17 Temmuz 2019

BMC POWER GENEL MÜDÜRÜ DUR‘SİLKELENMEMİZ LAZIM’


BMC Power Genel Müdürü Dr. Dur, akademik camia ile sanayinin işbirliği yapmasına değindi. Dur, “Bir silkelenmemiz lazım. Akademik camia, endüstri, kamu kurumları omuz omuza verip eğer biz bu ülkede bunu yaptığımız takdir de bizi kimse tutamaz” dedi

Mimar Sinan Mühendisler Birliği (MSMB) tarafından Reisoğlu Restoran’da 'Sakarya'da Yerli Sanayi ve Teknoloji' konulu program gerçekleştirildi. Toplantıya eski Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Fatih Savaşan, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, BMC Power Genel Müdürü Dr. Osman Dur, birlik üyeleri ve misafirler katılım sağladı. MSMB tanıtım filmiyle başlayan program, MSMB Sakarya Temsilcisi Osman Şahin'in açılış konuşmasıyla devam etti.


SORUN MİLLİ TEKNOLOJİ
Açılış konuşmasının ardından sunum yapan Dr. Dur, "Sorun, milli teknoloji üretmek. Milli teknoloji artık olmazsa olmaz. Türkiye gerçekten çok fırsatları, iklimi, şartları olgunlaştırdı. Bahane kalmadı. Yerli ve milli teknolojinin üretilebilmesi için sihirli bir değnek yok. Türkiye artık aklını başına alıp, bugünlerde de kararlı bir duruş tepe noktalarda olsa da organizasyonel yapı olarak oturmuş değil. Milli teknoloji deyince işin içerisinde devlet ve kamu kurumu var, üniversiteler, sanayiciler var. Bilimsel olarak; psikologlar, sosyologlar, eğitimciler, milli ve manevi değerlerimizin temsilcileri, sanayicilerimiz hepimiz işin içerisine yüreğimizi koyarsak biz bu işin altından çok rahat kalkarız" dedi.


BEYİN AKADEMİK CAMİA
Motor yapımının bu zamana kadar sanayici işi görüldüğünü ancak işin asıl beyninin akademik camia olduğunu belirten Dr. Dur, "Biz motor yapıyoruz ve motor için bize bilim adamı lazım. Motor yapmak bu zamana kadar sanayici işi olarak görüldü. Motor yapmak sanayici işi değildir. Motor yapmak bir akademik projedir. 150 yıldır pistonlu motorlar piyasada. Bu kadar ülke de sanayici var. Şu an da Türkiye'de yaklaşık 200'ün üzerinde üniversite var. Devlet TÜBİTAK'a yüklendiği kadar bu üniversitelere yüklenmiyor. Bu ülkeyi battığı bataklıktan çıkarabilecek olan kurumlar üniversitelerdir. Üniversite-sanayi işbirliği demek gerçekten çok ciddi bir proje. Dolayısıyla bu alanda hem üniversite hem kamu kurumları hem de sanayiciler omuz omuza vermeli. İş başa düştüğü zaman ülke olarak bir olmamız gerek. Sanayici ile üniversite öyle olmadığı müddetçe yani can boğaza geldi bunu bilelim. Gerçekten öyle olmak mecburiyetindeyiz. Başka türlü mümkün değil. Bir şekilde bu model kurgulanmalı. Bir silkelenmemiz lazım. Akademik camia, endüstri, kamu kurumları omuz omuza verip eğer biz bu ülkede bunu yaptığımız takdir de bizi kimse tutamaz ben buna inanıyorum" diye konuştu.


600 BEYGİRLİK MOTOR
Yerli motoru tasarlayıp, üretebilecek durumda olduğumuzu ve devam ettirdikleri proje kapsamında 600 beygir gücünde ki bir motoru çalıştırarak TÜBİTAK'a teslim ettiklerini de aktaran Dr. Dur, "Elimizdeki bütün imkanları kullanarak Allah'a şükür ki bizim şu anda 150'e yakın mühendisimiz oldu. Bu emek bu çabalarla bir buçuk, iki sene önce başladığımız proje de 600 beygirlik bir tane motoru 3 ay önce çalıştırdık. İstanbul Teknik Üniversitesi'nin laboratuvarlarında ilk ateşlemesini yaptık ve motor çalıştı. Şu anda motor TÜBİTAK'ta ama bu bizim ihtiyacımız olan motor değil. Bize bin-bin 500 beygir lazım. Yerli ve her şeyi bize ait motoru tasarlayıp, üretebilecek durumdayız. Şu anda bu modelle motoru çalıştırdık. Ben inanıyorum ki artık Türkiye'de dizel motor problemi bitmiştir, inşallah bunu çözeceğiz. Eğitimimizi aldık, bilgimizi edindik ve motorla ilgili teknolojimizi kazandık. Ve inşallah üretime başlayacağız, seri imalata o da Sakarya'da olacak. İstihdam ve hep birlikte, üreten bir Türkiye'ye gidebilmek adına bu yolculuğu tamamlayacağız" ifadelerini kullandı
17 Aralık 2018 , Pazartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI