26 Haziran 2019

VALİ BALKANLIOĞLU'NDAN İSRAF UYARISI


İl Ekonomik Toplantısı’nda konuşan Vali Balkanlıoğlu, “Ürettiğiniz kadar tüketmezseniz, güç ve israfa, sefahate dalarsanız, bir yerden borca girerek açık verirsiniz. Herkes ayağını yorganına göre planlı, hesaplı ve maliyet muhasebesini yaparak uzatmalı” d

İl Ekonomik Toplantısı Sakarya Makine İmalatçıları Birliğinin ev sahipliğinde iş dünyasını oluşturan kamu ve özel sektör temsilcilerinin katılımları ile gerçekleştirildi. Toplantıya Vali İrfan Balkanlıoğlu, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Mehmet Sarıbıyık ve Sakarya Üniversitesi Teknopark Genel Müdürü Şakir Görmüş ile kamu kurumlarının yöneticileri ve işadamı derneklerinin başkanları katılım sağladı. Toplantıda, istihdamın artırılması ve işsizliğin azaltılmasına yönelik kamu ve özel sektör yatırımlarıyla kurumsal çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulunuldu. Ayrıca, ihracatın, üretimin ve istihdamın artırılması tedbirleri kapsamında yapılan ve yapılacak çalışmalar değerlendirildi.
İNSAN İHTİYAÇLARI
Toplantıda konuşan Vali İrfan Balkanlıoğlu, her şeyin temelinde insan ihtiyacının sınırsız ama kaynakların sınırlı olmasının yattığını belirterek, “Ürettiğiniz kadar tüketmezseniz, güç ve israfa, sefahate dalarsanız, bir yerden borca girerek açık verirsiniz. Herkes ayağını yorganına göre planlı, hesaplı ve maliyet muhasebesini yaparak uzatmalı. Bu durum kamu dâhil, aile bütçesinden, mikroekonomiye kadar her yerde böyle. Yani insanlar biraz da hesapsız, kitapsız işlere daldıklarından dolayı krizlere davetiye çıkartıyorlar. Bu krizlerden hasarsız çıkmak, üretimi arttırmak, kaliteli üretim yapmak, maliyetleri düşürmek, ithal ettiğimiz birçok ürünün Türkiye’de yapılabilirliğini sağlamakla mümkündür. Avrupa Birliği projeleriyle ilgili bir şeyler oluyor gibi görünse de, ortada bir ilerleme, gelişme, elde edilmiş bir şey yok. Her şey bizim gayretimizle olacak. Tabi kamu alanı da bu konudan bayağı ders çıkardı, birçok israfın, gereksiz yatırımların önüne geçilmesi için tedbirler alınıyor” dedi.
DIŞ TİCARET UZMANI
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ ise, ihracatın artırılmasının üretimin ve istihdamın da artırılması anlamına geldiğini belirterek, bu amaçla ilimizde ihracat yapan 400’e yakın işletmeye E-Dış Ticaret Uzmanı ihtiyacı bulunduğunu belirtti. Altuğ, söz konusu işletmelerin E-Dış Ticaret Uzmanı ihtiyaçlarının İŞKUR ile destekleneceğini söyledi. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin Kaya ise E-Dış Ticaret Uzmanı yetiştirme programında İŞKUR olarak katılımcılara 9 ay süreyle günlük 75 TL ücret ödeneceğini bildirdi. Kaya, söz konusu eğitim programın teorik ve pratik eğitimlerle desteklenerek işbaşı eğitim programı formatında olacağını ve katılımcılardan en az bir yabancı dil bilgisi ve lisans mezunu şartı aranacağını ifade etti.
12 Ekim 2018 , Cuma Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI