22 Nisan 2019

İKTİDAR PARTİSİNDE MKYK TOPLANTISININ ARDINDAN SÜREÇ BELLİ OLDU: BAŞVURULAR BAŞLIYOR


AKP’de belediye başkan adaylığı için müracaatlar bugün başlıyor ve 12 Kasım Pazartesi günü sona erecek. 17 Kasım’da ilk kez elektronik olarak teşkilat temayül yoklaması gerçekleştirilecek

12 KASIM’A KADAR
Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlere yönelik hazırlıklarını sürdüren AKP’de, aday adayları için başvuru tarihleri ile ücretler açıklandı. Partide belediye başkan adaylığı için başvurular bugün başlıyor ve 12 Kasım Pazartesi akşamı sona erecek. AKP’de belediye meclis üyeliği başvuruları ise bugün başlayacak ve 3 Aralık Pazartesi akşamına kadar sürecek.
10 BİN LİRA ÜCRET
Aday adayları büyükşehir için genel merkez ve il teşkilatına başvuracak. Belediye meclis üyesi aday adayları da başvurularını ilçe başkanlıklarına yapacak. Aday adayları büyükşehir için 10 bin lira, nüfusu 200 binin üzerinde olan ilçeler için 3 bin lira, nüfusu 50-200 bin arasında olan ilçeler için 2 bin 500, 50 binin altındaki ilçelerde ise bin 500 lira para yatıracak.
ADAY ADAYLARI
AKP’de başvuruların tamamlanmasının ardından 17 Kasım’da ilk kez elektronik olarak gerçekleştirilecek teşkilat nezdindeki temayül yoklaması yapılacak. Sonuçları aynı gün sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bizzat kendi ekranından görebilecek. MKYK üyelerinin görev yapacağı komisyonlar aday adaylarını elemeye tabi tutacak.

Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlere yönelik hazırlıklarını sürdüren AKP’de, aday adayları için başvuru tarihleri ile başvuru ücretlerini belirlendi. AKP’de belediye başkan adaylığı için başvurular bugün başlıyor. Geçen Cuma günü yapılan MKYK toplantısının ardından yapılan açıklamada adayların merkez yoklamasıyla tespit edileceği ifade edildi.
BELEDİYEDE ZAMAN DAR
Belediye başkan adaylığı başvuruları bugün başlayacak ve 12 Kasım Pazartesi akşamı sona erecek. Belediye meclis üyeliği başvuruları da bugün başlayacak ve 3 Aralık Pazartesi akşamına kadar sürecek. Aday adayları büyükşehir başkan aday adaylıklarını genel merkeze veya il başkanlıklarına, ilçe aday adayları ise il veya ilçe başkanlığına yapacak.
NE KADAR PARA YATIRILACAK
Belediye meclis üyesi aday adayları da başvurularını ilçe başkanlıklarına yapacak. Aday adayları büyükşehir için 10 bin lira, nüfusu 200 binin üzerinde olan ilçe belediye başkanı aday adayları 3 bin lira, nüfusu 50 bin ile 200 bin arasında olan ilçe belediye başkan aday adayları ise 2 bin 500, 50 bin nüfusun altındaki ilçelerde aday adayları bin 500 lira para yatıracak.
ENGELLİ VE KADINLARA ÖNEM
Meclis üyeliği aday adaylığı ise bin lira ücret ödenecek. Kadın ve genç adaylar başvuru ücretinin yarısını, engelli aday adayları ise dörtte birini ödeyecek. Toplantıda ayrıca Mahalli İdareler Seçimlerine ilişkin bütün iş ve işlemlerle ilgili olarak Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’na ait tüm yetkiler Merkez Yürütme Kurulu’na devredildi.

+++++++++

ADAY ADAYLARINDAN
İSTENİLEN BELGELER

1-  Arşiv kayıtlı adli sicil belgesi (Hangi Adaylık türü ile ilgili olduğu belirtilerek adliyelerden veya e-Devlet üzerinden)
2- Diploma fotokopisi
3- Nüfus cüzdanı fotokopisi
4-  Askerlik durum belgesi
5- Başvuru aidatı dekontu (İlgili İl/İlçe Başkanlıklarının hesabına yatırılacak ve dekont üzerinde aday adaylığı başvuru ücreti olduğu bilgisi yer alacaktır).
6- Adaylık için istifası zorunlu olan kimselerin, ilgili mercilere sunulmuş istifa veya emeklilik dilekçelerinin fotokopisi,
7- Engellilik oranı yüzde 40 ve üzerinde olan aday adayları 'Engelli Kimlik Kartı' veya 'Sağlık Kurulu Rapor' fotokopisi.
5 Kasım 2018 , Pazartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI