18 Haziran 2019

VERGİ İADESİ PAYI GÜNDEME TAŞINDI


SATSO Ocak ayı meclis toplantısı yapıldı. SATSO Başkanı Akgün Altuğ, Türkiye ekonomi Şurasında ilimizle ilgili 5 temel sorunu Cumhurbaşkanı ve ilgili bakanlara ilettiklerini belirterek, “Vergi iadelerinden alınan payda sorunlu tek iliz” dedi

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Talip Kuriş Başkanlığında meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu’nun aylık faaliyetleri ve SATSO çalışmaları hakkında bilgi vermek üzere kürsüye gelen SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ yönetim kurulunun çalışmaları şehrin gündemi, SATSO projeleri, oda istatistikleri hakkında bilgi verdiği konuşmasında şunları dile getirdi:
5 TEMEL SORUN
“TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğindeki Türkiye Ekonomi Şurası; Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan,  bakanlarımız, oda ve borsa meclis başkanları ile çok sayıda iş insanının katılımıyla TOBB İkiz Kuleler Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. SATSO olarak Sakarya ile ilgili 5 temel sorun ve çözüm önerilerini de TOBB’a ilettik.” Sorunlar ile ilgili bilgi veren Altuğ, “Sakarya’da ihracattaki KDV iadelerinden kaynaklı olarak Sakaya Büyükşehir Belediyesi’nin maliye payı ciddi şekilde düşmekte ve belediye hizmetlerinin finansmanı ile ticaret ve sanayinin alt yapısına yönelik hizmetlerde kaynak sıkıntısı nedeniyle mağduriyet mevcut. Bu konu hepimizi ilgilendiriyor. Sayın bakanımıza 100 milyon doları aşan tüm ihracatçıların KDV iadelerini merkezden almasını aktardık. Türkiye’de bu noktada tek sorun olan il Sakarya. Vergi iadelerinden artan paylarla Sakarya’ya gelmesi gereken pay 280 milyon dolar yerine aldığı pay 30 milyonlar civarında. Dolayısıyla belediye hizmetlerimiz kısıtlı oluyor. Bu mali sıkıntı inşallah çözülür” dedi. Altuğ konuşmasının devamında fikirsepeti projesinin TOBB Genel Başkanı tarafından beğenildiğini ifade etti.
DOKU KÜLTÜRÜ PROTOKOLÜ
Altuğ şöyle devam etti, “SATSO tarafından geçtiğimiz aylarda gündeme getirilen ve içeriğinde şehir aidiyetinin güçlendirilmesine yönelik çalışmaları kapsayan şifremiz54 sloganı Türk Patent Ve Marka Kurumu tarafından tescillendi. Marka tescil belgesi ile patent alan şifremiz54 içeriği itibariyle 35, 36, 4. Maddelerden tescillendi. Sakarya’ya aidiyet duygusunun gelişmesi, ortak projelerin oluşması ve yürütülmesinde birliktelik sağlayacak ve yararlı olacaktır. Ayrıca  “Doku Kültürü Laboratuarı Projesi”  işbirliği protokolü imza törenini gerçekleştirdik. Projenin ilerlemesi ve inşaat sürecine geçilecek olması sebebiyle projenin işbirliği protokolü SATSO ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi arasında imzalandı. Protokol ile Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi arasında Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından finansal destek verilen Sakarya Tarımsal Ürünler Üretim Mükemmeliyet Merkezi Projesi’nde SATSO ve Büyükşehir Belediyesi’nin projenin yürütülmesi ve merkezin işletilmesinde karşılıklı yükümlülükleri belirlendi” dedi.


E TİCARET E İHRACAT EĞİTİMİ
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde, Ticaret Bakanlığı ve TOBB işbirliğinde dijital dönüşüm e-ticaret ve e-ihracat eğitimi düzenlendiğini belirten Altuğ, bu eğitime katılımın iyi olduğunu amaçlarının; KOBİ’leriçin dijital dünyada iş yapabilme ve e-ticaret ekosisteminin onlara sağlayacağı faydaların farkındalığını arttırmak olduğunu söyledi. Altuğ şöyle devam etti, “İŞKUR,  Sakarya Üniversitesi (SAÜ) ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) işbirliği ile geliştirdiğimiz “Uluslararası Ticaret Elçileri’’ projemize 11 üyemiz 19 personel talebi ile katıldı. Eşleşmeler tamamlandı.4 şubat’ da eğitimler başlıyor.  2 haftalık uluslararası ticaret eğitimleri sonrasında eğitimli personeller üye firmalarımızda çalışmaya başlayacaklar. Eğitimden sonra 6 ay daha firmalarımıza ücretsiz ihracat koçluğu hizmeti veriyor olacağız.”  Kalkına Ajansından üç projelerin daha onaylandığını belirten Altuğ, “Bu projelerimiz Hizmet kalitesinde teknolojik çözümler, Sürdürülebilir ihracat yönetilebilir ithalat, Otomotiv sektöründe yeni bir ufuk olarak sıralayabiliriz”  dedi
NEFES KREDİSİ VE ÇALIŞTAY
Nefes kredisi istatistikleri hakkında da bilgi veren Altuğ, “2018 yılında yapılan TOBB ile odamız işbirliğiyle, 2 nefes kredisi kampanyasında, toplam 669 üye 60 milyon 48bin TL kredi kullandı” derken, 28 Meslek Komitesi tarafından ilimizdeki yabancı isçilerin iş piyasasına ve sosyal hayata entegre edilmesi amacı, ilimizdeki kurum ve kuruluşlar tarafından çeşitli çalışmalar ve projelerin bir arada konuşulması geliştirilmesi maksadıyla 13 Şubat’ta SATSO’ da Mülteciler Çalıştayı düzenleneceğini belirtildi. Gündem maddelerinin görüşülmesinde 3. OSB’de yer alacak Oda temsilcilerinde değişiklik yapılması konusu meclis üyeleri tarafından yeterince müzakere edildikten sonra oy birliği ile kabul edildi.  Toplantının devamında, meclis üyeleri ve meslek komitesi temsilcileri faaliyet ve sorunlar hakkında konuştu.
1 Şubat 2019 , Cuma Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI