26 Haziran 2019

TÜRKİYE'NİN DÖRT BİR YANINDAN GELEN İŞÇİLER MEYDANDAN HAYKIRDI: TANK PALET KALEMİZ
 KALEMİZİ VERMEYİZ


Harb İş Sendikası tarafından Gar Meydanı’nda düzenlenen mitinge katılanlar, ‘Tank Palet kalemiz, kalemizi vermeyiz” sloganları attı. Türk-İş Genel Başkanı Atalay, “Uyuyor numarası yapan siyasetçiler, sendikacılar var. Onları uyandırmak için kulaklarına su

MİTİNG DÜZENLENDİ
Harb-İş Sendikası, Tank Palet Fabrikası'nın özelleştirilmesi kararına tepki göstermek amacıyla önceki gün ilimizde miting düzenledi. Bosna Caddesi'nde bir araya gelen Türk-İş Konfederasyonu'na bağlı sendika üyeleri, Gar Meydanı'na kadar sloganlar eşliğinde yürüdü. İşçilere vatandaşların ve STK’ların da destek verdiği yürüyüş ve miting sırasında, ‘Tank Palet kalemiz, kalemizi vermeyiz. Sakarya uyuma fabrikana sahip çık” sloganları atıldı.
ATALAY ŞİİR OKUDU
Mitinge CHP ve İP milletvekilleri de katıldı. Kongrede konuşan Harb İş Şube Başkanı Yaşar Yavuz, “Bize neyi yapın dediniz de biz yapmadık. Birikimimizi başka ülkelerle paylaşmak istemiyoruz. Tank palet vatandır, tank palet namustur” dedi. Mitingde konuşmasına ‘Memleket İsterim’ şiirini okuyarak başlayan Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay,  tek taleplerinin fabrikanın Milli Savunma Bakanlığı emrinde kalması olduğunu söyledi.
MİLLİ MÜCADELE
Atalay, “Bundan 1 ay evvel 19 Aralık’ta bir Resmi Gazete yayınladı. Tank Palet’in özelleştirmeye açılacağı yer aldı. Diyorlar ki bunun adı özelleştirme değil. Özelleştirme değil de nedir?” diye sordu. Atalay, “Uyuyor numarası yapan siyasetçiler, sendikacılar var. Onları uyandırmak için kulaklarına su kaçıralım. Bugün buradaki mücadelemiz, vatana sahip çıkma, millete sahip çıkma mücadelesi. Bu mücadele milli bir mücadeledir” dedi.

Tank-Palet Fabrikasının özelleştirilme kararının ardından, önceki gün binlerde Harb-İş Sendikası üyesi aileleri ile birlikte Adapazarı Gar Meydanında bir araya geldi. Cumartesi günü  yapılan miting işçilerin Bosna Caddesinde toplanması ile başladı. Türkiye genelinde binlerce Harb-İş Sendikası Üyesi, ‘Sakarya uyuma fabrikana sahip çık’ sloganı ile yürüdü. Yürüyüşe İyi Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır ve İyi Parti Milletvekilleri, CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ve beraberinde 20 CHP’li vekil katıldı, mitinge destek verdi. Mitingin açılışında konuşan Tank Palet Fabrikası’nda örgütlü Harb-İş Sendikası Şube Başkanı Yaşar Yavuz, “Bize neyi yapın dediniz de biz yapmadık.  Milli Tankımız olan Altayı yapın dediniz de biz yapamadık mı? Memurlar, işçiler, mühendisler olarak bilgi birikimimizi başka ülkelerle paylaşmak istemiyoruz. Tank palet vatandır, tank palet namustur. Türkiye uyuma fabrikana sahip çık” dedi.
DEVLETİN ELİNDE KALMALI

Daha sonra meydanı dolduran on birlere seslenen Harb-İş Sendikası Genel Başkanı Bayram Bozal, “Burada çok önemli işlere imza atan Türk Silahlı Kuvvetlerinin en önemli fabrikası, özelleştirme adı altında peşkeş çekiliyor.  Bize söylenen işçinin bir kaybı olmayacak. Biz işçinin kaybı ile ilgili mücadele vermiyoruz. Mücadelemiz buranın peşkeş çekilmesi. Mücadelemiz bu. Hiçbir özel kuruluşta olmayan tezgahlarımız var.  Bugün tersanelerimiz konuşuluyor, bugün başka şeyler konuşuluyor. Savunmamızı başka ülkelere ihale ediliyor. Savunma millidir milli kalacak. Bizim mücadelemiz tabiki burada çalışan tüm katmanlar için. Ama şuan yaptığımız tek mücadele bu kadar alt yapısı olan bir işyerinde asla ve katta fabrikanın devletin elinden çıkmaması” diye konuştu.

HESABINI SORACALAR

CHP ve İyi Parti Milletvekillerine katılım ve destekleri için teşekkür eden Bozal, “ Onlar sağ olsunlar yaklaşık 1 aydır meclis gündeminde tuttular, tutmaya da devam ediyorlar. CHP burada daha önce geldi 30 milletvekili ile yürüdü. Bugün aramızda İYİ Partili çok sayıda milletvekili de var. 15 Temmuzu bu siyasiler çok net biliyor. Sayın Cumhurbaşkanımız burada yapılan 140’ncı  Obüs kaynağını yapıyor, keşke yapmasaymış. Çok az bir yatırımla burasını uçururuz diyor, BMC’ye peşkeş çekiyor. Bizim Erzurum, Diyarbakır, Erzincan, İzmir, İstanbul’dan yurdun dörtbir yanında üyelerimiz geldi. Hepsine tek tek teşekkür ediyorum.  Bunun hesabını zamanı gelince Sakarya halkı da, Türk halkıda soracaktır” dedi.
HALA TIK YOK
  
Türk-İş Genel Başkanı  Ergün Atalay, “ Memleket isterim”  şiiri ile konuşmasına başladı. Ben işçiyim sözleri ile konuşmasına devam eden Atalay; “Bulunduğunuz bu alanda bundan 50 yıl önce ayağında lastik ayakkabı ile dolaşan Recai’nin oğluyum ben. 15 Temmuz sonrası bu alanda  70 bin kişiye Türk-İş adına seslenmiş, Türk- İş bir milyon işçisi, 4 milyon ailesi ile bu devletin , bu ülkenin emrinde demiştim. Değeli dostlar 15 Temmuz’da da, 28 Şubat’ta da Türk-İş daima demokrasinin yanında oldu. 12 ay çalışıyoruz, 11 ay maaş alıyoruz. EYT ilgili sıkıntımız var, bas bas bağırıyoruz duymamazlıktan geliyorlar. 85 bin taşerondan geçmeyen arkadaşlarımız var. Devletin bütün kademeleri söz verdi hala tık yok. Sabırla neticeyi bekliyoruz. Bundan 1 ay evvel ayın 19 Aralık’ta  bir resmi gazete yayınladı. Tank Palet’in özelleştirmeye açılacağı yer aldı. Diyorlar ki bunun adı özelleştirme değil. Özelleştirme değil de nedir? Anlayan varsa biri anlatsın” diye sordu. Atalay’ın bu sözleri  “Peşkeşe hayır” sloganları ile desteklendi.

HARB-İŞ’İN EMRİNDE

“Bizden ne istiyorsanız Türk-İş üyesi 1 milyon işçi Harb-İş Sendikası’nın emrinde” diyen Atalay, “Bu fabrika  Milli Savunma Bakanlığı’nın emrinde kalsın.  TC Devletinin emrinde kalsın. Tek kalemiz bu. Harb-iş işçisi milli savunma bakanlığının personeli olsun.  Biz Altay Tankı’nın en güzelini bu fabrikada yaparız. Özel sektör niye gelsin. Biz patron olalım onlar bizim yanımızda çalışsınlar ‘Savunma millidir, milli kalmalı’. Savunma sanayide gücü olanlar güç gösterir. Biz nezaman savunma sanayinde yüzde yüz milli olursak o zaman güçlü oluruz. Özelleştirme ile güçlü olunmaz” dedi.

BENİM BORCUM VAR

“Uyuyanı uyandırırsınız ama uyuyor numarası yapanı uyandıramazsınız”  sözleri ile konuşmasına devam eden Atalay, siyasilere ve sesini çıkarmayan sendikacılara seslendi; “Uyuyor numarası yapan siyasetçiler,  sendikacılar var. Onları uyandırmak için kulaklarına su kaçıralım. Benim bu ülkeye borcum var. Benim bu işçilere borcum var, benim bu alanda olanlara borcum var, benim Sakaryalılar’a borcum var, benim aileme borcum var. Bugün buradaki mücadelemiz, vatana sahip çıkma, millete sahip çıkma mücadelesi. Bu mücadele milli bir mücadeledir” dedi.

21 Ocak 2019 , Pazartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI