22 Temmuz 2019

YAMAN ‘VERGİDE ADALET İSTİYORUZ’


Türk İş İl Temsilcisi ve Demiryol İş Sendikası Şube Başkanı Cemal Yaman, vergi sistemi nedeniyle asgari ücretten yüksek maaş alanların bir ay maaş kaybı olduğunu belirterek, “Asgari ücretin tüm çalışanlarda yüzde 15 ile vergilendirilmesi gerekmektedir” de

Türk İş İl Temsilcisi ve Demiryol İş Sendikası Şube Başkanı Cemal Yaman, asgari ücretle ilgili açıklama yaptı. 2020 lira olarak belirlenen asgari ücretin fena bir ücret olmadığını belirten Başkan Yaman, “Gelir Vergisi yüzde 15’te sabit tutulur ise, asgari ücretle çalışanlar avantajlı duruma geçiyor. Asgari ücretin azda olsa üstünde ücret alanlar vergiden dolayı yılda 1 maaş kaybediyorlar. Bu vergide adaletin olmadığını gösteriyor. Asgari ücretin tüm çalışanlarda yüzde 15 ile vergilendirilmesi gerekmektedir. Doğru olan budur” dedi.
OLUMLU VE KABUL EDİLEBİLİR
Yaman açıklamasında, “Asgari ücret yüzde 26 zam ile birlikte 2020 TL net ücrete gelmiştir. Bizim için bu ücret artışı olumlu ve kabul edilebilir bir artış olduğunu yukarda ifade ettik. Ancak asgari ücrette çalışan işçilere uygulanan yüzde 26 artış, 696 sayılı kanun ile kamuda kadro kapsamına alınan yüz binlerce işçi, Yüksek Hakem Kurulunca kendilerine 2020 yılı kasım ayına kadar her altı ayda yüzde 4 artış yapılacak olması adaletli bir uygulama değildir. Kadro kapsamına alınan işçiler 2 Nisan 2018’de kadroya geçme ile birlikte bayram yaptılar ancak ücret uygulamasının yeniden düzenlenerek Asgari Ücret zammının verilmemesi halinde hüsrana uğrayacaklardır.  Hükümetin, Çalışma Bakanlığı’nın bu konuya el atarak kadroya geçen üyelerimize eskiden olduğu gibi asgari ücret zammını daha sonra yüzde kaç fazla ile çalışıyorlarsa onu uygulamalı ve daha sonra yüzde 4 Yüksek Hakem zammını vererek  2019 ücretleri belirlenmelidir” dedi.
28 Aralık 2018 , Cuma Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI