16 Temmuz 2019

KADINLARA İŞ İMKANI


SESOB VE İŞKUR işbirliğinde hazırlanan ‘Kadından Kadına’ istihdama destek projesi dün imzalandı. Projeyle iş arayan kadınlar, personel aradın kadın esnaf ve sanatkarların yanında istihdam edilece

SESOB ve İŞKUR işbirliğinde hayata geçirilen Kadından Kadına projesi için dün Serdivan Belediyesi Kültür Merkezi’nde imza töreni düzenlendi. İş arayan kadınların, eleman arayan kadın esnaf ve sanatkârların yanında istihdamını hedefleyen projenin imza törenine AKP Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli, SGK İl Müdürü Erhan Çavuş, SESOB Başkanı Hasan Alişan, İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya ve davetliler katıldı.
ORTAK PLATFORM
Projenin imza töreninde konuşan SESOB Başkanı Hasan Alişan, “Son yıllarda kadınlara yönelik şiddet eğiliminin artması, kadınlara verilmesi gereken desteği her zamankinden daha zorunlu hale getirmiştir. Kadınların istihdama dâhil edilmesi ve ekonomik alanda özgür olmaları, toplumdaki yerlerini güçlendirecektir. Bu bağlamda, işveren kadın esnaf ve sanatkârları temsilen, Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ile Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, iş arayan kadınlar ile işgücü ihtiyacı olan kadın esnaf ve sanatkârları ortak platformda bir araya getirmek için bir proje geliştirmiştir. Birlik bünyesinde oluşturduğumuz Kadın Danışma Kurulu (SESOB KDK) üyeleri ile yürüteceğimiz bu projede, hem kadın esnaf ve sanatkâr girişimci sayımızın artmasını hem de istihdamı artırmayı hedeflemekteyiz” değerlendirmesinde bulundu.
İŞGÜCÜNE KATILIM
İŞKUR Müdürü Tekin Kaya da kadınların işgücüne katılım oranının her geçen yıl aratarak devam ettiğini belirtti. İŞKUR olarak ilimizde bu yıl 10 bin 500 kadının istihdamının sağlandığını vurgulayan Kaya, “İŞKUR 2018 yılı içerisinde 25 bin 400 kişinin istihdamına aracılık etti. Bu sayının yaklaşık yüzde 40’ı kadınlardan oluşmaktadır. İŞKUR’un Sakarya’da bu yıl düzenlediği 11 bin 800 kişilik kurs ve program uygulamasından yararlananların 5 bin 500’ünü kadınlar oluşmuştur. Kadının çok kimlikli oluşu beklenti düzeyini arttırmakta ve dezavantajlı kılmaktadır” dedi.
KADINA FARKLI ROLLER
AKP Milletvekili Atabek ise yaptığı değerlendirmede, “Aile içerisindeki kadının rolü ve kimliği çok yönlüdür. Bu rol çoğu zaman eş, anne, kardeş, abla veya gelin olarak karşımıza çıkmaktadır. Bütün bu rollerin gereğini yerine getiren kadın istihdama gelince bu çok yönlülüğünden dolayı dezavantajlı hale gelmektedir. SGK prim teşvikleri, yarım çalışma ödeneği, doğuma bağlı izin süreleri gibi esnek çalışma uygulamaları kadınları dezavantajlı konumdan çıkarma amacını taşımaktadır. Bu süreçte, İŞKUR programları ve çocuklu anneler için bakım desteği gibi uygulamalar kadın istihdamının arttırılması bakımından önemli teşviklerdir. Kadın istihdamını önceleyen esnafımıza, işverenimize idarecilerimize candan şükranlarımı sunarım” ifadesinde bulunmuştur. Konuşmaların ardından projenin protokolü İŞ KUR İl Müdürü Tekin Kaya ve SESOB Başkanı Hasan Alişan tarafından imzalandı.
25 Aralık 2018 , Salı Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI