23 Temmuz 2019

OTOMOTİV SANAYİNDE HEDEF YENİ UFUKLAR


SATSO Motorlu Araçlar Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından projelendirilerek, MARKA’nın desteği alan ‘Yeni ufuk: Otomotiv İmalat Sanayi’ projesi tanıtımı yapıldı. Proje ile sektörde çalışacak imalat ve bant elemanı yetiştirilmesi planl

İmalat Sanayine yönelik mesleki eğitim geliştirilmesi mali destek programı kapsamında ‘Yeni ufuk: Otomotiv İmalat Sanayi’ projesi açılış toplantısı gerçekleşti.  Ramada Otelde gerçekleşen toplantıya Vali Ahmet Hamdi Nayir, Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş  proje ortağı SATSO  Yönetim Kurulu Üyesi Doğan Çatalbaş, Proje Paydaşları Toyota otomotiv Sanayi, Başak Traktör Sanayi, Otokar Savunma ve Otomotiv Sanayi yetkilileri ve davetliler katıldı. Projeyi tanıtan kısa bir video ile başlayan program daha sonra konuşmalarla devam etti. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı yetkililerinin de katıldığı ve 560 bin 489 TL desteklediği projenin toplam maliyetinin 634 Bin TL olduğu vurgulandı.
PROJENİN HEDEFLERİ
Proje ile modern üretim sistemlerine uyumlu mesleki eğitimin planlanması amacı ile eğitim sistemine yeni bir ders kazandırılması hedefleniyor.  Bu dersin modüler kitapçıklarının yazımı ile mesleki ve teknik eğitime yeni bir ders içeriği kazandırılacak.  İmalat sanayisinin ihtiyaç duyduğu bant ve üretim işçiliği konularının yer alacağı bu ders ile eleman eğitimi sağlanacak. Proje ile ilgili tanıtım programının açılış konuşmasını Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Salih Güvendi yaptı. Güvendi’nin ardından SATSO Yönetim Kurulu üyesi Doğan Çatalbaş konuşma yaparak, ilimizin hızlı bir değişim ve büyüme geçirdiğini belirterek, “Bu değişim ve büyümede taşın altına elimizi sokmak istiyoruz  ve bu nedenle projenin ortağı olarak görev yapacağız” dedi
İKİ SIKINTIMIZ VAR
İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş  toplantıda yaptığı konuşmada, sanayi şehri olmamız sebebiyle özellikle sektör temsilcilerinin ihtiyaç hissettikleri ana elemanı yetiştirme noktasında talepler olduğunu vurguladı.  Durmuş şöyle devam etti, “Sakarya’da ihtiyaç hissedilen bölüm alan ve dallarımız mevcut. Sadece iki noktada sıkıntı gözüküyor. Birincisi alan dalları çok fazla okullara yayılmış olmasıdır. Bir okulumuzda 7-8 alan dal olduğu zaman sıkıntı çıkıyor. İlimizde alan ve dalların birleştirilmesi ve okullarda 3-4 bölüm üzerinden yürütülmesi noktasında bir çalışmamız başladı. İnşallah nisan ayındaki İl istihdam kurul kararında onaylattığımızda sektör temsilcilerimizin muhatap olacağı okullarımızı netleştirmiş olacağız. Buda iş birliğini arttırma noktasında önemli katkı sağlayacak.”
İŞ İMKANI VERİN
İkinci en önemli problemin ise öğrencilerin mesleki ve teknik Anadolu liselerine geldiklerinde iş garantisini görmek istemeleri olduğunu vurgulayan Durmuş, “Bir çok okulumuzda öğrencilerimizin yarısı mezun olduğu okula alan dala işe girmiş geri kalanı mezun olduğu alan dışında işlere yerleşmişler. Biz Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bütün ekip arkadaşlarımızla sektörün ihtiyaç hissettiği insan kaynağı sağlama noktasında iş birliği içerisinde olarak yetiştirmek için hazırız. Çünkü değişen ve gelişen teknoloji ile beraber ihtiyaçlar ve arz talepler de değişiyor. Bu süreçte çocuklarımız adapte edebilmemiz lazım. Bizim öğrencilerimize üretmesini istediğiniz ürünün veya bir parçasının yetiştirme fırsatı verin. Öğrencilerimiz o ürünü yapsınlar. Yaptıkları ürün doğrultusunda kazandıkları gelirle ben bu işte duayen olabilirim, bu işi başarabilirim hissini yaşasınlar” dedi.
‘BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR’
Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir ise yaptığı açıklamada, “Bu gün bu coğrafyada var olabilmek ve kalkınmak  için sanayiye büyük görev düşüyor. Eleman sanayiyi, sanayi üretimi, üretim kalkınmayı  sağlar.  Bu olayın paydaşları olan okullarımız ve sanayi ortak bir gayede birleşir, projeleri birlikte yürütürler ise ihtiyaç duyulan elemanı yetiştirmede en iyisini yapma gayretimiz olur. Bu projede bunu görüyoruz. Okullarımız sanayinin ihtiyaç duyduğu elemanı okul başından itibaren değerlendirerek onların isteğine uygun planlarlarsa her şey bir arada gerçekleşmiş olur. Her husus birbirine bağlı olarak erişmiş olacak. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.  Vali Nayir’in konuşmasının ardından SATSO Motorlu Araçlar Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Fatih Şumnulu, proje hakkında bilgi verdi.
27 Aralık 2018 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI