOK
Çalışmaların durdurulmasını isteyen vatandaşlar,  “Bu alana istasyon ayaklarının kurulması için belediye meclisinden karar çıktı. Ancak bu karar henüz Milli Emlak tarafından onaylanmadı. Firmanın şu anda buraya istasyon ayağı dikmek için herhangi bir yetkisi ve izni bulunmuyor. Biz burada istasyon ayağı istemiyoruz, alanın mera olarak kullanılmasını istiyoruz” dediler.
YASAL YOLLAR
Vatandaşlar ile Sapanca Belediyesi ve ihaleyi alan firmanın elemanları arasında zaman zaman sert tartışmalar yaşandı. Vatandaşların görüşmek üzere çağırdığı Sapanca Belediye Başkanı Aydın Yılmazer ise bölgeye gelmeyeceğini söyledi. Öte yandan vatandaşlar, yapılan çalışmanın tamamen usulsüz olduğunu ve zorlamayla yapılmak istendiğini belirterek, yasal olarak haklarının arayacaklarını ifade ettiler. 
20 Eylül 2018 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI