Fırsatları yeterince kullanabilmek yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Fırsatları yeterince kullanabilmek24 Ağustos 2016, Çarşamba

 Güya Laz Bilim Adamı  sineği masanın üzerine koymuş  “Üç bakalum “ deyince sinek uçmuş. Tekrar sineği yakalamış  kanatlarını koparıp masanın üstüne koyarak    “uç bakalum “demiş. Sinek uçmayınca blok notuna deneyin raporunu şöyle yazmış. “Sineğin kanatları kopunca kulakları duymay. Duysaydı uçardı.”

                    Bu  fıkra  boşuna Karadenizlilere mal edilmiş. Emin olun bu coğrafyanın insanının büyük bir bölümü teşhislerini  doğru ama tedavilerini  böyle yanlış  yapmakta. Bu da yetmez her  olayın yeryüzünde sadece kendi başına geldiği sanmakta… Karşılaştığı olaylar karşısında şuna bir bakalım daha önce bu gibi olaylarla karşılaşanlar neler yapmış  diye bir düşüncesi  olmamış. İlla Amerika’yı kendi keşfedecek…

                 Son karşılaştığımız olaylar ve alınan tedbirler bana maalesef yukarıdaki tezimin haklılığını göstermektedir. 15 Temmuz’da büyük bir felaketi başarıyla hem de hiç ummadığımız  kadar birliktelik sağlayarak  aşıp  büyük bir belayı defettik.  Üstelik bu eylemi bu ülkenin en zor anlarında dahi  bir araya getiremediğimiz ülke dinamikleriyle yaptık. Yani iktidarıyla muhalefetiyle  top yekun demokrasi anlayışı üzerinden birliktelik sağladık.  Bunun  sokaklarla da pekiştirdik. Ancak maalesef yeterince parlamentoya  taşıyamadık.  Oysa  ilk yapılacak iş parlamentoya taşımak yani parlamentoyu  daha çalışır hale getirmek olmalıydı.     Olağanüstü hal tercih edildi.   Oysa bilinir ki olağanüstü haller  demokrasi de hiçbir şeyin çözümü olamaz.  Üstelik  Dünya ve kendi kamuoyunuzu da ikilem içerisinde bırakır. Bu gün yapılmak istenen her şey parlamentodan oy birliğiyle geçirilebilsek  işler daha da kolaylaşırdı.   Elbette Sayın Başbakanın yapmış olduğu bilgilendirme,  muhalefet partilerinin görüşlerini alma,  hatta oradaki haklı eleştirilerin gereğini yapabilme asla küçümsenmemeli. Belki de bu ülkenin ve Cumhuriyet Tarihimizin en önemli gelişmeleri olarak görülmeli. Ama anlayışımızı bu kadar ileri götürmüşken adı üstünde olağanüstü yollara başvurulmamalıydı.

                 Demokrasiye karşı darbeyi seçenlere  demokrasiyi kısıtlayarak çözüm getiremezsiniz. Demokrasinin hoşgörüsünü geliştirerek,  temayül ve hukuk kurallarını en katı biçimde uygulayarak - hiç ayrım yapmadan-  hakkından gelebilirsiniz. Susturmak istediklerinizi ötekileştirirseniz aksine sesleri daha  çok çıkar. Oysa demokrasinin içinde onları dinleyerek daha kalıcı çözümleri  hayata geçirebilirsiniz.

             Ne diyelim. Gelecek normal günler dileğiyle….