26 Haziran 2019

KİLİM MOBİLYA ZİRVEYİ HEDEFLİYOR


Kayseri’de üretim yapan Kilim Mobilya, son 5 yıldır yaptığı yenilik ve değişimlerle zirveyi hedefliyor. CEO Mesut Yiğit, “Mükemmellik modeli çerçevesinde yürüterek milyonlarca müşterinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için çalışıyoruz” dedi

Kilim Mobilya’nın fabrika gezisi daveti beni ilk başta şaşırtmıştı. Her gün önünden geçtiğim mağazanın üretim sürecine tanıklık etmek fikri açıkçası beni heyecanlandırmıyor değildi. Kilim Mobilya bir süreden beri Sunbera İletişim ile çalışmaya başlamış. Markanın gelecek vizyonunda cidden etkili bir hamle olmuş.
SONMAZ’A AYRI TEŞEKKÜR
İletişim Danışmanı Filiz Sonmaz, gezinin başından sonuna kadar mükemmel geçmesi için büyük gayret sarf etti. Sabiha Gökçe Havalimanı’nda sabahın çok erken bir saatinde buluştuk. Kocaeli’den iki gazeteci dostumuz, Filiz Sonmaz ve ben Kayseri’nin yolunu tuttuk. Uçak yolculuğumuz inanılmaz rahattı. Kayseri’ye iner inmez bana göre soğuk ama bölge halkına göre yazdan kalma bir hava bizi karşıladı. Kilim Mobilya’nın sağladığı araçla birlikte otelimize doğru hareket ettik.


SÜNGER ÜRETİMİNE TANIKLIK
Otogarın karşısında bulunan otelimize yerleştikten sonra yemek için sözleşiyoruz. Yemeğin ardından yoğun ama keyifli gezimiz başlıyoruz. İlk durağımız Kilim Mobilya’nın alt fabrikalarından Yay-Sün Sünger Fabrikası. Fabrikaya girdiğimizde işçilerin paydos saatine denk geliyoruz. Ziyaretçi ve taşeron şeklindeki yelekleri aramızda paylaştırdıktan sonra geziye hazırız. Bu arada Diyarbakır’dan, Nevşehir’den İzmir’den, Yozgat’tan gelen dostlarla bir anda kaynaşıyoruz. Fabrikada bizi Arge Uzmanı Müzeyyen Tan gezdiriyor. Fabrikanın diğer yöneticileri de gezimize katılıyorlar. Karton kutu içerisinde iki üç malzemenin karıştırılarak süngerin oluşmasına tanık olmak çok keyifli. Ortalıkta çok hafif bir koku var. Kimyasal tepkime sonucu sıvılar bize sünger veriyor. 12 dönüm alan üzerinde kurulu fabrikada makinelerle yapılan süngeri izlemek de cidden çok keyifli.


VİZYON DEĞİŞİMİ SÜRÜYOR
Bir güne çok iş sığdırdığımız gezimizde durmuyoruz. İkinci adresimiz mobilyaların panel fabrikası. Fabrika turu sırasında girişte Kilim Mobilya’nın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yayla ile karşılaştık. Ayaküstü samimi ve sıcak sohbetimizde sanayici olarak üretime verdikleri önemden bahsetti. Kilim’in vizyon değişikliği sırasında kendilerini ve personellerini eğittiğini belirten Mehmet Yayla’nın bu düşüncesi son günlerde büyük ivme kazanan markanın da adeta altyapısını oluşturuyordu.
FİKİRLER GERÇEĞE DÖNÜŞÜYOR
Her üretim bölümünde o gün yapılacak üretim hedeflerini ve gerçekleşme oranlarını görebiliyorsunuz. Gezinin son bölümünde Ar-Ge Merkezi’ni geziyoruz. Kilim, araştırmaya cidden büyük pay ayırmış. Orada gördüklerimi çok fazla yazmak istemiyorum ama mobilyaya teknoloji katmışlar desem yanlış söylemiş olmam her halde. Merkezde yeni mobilyaların tasarlandığı bölümü gezmek de ilginçti. Her fikrin prototipi çıkarılıyor. Yönetim kuruluna sunuluyor. Belki de yakın gelecekte Kilim Mağazası’nda görebileceğimiz ürünleri ilk olarak görüyoruz.


ÖZCAN İŞİNİ İYİ YAPIYOR
Şirket CEO’sundan sonra Satış Müdürü Sami Özcan da söz alıyor. Gıda sektöründen geçiş yapmış ancak pazarlama konusunda ustalığını hemen fark ettiriyor size. Samimi, tüm satış mağazalarının konseptlerini ve ürün gamlarını biliyor. Sakarya ile ilgili de bir konuşmamız oluyor. Yeni konseptin uygulanacağı mağazalar arasında Sakarya’da bulunuyor. Vatandaş yakın zamanda selam vererek gideceği Kilim bayiinde sıcak çayını ve kahvesini yudumlayacak. Ebeveynleri ürün seçerken çocuklar oyun alanında oynayabilecek. Özcan da en az CEO Yiğit kadar iddialı.
SUNBERA’YA PARANTEZ AÇMALI
Firmanın basınla bu kadar iyi diyaloglarının altında ise tevazuları nedeniyle kendilerinden bahsetmememizi özellikle rica eden Sunbera Danışmanlık yatıyor. Ayşegül Sünbül ve Filiz Sonmaz ile şirketin basınla iletişimine adeta kadın eli değmiş. Firma yerel basını önemseyerek iletişim stratejileriyle doğru hamleler bulunuyor.  Sünbül ve Sonmaz’a gösterdikleri konukseverlik için de ayrıca teşekkür etmek gerekiyor.

YEREL BASINI ÖNEMSİYORUZ
Ar-Ge merkezinde şirketin CEO’su Mesut Yiğit ve Satış Müdürü Sami Özcan ile birlikte sohbet ettik.CEO Mesut Yiğit 49 yaşında. Kayserili olması ve sektörü iyi bilmesi büyük avantaj. Geçen yıl firmanın başına getirilmiş. Makine ve üretim sistemleri konusunda 14 patente sahip bir insanın bu kadar mütevazi olmasına hayret ediyorum. Sektöre 25 yıldan fazlasını veren Yiğit, Kilim Mobilya’da 5 yıllık bir deneyimin olduğunu belirterek, “Bugün gördükleriniz son 5 yıllık değişimin getirileri. İletişim stratejimiz kapsamında yerel basını önemsiyoruz ve iletişim kurmak istiyoruz” dedi.


Yiğit, “Kilim Mobilya’da, Oturma Odası, Salon, Yatak Odası, Yemek Odası ve Genç&Çocuk (Kilim NİNO), Yatak ve Uyku ürünleri  (Kilim Uyku) kategorilerinde üretim yapıyoruz. Halen dört ayrı tesiste, açık alan olarak toplam 350 bin metrekare, kapalı alan olarak da toplam 180 bin metrekarede üretim yapıyor; EFQM mükemmellik modeli çerçevesinde yürüterek milyonlarca müşterinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için çalışıyoruz” şeklinde açıklamada bulunuyor. Gazeteciler olarak ona ekonomik krizi soruyoruz. Yiğit, “Türkiye her beş yılda bir krize girer. Endişeye mahal yoktur. Dolar düşebilir, yükselebilir ya da sabit kalabilir. Biz hepsine göre önlememizi aldık. Ben endişeli değilim” cevabını veriyor.

 
8 Kasım 2018 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI