23 Temmuz 2019

BASINLA BULUŞAN SATSO BAŞKANI SAKARYA GÜNDEMİNİ DEĞERLENDİRDİ: TÜVASAŞ DA GİDEBİLİR


SATSO Başkanı Altuğ, TÜVASAŞ’ın Karasu’daki BMC Fabrikası’nın yanındaki alana taşınacağı duyumları aldıklarını belirterek, “Biz küçük sanayi sitelerini şehir dışına çıkarmaya çalışırken TÜVASAŞ’ı, muhafaza edelim gibi iddiamız yok” şeklinde konuştu

ÇÖZÜM ÜRETİM
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, SATSO Meclis Başkanı Talip Kuriş ve yönetim kurulu üyeleri, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle basın mensuplarıyla Adıbahçe’de kahvaltıda bir araya geldi. Kahvaltıda konuşan Başkan Altuğ, 2018’de başlayan ve 2019 yılında devam edecek olan bir ekonomik dar boğazın içinde olduğumuzu belirterek, krizden çıkış yolunun üretimden geçtiğini söyledi.
KARARA DESTEK
Toplantıda Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilme kararını destekleyen SATSO Başkanı Altuğ, “Fabrika kapatılmıyor, daha büyük hedeflere doğru yönlendiriliyor. Özelleştirme ile ilgili bir karar alındı, sadece işletme hakkı özelleştirilecek. Ne makineler ne arazi ne de oradaki başka bir şey, başka birinin mülkiyeti altına girecek. Sadece işletme hakkını bu konuda etkin, yetkin bir firma alacak. Yani kimin alacağını da bilmiyoruz” dedi.
YENİ İŞÇİ ALINACAK
Tank Paletin özelleştirilmesinin ardından işçi çıkarılmayacağını vurgulayan Başkan Altuğ, Tam aksine fabrikaya işçi alınacak. 100 işçiden bahsediliyor. Bu olumlu bir durum. Yeni teknolojiler getirilecek, orada daha büyük bir yatırım gerçekleştirilecek. Türkiye ve Türkiye'nin savunma sanayisi için faydalı bir iş olacak diye düşünüyorum" şeklinde konuştu. Altuğ ayrıca TÜVASAŞ’ın da Karasu’ya gideceği yönünde duyumlar aldığını söyledi.
DUYUMLAR VAR
Altuğ, “Karasu’da BMC Fabrikası’nın yanında TÜVASAŞ için bir çalışma yapacağını biz de duyuyoruz. Bu üretimlerin bir şekilde çağa uygun bir şekilde devam etmesi lazım. TÜVASAŞ’ın yeri şehrin merkezinde kalmış bir yer. Biz küçük sanayi sitelerini şehir dışına çıkarmaya çalışırken TÜVASAŞ’ı, muhafaza edelim gibi iddiamız yok. Üretim Sakarya’da kalmak şartıyla devam etsin. Şehrin dışında bir yerde yine bizim insanımız çalışsın” dedi.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, SATSO Meclis Başkanı Talip Kuriş ve yönetim kurulu üyeleri, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle ilimizde bulunan basın mensuplarıyla Adıbahçe’de kahvaltıda bir araya geldi. Kahvaltıda konuşan Başkan Altuğ, 2018’de başlayan ve 2019 yılında devam edecek olan bir ekonomik dar boğazın içinde olduğumuzu belirterek, krizden çıkış yolunun üretimden geçtiğini söyledi.
İHRACATÇI FİRMALAR
Ürettiğimiz ürünleri dünyaya satmamız gerektiğini belirten Başkan Altuğ, “Biz üreten bir şehiriz. Zirai anlamda, sanayi anlamında üretiyor ama bu üretim şehir için avantajlı olsa da ülke için çok fazla bir değişiklik yaratmıyor. Öncelikli hedefimiz ihracat yapan firma sayısını 400’e yükseltmek. Bunun için uluslararası ticaret elçileri projemiz var. İhracat akademisi projemiz var. Üniversiteden pazar elçiliği projemiz var. İhracat Pazar araştırması projesi var”  dedi.
ULUSLARASI TİCARET
Hiç ihracat yapmamış firmalara yönelikte bazı çalışmalar yaptıklarını söyleyen Altuğ, “Uluslararası ticaret ilişkileri programı, hiç ihracat yapmamış firma personeline ihracat nasıl yapılır, nelere dikkat edilir, ihracat yapan firmaların yetişmiş personeliyle eşleştiriyoruz, koçluk yaptırıyoruz. Çıkabilecek sorunları bu arkadaşlarla birebir faaliyette bulundurup, eşleştirip, onlara ihracatı öğretmeye gayret ediyoruz. Firmalarımızı özellikle üretmeye yönlendirmeye gayret ediyoruz” dedi.
KANATLI HAYVAN ÜRETİMİ
İlimizin kanatlı hayvan üretimi konusunda, ülke üretiminin yüzde 20’sinin ilimizden karşılandığını ifade eden Altuğ, bu konuda da yaptıkları çalışmalara da değindi. İlimizde bu konuda denetim yapan bir laboratuvarın olmadığını belirten Altuğ, “Bu ürünlerin denetimi ve kontrolü il dışında hatta, yurt dışında yapılıyordu. Şu an küçük de olsa, girişimlerimiz sonucunda bu tesisi kurduk” diyerek bilgi verdi. Altuğ, ilimizde otomotiv sektörünün aradığı elamanı yetiştirmek adına bir çalışma başlattıklarını söyledi. Bu konuda ilimizde ki otomotiv sektörünün önde gelen isimlerinin bulunduğunu hatırlatan Altuğ, “Amacımız, şehrimizin öğrencilerini bu sektörde nasıl istihdam edebiliriz bu araştırmak ve istihdam edilmelerini sağmaktır” dedi.
ÖZELLEŞTİRME VURGUSU
Bir gazetecinin Tank Palet Fabrikası'nın özelleştirme kararını sorması üzerine Altuğ, "Sakarya" adının geçtiği her konuda kendilerinin de bir söylemleri olduğunu dile getirdi. Fabrikanın kent için olduğu kadar, Türkiye savunma sanayisi için önemli bir işletme olduğunu savunan Altuğ, "Fabrika kapatılmıyor, daha büyük hedeflere doğru yönlendiriliyor. Özelleştirme ile ilgili bir karar alındı, sadece işletme hakkı özelleştirilecek. Ne makineler ne arazi ne de oradaki başka bir şey, başka birinin mülkiyeti altına girecek. Sadece işletme hakkını bu konuda etkin, yetkin bir firma alacak. Yani kimin alacağını da bilmiyoruz, özelleştirme sonunda ortaya çıkacak. Şu ana kadar tankı geliştirip bu pozisyona getiren firma da alabilir, başka bir firma da alabilir. Özelleştirmenin alt metninde kriterler var. Özelleştirildikten sonra işçi çıkarılmayacak, tam aksine fabrikaya işçi alınacak. 100 işçiden bahsediliyor. Bu olumlu bir durum. Yeni teknolojiler getirilecek, orada daha büyük bir yatırım gerçekleştirilecek. Türkiye ve Türkiye'nin savunma sanayisi için faydalı bir iş olacak diye düşünüyorum" dedi.
TÜVASAŞ TAŞINABİLİR
TÜVASAŞ’ın da Karasu’ya taşınacağı konusunda duyumlar aldıklarını ifade eden Başkan Altuğ, “Milli Tren üretimi söz konusu. Karasu’da Cumhurbaşkanımızın temelini atılacağı yerin yanında TÜVASAŞ için bir çalışma yapacağını biz de duyuyoruz. Yalnızca duyum bunlar. Hep birlikte göreceğiz. Bu üretimlerin bir şekilde çağa uygun bir şekilde devam etmesi lazım. Ama yer orası mı olur burası mı olur onu bilemem. TÜVASAŞ’ın yeri şehrin merkezinde kalmış bir yer. Biz küçük sanayi sitelerini şehir dışına çıkarmaya çalışırken TÜVASAŞ’ı, Şeker Fabrikası’nı muhafaza edelim gibi iddiamız yok. Üretim Sakarya’da kalmak şartıyla devam etsin. Şehrin dışında bir yerde yine bizim insanımız çalışsın. Bunlar çok normal şeyler” dedi.
10 Ocak 2019 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI