Retoks ve beslenme yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Retoks ve beslenme11 Ağustos 2016, Perşembe

Detoksu arınma, retoksu yeniden kirlenme diye ifade edebiliriz. Eğer arabalarımıza baktığımız  kadar kendimize, vücudumuza bakıyorsak; gençliğimde o beni taşıdı yaşlılığımda da ben vücudumu taşıyacağım diyerek dönemsel bakıma giriyorsak, detoks programları uyguluyorsak doğru yoldayız demektir. Fakat bununla bitmiyor yediklerimiz içtiklerimizle, çevresel faktörlerle, yaşamın stresiyle yeniden kirlenme başlıyor, yani retoks. Bu döngüde retoks sürecinde toksik yüklenmeyi azaltmak, süreyi uzatmak bizim elimizde. Bunun için yaşam alışkanlıklarımızı kirlenmemizi minimize eden ama arınma fonksiyonlarımızı maksimum seviyeye çıkaracak şekilde değiştirmek gerekiyor.
Vücutta en fazla asit oluşturan yiyecek grubu, hayvansal ürünler, rafine beyaz nişasta (pastalar, beyaz ekmek, patates), rafine beyaz şeker (kek, bisküvi, tatlılar, meşrubatlar) dir. İlk adım bunları azaltmak olabilir.
Birbiriyle bağdaşmayan yiyeceklerden uzaklaşmak ikinci adım olmalıdır. Mesela hayvansal gıdalarla nişastalı karbonhidratları beraber yememeliyiz. Buna en güzel örnek biftek patates, hamburger, cips olabilir.
Yağlar hayvansal proteinlerle birlikte tüketilmemelidir. Sığır yağından ziyade kuzu eti yağının sindirimi daha kolaydır.
Rafine şeker en fazla asit oluşturan yiyeceklerdir. Örneğin meşrubatlarla et beraber yendiğinde etin sindirimi bozulur. Asidik ürünler oluşur.Yani reklamlarda görüldüğü kadar masum değildir.
Meyveler tek başına yenmeli ve yemeklerin hemen arkasından tüketilmemelidir.
Sebzeler, gerek proteinler gerekse nişastalı yiyeceklerle en iyi bağdaşan gruptur. En iyi tüketim şekli buharda, kaynatarak veya kavurarak olabilir.
Totalde düşük kalorili beslenme esas olmalıdır. Sofradan doymadan kalkmak veya Çinlilerin dediği gibi %70-80 doyarak kalkmak düstur olmalıdır.
Pastörize inek sütünün içindeki yüksek fosfor nedeniyle kalsiyum yararlanımı düşüktür. Osteoporozda kalsiyum ihtiyacını karşılamadığı gibi vücudu asitleştirir.
Alkali tahılların başında darı gelir. Çavdar, buğdaya göre daha az asit oluşturur.
Ekmeğinizi doğal ekşi maya ile mayalayın.
Yemek sırasında su içmeyin.  Suyu yemekten önce ve 30’ dk sonra için ama günde 2-3 lt kadar su mutlaka tüketin.
Özet olarak az tüketin, dengeli tüketin, çok hareket edin,doğal beslenin.