GAR BİNASINDA AÇILAN YÖRESEL ÜRÜNLER PAZARI DÜN ŞEHRİN GÜNDEMİNDEYDİ
: GERGİN DENETİM22 Ocak 2019, Salı

GERGİNLİK YAŞANDI
Adapazarı Garı’nda açılan Yöresel Ürünler Fuarı’nda dün gerginlik yaşandı. SESOB Başkanı Hasan Alişan ve esnafın tepkisi üzerine İl Tarım Hayvancılık Müdürlüğü’ne bağlı gıda kontrol ekipleri ve Adapazarı Belediyesi Zabıtası fuar esnafını hijyen ve saklama koşulları konusunda denetledi. Denetimler sırasında fuarda stant açan esnaf ve görevliler arasında gerginlik ve tartışmalar yaşandı.
SADECE HALK SAĞLIĞI
Satış alanına gelen Avukat Erhan Dursun, ekiplerin sadece halk sağlığına aykırı bir durum olup olmadığını denetleyebileceğini söyledi. Çevre esnaf da garda stant açanlara tepki göstererek denetim yapan ekiplere destek verdi. Zabıta ekipleri ise fuarın kapatılması için akşam saatlerine kadar süre verdiklerini açıkladı. Gıda kontrol ekipleri de ürünlerin satış için uygun olmadığıyla ilgili tutanak tuttu.
HAKSIZ REKABET EDİYORLAR
SEBOB Başkanı Hasan Alişan ise, “Garlar ulaşım için kullanılır. Gar yönetimi ancak halk sağlığını tehdit eden hijyenden uzak ürünleri satmak veya sattırmakla şehir esnafı ile haksız bir biçimde rekabet etmektedir” yorumunda bulundu. Bu arada resmi kurumların kermes adı altında açılan fuarla ilgili olarak bir yaptırımda bulunmaması dikkat çekti. Çevre esnafı dün gün boyu fuara tepki gösterdi. 

TCDD Birinci Bölge Müdürlüğü tarafından izin verildiği gerekçesi ile Gar Meydanında açılan Yöresel ürünler Fuarında dün gerginlik yaşandı. SESOB Başkanı Hasan Alişan ve bölge esnafından, hafta sonundan beri açık olan fuara gelen tepkilerin ardından İl Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Gıda kontrol ekipleri ve Adapazarı Belediyesi Zabıta ekipleri tarafından denetim yapıldı. Fuarda satışa sunulan ürünler üzerinde hijyen ve diğer şartların uyup uymadığı kontrol edildi.
ALİŞAN’DAN TEPKİ
Yapılan denetimlerde zaman zaman fuarda stant açan esnaf ile ekipler arasında gerginlik yaşandı.  SEBOB Başkanı Hasan Alişan “Garlar ulaşım için kullanılır. Sakarya Gar yönetimi ancak halk sağlığını tehdit eden hijyenden uzak ürünleri satmak veya sattırmakla şehir esnafı ile haksız bir biçimde rekabet etmektedir. Keşke emeklerini vatandaşa faydalı olmaya harcasalar. Yetkililerin bu çirkin görüntüye sessiz kalmayacağını umuyorum. Gereğinin yapılacağını ümit ediyorum” diyerek sosyal medyadan seslendi.
EKİPLER TUTANAK TUTTU
Öte yandan fuar alanına gelen Avukat Erhan Dursun ise yaptığı açıklamada, ekiplerin ancak halk sağlığına ve Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne aykırı bir durum varmı yokmu şeklinde denetim yapılabileceğini ifade etti. Dün çevre esnafı, Çark Caddesi esnafı fuar alanına gelerek, yapılan denetimlere destek verdi. Fuarın kaldırılmasını istedi. Fuarda stant açan vatandaşlardan bazıları ise yapılan denetimlere tepki gösterdi. Tarım Gıda ve Hayvancılık il Müdürlüğü ekipleri ise stantlar üzerinde gıda kodeksine uygun olup olmadığı yönünde kontrol etti. Ekipler satış için uygun olup olmadığını tespit ederek sonuca göre tutanak tuttu. Serkan Özay

Bu haber toplam 4652 defa okundu.