20 Haziran 2019

KONFERANSA GELEN MİLLİ EĞİTİM BAKANI EĞİTİMLE İLGİLİ KONUŞTU: EĞİTİMDE SAKARYA’DAN
 BEKLENTİLERİM BÜYÜK


Ortak Akıl Arama Konferansına katılan Bakan Selçuk, ilimizdeki eğitim faaliyetlerinden gurur duyduğunu dile getirerek, “Bütün illerimizde bu tür çalışmalar yapılmasını çok çok önemsiyorum. Sakarya ile ilgili beklentilerim büyük” dedi

ORTAK AKIL KONFERANSI
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ramada Otel’de düzenlenen Ortak Akıl Arama Konferansı’na katıldı. Konferansta konuşan Bakan Selçuk, ilimizde eğitime yönelik faaliyetlerden gurur duyduğunu dile getirdi. Eğitimcilerin gayretlerinin kendileri için çok değerli olduğunu ifade eden Selçuk, "Bütün illerimizde bu tür çalışmalar yapılmasını çok çok önemsiyorum” diyerek Sakarya ile ilgili beklentilerinin büyük olduğunu söyledi.
GELECEK TASAVVURU
Eğitimde gelecek tasavvurumuzun olması gerektiğini vurgulayan Bakan Selçuk, “Bu gelecek tasavvurunu beslemek için fedakarlık ve gayret dönemine ihtiyacımız vardır" diyerek, Sakarya’da yapılan çalışmaların bütün illere örnek olması temennisinde bulundu. Bakan Selçuk, "Bu çalışmaların daha derinleşmesi ve gelişmesi için herhangi bir ihtiyaç söz konusu olursa Milli Eğitim Bakanlığı olarak yapmak istediğimizi belirtmek isterim” dedi.
VİZYON VE MİSYON
Bakan Selçuk, “Bugün arkadaşların yaptığı grup çalışmalarının her birinde Sakarya'nın eğitim sisteminin büyümesi için nasıl bir vizyon, misyon, hangi değerlerle ve yol haritasıyla ne yapılabilir sorusunun cevaplarının arandığı bir durum söz konusu. Buradan ortaya çıkacak sonuçlarla Sakarya'nın eğitim sisteminin çok daha güçlü şekilde hayata geçirileceğinden eminim" dedi. Selçuk, daha sonra konferansa katılanlarla hatıra fotoğrafı çektirdi. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ramada Otel’de düzenlenen Ortak Akıl Arama Konferansı’na katıldı. Eğitim alanında vizyonun güncellenmesi ve uygulanabilmesi için toplumun her kesiminin fikirlerinin alındığı Ortak Akıl Arama Konferans Ramada Otel’de iki gün boyunca gerçekleştirildi. Konferansın önceki gün düzenlenen sabah oturumuna Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun yanı sıra CHP Milletvekili Engin Özkoç, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, daire müdürleri, eğitimciler, STK temsilcileri ve vatandaşlar yer alırken, öğleden sonraki bölüme Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile AKP Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek de katıldı.
EĞİTİMCİLERİN GAYRETİ
İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen konferansta konuşan Bakan Selçuk, ilimizde eğitime yönelik faaliyetlerden gurur duyduğunu dile getirdi. Eğitimcilerin gayretlerinin kendileri için çok değerli olduğunu ifade eden Selçuk, "Bütün illerimizde bu tür çalışmalar yapılmasını çok çok önemsiyorum. Çünkü ortak dilimiz olmazsa ortak hayallerimiz olmaz. Ortak hayallerimizin olabilmesi için önce dili düzelteceğiz, dil düzeldikçe düşünce, düşünce düzeldikçe hayaller düzelecek. O zaman biz koşmaya başlayacağız" diye konuştu. 
BEKLENTİLERİMİZ BÜYÜK
Sakarya ile ilgili beklentileri olduğunu aktaran Bakan Selçuk, "Bizim bir gelecek tasavvurumuz olmalı ve bu gelecek tasavvurunu beslemek için fedakarlık ve gayret dönemine ihtiyacımız vardır" değerlendirmesinde bulundu. Bakan Selçuk, "Bizim asıl derdimiz, küresel rekabet. Yani dünyayla rekabet etmek ve Türkiye'nin dünyada önünü açmak, iddia sahibi olan ülkeye dönüşmektir. Bugünkü hayata ve doğaya karşı pusu kuran bakış açısı karşısında daha medeni bir bakış açımız ya da net cevabımız yoksa, o zaman biz eğitimi gerçekten kendi doğası içerisinde konuşmuyoruz. Sadece belli kazanımlar, müfredatlar ve beceriler üzerinden eğitimi konuşuyoruz demektir" ifadelerini kullandı.
HIZLI VE MÜKEMMEL SİSTEM
Bir bakanlığın, teşkilatın gerçekten eğitim sistemini çok hızlı ve mükemmel biçimde dönüştürmesinin kolay olmadığını dile getiren Selçuk, "Aslında bir bakanlığın ya da ekibinin Milli Eğitim Bakanlığının bugünkü yapısını dönüştürmesi çok zor. Ama Cumhurbaşkanımızın liderliği ve ortaya koyduğu iradeyle bunu yapabileceğimizden çok eminim. Çünkü bu, bu tür bir liderlikle gelişebilecek bir şey. Diğer türlü bütün bakanlıklarımızın, Türkiye'deki toplumun tamamının katkısı olmaksızın, bunun altından kalkmak biraz zor" vurgusu yaptı.  
HATIRA FOTOĞRAFI ÇEKTİRDİ
Çıkışta gazetecilerin sorusunu da yanıtlayan Bakan Selçuk, buradaki çalışmaların bütün illere örnek olması temennisinde bulundu. Bakan Selçuk, "Bu çalışmaların daha derinleşmesi ve gelişmesi için herhangi bir ihtiyaç söz konusu olursa Milli Eğitim Bakanlığı olarak yapmak istediğimizi belirtmek isterim. Bugün arkadaşların yaptığı grup çalışmalarının her birinde Sakarya'nın eğitim sisteminin büyümesi için nasıl bir vizyon, misyon, hangi değerlerle ve yol haritasıyla ne yapılabilir sorusunun cevaplarının arandığı bir durum söz konusu. Buradan ortaya çıkacak sonuçlarla Sakarya'nın eğitim sisteminin çok daha güçlü şekilde hayata geçirileceğinden eminim" dedi. Selçuk, daha sonra öğretmenlerle hatıra fotoğrafı çektirdi.
‘Eğitimde seferberlik
İLAN EDİLMELİ’


Konferansın sabahki oturumunda konuşan Vali İrfan Balkanlıoğlu, ilimizin eğitimde durumuyla ilgili konuştu. Vali Balkanlıoğlu, “Sakarya’nın eğitimi aslında olması gereken yerin çok altında duruyor. Yani sonuçta batıda yer alan ve her türlü imkânı olan cazip bir yer konumunda. Geçtiğimiz yıllarda plakasıyla eş değerdeymiş, 5-10 puan aşağı inmiş. İlimizin 81 vilayet içinde 34., 40., 50. sırada yer alması hoş bir durum değil. Ancak bu durumu sadece öğretmenlere yüklemek de doğru değil. Okul, aile, yöneticiler, okul aile birliği, öğrenciler, veliler, vatandaşlar, kısacası eğitim için herkesin topyekûn seferberlik ilan etmesi gerekiyor” dedi. 
EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR
Vali Balkanlıoğlu, “Her bakanlığın ildeki temsilcisi, hükumetin ve devletin tarafsız temsilcisi olarak Sakarya’ya yapacağımız en büyük iyilik, eğitimin kalitesini, puanını yükseltmek ve akademik başarıyı yukarılara çıkarmaktır. Bunun yanı sıra, buralardan iyi insan ve yurttaşlar yetiştirmek için çaba göstermektir. ‘Arayan Mevla'sını da bulur, belasını da’ demiş atalarımız. İnşallah biz iyi şeyler arayıp, güzel şeyler bulacağız. Bu önemli programda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” dedi.
15 Ekim 2018 , Pazartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI