19 Temmuz 2019
SON DAKİKA:

TANK PALETTE ÖRGÜTLÜ SENDİKANIN BAŞKANI AKP’Yİ ELEŞTİRDİ: İKTİDARA VERYANSIN


Türk Harb İş Sendikası Şube Başkanı Yaşar Yavuz, Tank Palet Fabrikası’nın özelleşme sürecinde AKP’nin il başkanı ve 4 milletvekilinin sıkıntılarını dinlemediğini belirterek, “Bu insanlardan kaçarak bir yere varamazsınız” dedi

BİZİ DİNLEMEDİLER
Türk Harb İş Sendikası Şube Başkanı Yaşar Yavuz, Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirme süreciyle ilgili yaptığı açıklamada iktidardan gerekli desteği bulamadıklarını söyledi. Milletvekillerine veryansın eden Yavuz, “Tank Palet Fabrikası çalışanları olarak ilimizde iktidar kanadından ne il başkanı ne de 4 tane milletvekili olarak bu insanların çektiği sıkıntıları hiç biriniz dinleme ihtiyacı bile duymadınız” dedi.
TASFİYE OLMAYACAK
Cumhurbaşkanının her defasında işçi tasfiyesi olmayacağını ve özlük haklarında kayıp yaşanmayacağını söylemesine rağmen İş Kanunu’nun kendilerini taşeron işçi sınıfına soktuğunu belirten Yavuz, “Cumhurbaşkanımızın veya Savunma Bakanımızın mağdur edilmeyecek derken çalışanların Milli Savunma İşçisi olarak kalacak demesi gerekiyor. Bunu bize ilimizden seçilen iktidar vekilleri veya il başkanı anlatmalı” dedi.
HUZURSUZ VE TEPKİLİLER
Fabrikada çalışan 800 kişinin 50 gündür huzursuz ve tepkili olduğunu iddia eden Yavuz, “Bugün bizleri arayıp sormayanlara sesleniyorum. Her seçim dönemi Sakarya’mızda Fırtına Obüslerini ilimizde ürettik diye övündünüz. O övündüğünüz obüslerde 800 kişinin emeği var. İktidar partisi yetkililerinden, çalışanlar olarak içimizi rahatlatacak ve şehrimizde ki bu gergin bekleyişi sonlandıracak bir açıklama yapılmasını bekliyoruz” dedi.

Türk Harbi İş Sendikası Şube Başkanı Yaşar Yavuz, Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirme süreciyle ilgili açıklama yaptı. Milletvekillerine sitem eden Şube Başkanı Yavuz, “Tank Palet Fabrikası çalışanları olarak ilimizde iktidar kanadından ne il başkanı ne de 4 tane milletvekili olarak bu insanların çektiği sıkıntıları hiç biriniz dinleme ihtiyacı bile duymadınız. Cumhurbaşkanı her defasında, “İşçi tasfiyesi olmayacak, özlük haklarında bir kayıp yaşanmayacak” dedi. Ancak 4857 sayılı İş Kanunun 6. Maddesi bizleri otomatik olarak fabrikamızı alacak olan firmaya devredebiliyor” dedi.
TAŞERON İŞÇİ OLMAYALIM
Yasanın kendilerini taşeron işçi sınıfına soktuğunu belirten Yavuz, “KPSS’den yüksek puan alarak bu fabrikaya kamu işçisi olarak işe alındık. Ama yasa bizi taşeron işçi statüsüne alabiliyor. Bizler bir kere yasa tarafından mağdur ediliyoruz. Burada bir mağduriyet yoktur demek doğru bir ifade değildir. Kaldı ki Cumhurbaşkanımızın veya Savunma Bakanımızın mağdur edilmeyecek derken çalışanların Milli Savunma İşçisi olarak kalacak demesi gerekiyor. Belki de bunu demek istiyor ama bunu bize ilimizden seçilen iktidar vekillerinin veya il başkanının anlatması lazım. Bu insanlardan kaçarak bir yere varamazsınız” dedi.
50 GÜNDÜR HUZURSUZUZ
Fabrikada çalışan 800 kişinin 50 gündür huzursuz, gergin ve tepkili olduğunu ifade eden Yavuz, “Bugün bizleri arayıp sormayanlara sesleniyorum. Her seçim dönemi Sakarya’mızda Fırtına Obüslerini ilimizde biz ürettik diye övündünüz. O övündüğünüz Fırtına Obüslerinde 800 kişinin emeği var. Türk Harb-İş Sendikası olarak yaklaşık 50 gündür böyle stratejik önemi olan silah fabrikamızın Katar Ordusunun ortağı olan bir şirkete verilmesinin ülkemizin geleceği ve bekası için ileride çok büyük sıkıntılar yaratacağını söyledik ve söylemeye devam edeceğiz. Ancak asli görevimiz olan çalışan işçi arkadaşlarımızın haklarını da savunmak zorundayız. Dolayısı ile bir an önce ilimizin iktidar partisi yetkililerinden, çalışanlar olarak içimizi rahatlatacak ve şehrimizde ki bu gergin bekleyişi sonlandıracak bir açıklama yapılmasını bekliyoruz” dedi.
12 Şubat 2019 , Salı Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI