19 Haziran 2019

3 BİN KİŞİYE İŞ İMKANI


Geyve’de 550 dönüm alanda kurulacak ve ilk etapta 3 bin kişiye istihdam oluşturacak olan Gıda İhtisas OSB ile bölgede üretilen meyve ve sebze üretildiği yerde işlenerek ülke pazarına sunulacak

Sakarya'nın tarımla geçimini sağlayan Geyve ilçesinde, valilik, ticaret odası ve belediye ortaklığında bölgede elde edilen meyve ve sebze ürünlerinin arttırılması ve ucuz tüketime katkı sağlanması amacıyla Gıda İhtisas OSB kuruluyor. Vali İrfan Balkanlıoğlu, kentin iyi yağış alan Karadeniz iklim kuşağında yer alan bir il olduğunu ve verimli Sakarya Nehri havzasında bulunduğunu, yılda üç defa kaliteli meyve ve sebze hasadı yapmanın mümkün olduğunu aktardı. Nüfusunun yüzde 90'ının tarımla geçimini sağladığı Geyve ilçesinde yılda 70 bin ton ayva üretildiğini dile getiren Balkanlıoğlu, bunun yanı sıra 40 bin ton üzüm, tonlarca kiraz ve şeftali de üretildiğini belirtti.
TAMAMI GIDAYLA İLGİLİ
Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya da ilçenin geçimini tarımdan sağladığını ve ilçedeki her evin bir tarlası olduğunu aktardı. OSB için 21 fabrikadan gelen taleplerin tamamının gıdayla alakalı olduğuna işaret eden Kaya, "İlçemizde çıkan ürünlerin şeftalisinden eriğine ama en baş ürünümüz ayvanın işlenebileceği, piyasaya sunulabileceği ve tanıtılabileceği fabrikaların olacağı bir bölge. Allah nasip ederse de kısa bir sürede kuruluşunu tamamlayıp hem bölgedeki gençlerimize 3 bine yakın iş istihdamı sağlayacağız hem de çıkan ürünlerimizin katma değerini arttırarak bölge insanımızın refahını biraz daha yükseltmeyi planlıyoruz. Sakarya'nın güneyi olan bu bölgemizde Taraklı ve Pamukova'mızda yetişen çeşitli ürünlerimiz var. Bunu sadece ilçelerimizle sınırlandırmayın, çevre illerde tarımsal faaliyetler devam etmekte." diye konuştu. 
10 Ekim 2018 , Çarşamba Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI