19 Nisan 2019

VALİ BALKANLIOĞLU: MISIRDA ÇOK İDDİALIYIZ


‘Sürdürülebilir Tarımda Bitki Islahı Projesi Bilim Şenliği’ne katılan Vali Balkanlıoğlu, “400 bin tonun üzerinde bir mısır üretimiyle Sakarya’mızın çok ileri bir durumda olduğumuzu memnuniyetle söyleyebilirim” dedi

Vali İrfan Balkanlıoğlu, Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında TÜBİTAK’dan destek almaya hak kazanan ‘Sürdürülebilir Tarımda Bitki Islahı ve Tarımsal İnovasyon Bilinci Projesi Bilim Şenliği’ne katıldı. Sosyal Gelişim Merkezinde düzenlenen programa Vali Balkanlıoğlu’nun yanı sıra; Mısır Araştırma Enstitü Müdürü Yavuz Ağı, Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Davut Yüce ile Tarımsal Hizmetler ve Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanı Yusuf Çelebi, Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ve öğrenciler katıldı.
GELECEĞE YÖNELİK YATIRIM
Projenin geleceğe yapılan en büyük yatırım olarak öne çıktığını belirten Vali Balkanlıoğlu, “Artan nüfusumuz ile birlikte gıda ihtiyacımız da aynı oranda artıyor. Güzel ve sağlıklı ürünler yetiştirmek için alanlarımız sabit olduğundan, daha fazla arttırmamız gerekiyor. Aynı orantıda son derece kaliteli, sağlıklı tohum geliştirmek ve o bitki tohumundan da istifade etmek gerekiyor. Normal bir tohum attığınız zaman boyu 1 metre olan mısır, özel bir tohumla üretildiği zaman 3-4 metreye ulaşıp, 8-10 tane koçan oluşturuyor. İşte böyle şeyleri araştırıp, geliştirmek ve bulmak zorundayız” dedi.
İHTİYACA CEVAP VERMİYOR
Balkanlıoğlu, “Ancak Türkiye artık mısır üreticiliği konusunda epey yol aldı. Bir zamanlar her türlü gıda kendimize yeterken, artık ihtiyaca cevap vermiyor. Bunun sonucunda da sebze, meyve dâhil birçok şeyi ithal eder durumda kalıyorduk. Sanayide, tarımda mısır son derece önemli bir gıda maddesi durumundadır. 400 bin tonun üzerinde bir mısır üretimiyle Sakarya’mızın çok ileri bir durumda olduğumuzu memnuniyetle söyleyebilirim. Bu durum tabi ki, enstitülerin ve yapılan araştırmaların değerlendirilmesi neticesinde bu hale geliyor. Memleketimiz için son derece önemli ve faydalı bu çalışmalardan dolayı tüm paydaşları kutluyorum” dedi. Konuşmasının ardından Enstitüde geliştirilen tohumlardan elde edilen ürünleri inceleyen Vali Balkanlıoğlu, Sosyal Gelişim Merkezindeki laboratuvarda öğrenim gören çocukları da ziyaret ederek, onlarla bir süre sohbet etti..
18 Ekim 2018 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI